ArcelorMittal chce zmniejszyć emisje CO2 o 30 proc. do 2030 roku
Dodane przez Administrator dnia 10/01/2020 19:25:33
ArcelorMittal wspiera Zielony Ład przedstawiony przez Komisję Europejską.
– Nasz plan obniżenia emisji dwutlenku węgla w Europie o 30 proc. do roku 2030 to duży krok we właściwym kierunku. Nie mamy przy tym modelu uniwersalnego, gdyż nasze zakłady są na różnych etapach zaawansowania technologicznego. W różnych zakładach sprawdzą się więc różne technologie. Przez ostatnie kilka lat testowaliśmy ich wiele – teraz nadszedł czas, aby zacząć je wdrażać, mając wsparcie UE i krajów członkowskich, aby zdekarbonizować nasze procesy – uważa Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe – wyroby płaskie.
Zakłada się, że światowy popyt na stal wzrośnie – wg prognoz z 1,7 mld ton w 2018 r. do 2,6 mld ton w 2050 r. Oznacza to, że należy znacznie zmniejszyć ślad węglowy, co wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie.
Jak zmniejszyć węglowy ślad?
Stal może być produkowana z wykorzystaniem surowców pierwotnych lub wtórnych, czyli w wielkich piecach – z użyciem rudy żelaza lub w piecach elektrycznych – z użyciem złomu. Obecnie większość stali wytwarzana jest w procesie wielkopiecowym. Produkcja wyłącznie przy wykorzystaniu pieca elektrycznego nie jest na dziś alternatywą – na świecie nie ma wystarczającej ilości złomu.
Gotowość stalowego koncernu do wsparcia gospodarki niskoemisyjnej widoczna jest w wielu działaniach firmy – od przełomowych technologii do rozwiązań proponowanych klientom.
W kilku europejskich zakładach ArcelorMittal prowadzi obecnie pilotażowe projekty, wykorzystujące różne technologie związane z przetwarzaniem dwutlenku węgla oraz z zastosowaniem czystej energii.
W 2018 r. w belgijskiej Gandawie firma rozpoczęła pilotażowy projekt wart 40 mln euro. Zakłada on przerobienie 120 tys. ton odpadów drzewnych na biowęgiel, który ma zastąpić paliwa kopalne w procesie produkcji.
Od 2017 r. firma prowadzi również pilotażowy projekt w Dunkierce, we Francji, który zakłada zagospodarowanie gazów odpadowych do produkcji stali.
Obydwie technologie pomogą ograniczyć ilość węgla i koksu, potrzebnych w wielkim piecu, i tym samym zmniejszyć emisję CO2.
We współpracy z firmą Lanzatech ArcelorMittal buduje pierwszy zakład na skalę przemysłową, w którym będzie można przechwytywać hutnicze gazy odpadowe i zamieniać je w bioetanol.
ArcelorMittal bada także możliwości produkcji stali przy zastosowaniu wodoru i elektrolizy. Obydwie metody pozwolą na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu czystej energii. W marcu 2019 r. w Hamburgu, w Niemczech, firma rozpoczęła pilotażowy projekt o wartości 65 mln euro, który zakłada przetestowanie wykorzystania wodoru na skalę przemysłową.
Co roku stalowy koncern inwestuje znaczące środki w modernizację swoich zakładów, stosując najnowocześniejsze technologie. W 2018 r. wydatki na 26 projektów zwiększających efektywność energetyczną wyniosły 247 mln dolarów, a w ciągu ostatnich trzech lat kwota ta wyniosła 728 mln dolarów.
Stal w obiegu zamkniętym
Stal to obecnie jedyny materiał, który może sprostać wyzwaniom gospodarki o obiegu zamkniętym. Stal ma także najwyższe wskaźniki recyklingu. Obecnie nawet 85–90 proc. wyrobów stalowych jest odzyskiwanych po zakończeniu cyklu życia i poddawanych recyklingowi. Stal jest też wykorzystywana w wiodących technologiach na rzecz globalnej redukcji emisji CO2 – to z niej powstają farmy wiatrowe i słoneczne, wydajne transformatory i silniki oraz lżejsze pojazdy. Trudno sobie wyobrazić przyszłość, w której stal nie jest kluczowym materiałem w zrównoważonej gospodarce o obiegu zamkniętym.
W 2018 r. ArcelorMittal wprowadził koncepcję Steligence®, która dzięki lżejszym konstrukcjom stalowym może zmniejszyć ślad węglowy budynku o 38 proc. Z kolei S-in motion® to gatunki stali wytrzymałościowej wprowadzone w 2010 r. na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Dzięki swojej wytrzymałości i niższej wadze umożliwiają ograniczenie emisji pojazdu o 14,5 proc., nie zmniejszając poziomu bezpieczeństwa pasażerów.
W ArcelorMittal Poland
ArcelorMittal Poland także dąży do unikania emisji i zagospodarowania CO2. W ciągu ostatnich 10 lat firma zredukowała emisje dwutlenku węgla we wszystkich swoich zakładach o prawie 37 proc. Liderem jest huta w Krakowie, która ograniczyła emisje o ok. 70 proc., a modernizacja elektrociepłowni w tym oddziale pozwoli na dalsze redukcje, dzięki zastąpieniu ok. 160 tys. ton węgla kamiennego rocznie – gazami hutniczymi. Nowatorskim projektem była budowa turbin TRT w elektrociepłowni w dąbrowskiej hucie. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Turbiny o łącznej mocy 25 MW w procesie rozprężania gazu wielkopiecowego produkują taką samą ilość energii, jaką można byłoby wytworzyć, spalając aż 45 tys. ton węgla kamiennego rocznie. Nie emitują przy tym do atmosfery gazów ani pyłów.
* * *
Aby przyspieszyć redukcję emisji i zrealizować cele założone w Porozumieniu paryskim, przemysł stalowy będzie musiał przejść na ścieżkę niskoemisyjnych technologii. – Tu kluczowe będą regulacje gwarantujące równe szanse konkurowania, dostęp do energii ze źródeł odnawialnych po rozsądnych cenach, a także finansowanie. – Osiągnięcie sukcesu będzie wymagało niespotykanej dotąd współpracy na poziome globalnym. Powietrze nie zna granic, dlatego swój wkład w działania na tym polu powinien wnieść każdy region i każdy kraj – podkreśla Lakshmi N. MIttal, prezes ArcelorMittal.