Drugie życie starych pieców
Dodane przez Administrator dnia 06/12/2019 19:02:56
Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku. Chcąc wesprzeć władze miasta Krakowa w drodze do zlikwidowania starych pieców, które w największym stopniu odpowiadają za smog w mieście, ArcelorMittal Poland postanowił włączyć się w te działania. Dlatego też wspólnie z prezydentem Miasta Krakowa firma podpisała list intencyjny, który rozpoczął współpracę na rzecz czystego powietrza w Krakowie.
Tak narodził się pomysł, aby mieszkańców Krakowa motywować do wymiany starych nieekologicznych pieców. ArcelorMittal Poland zdecydował, że z zebranych starych „kopciuchów” wyprodukuje stojaki rowerowe, które wrócą do mieszkańców miasta.
Dzisiaj projekt ten jest już zakończony. Wypłaty bonusów finansowych trwały do 15 listopada br. Przez te dwa lata ArcelorMittal Poland wypłacił na rzecz mieszkańców Krakowa 216 150 zł, czyli 1441 bonusów.
Jak cały projekt przebiegał?
– Postanowiliśmy nagradzać dodatkowym bonusem finansowym w wysokości 150 złotych mieszkańców Krakowa, którzy, korzystając z dopłat miejskich do wymiany starego ogrzewania na bardziej ekologiczne, pozbyli się starych „kopciuchów” – relacjonuje Sylwia Winiarek, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Lokalnego, które realizowało cały projekt.
Z zezłomowanych starych palenisk, po przetopieniu, powstawały stojaki rowerowe. Zarówno szkoły, do których trafiły podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka, mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach. Do konkursu, w którym wyłoniono zwycięski projekt stojaka, zgłoszono blisko 200 prac. W sumie w obydwu głosowaniach, w ramach programu „Jutro bez smogu”, wzięło udział ponad 20 tysięcy krakowian.
– Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć miasto Kraków, a co ważniejsze, wesprzeć mieszkańców w ich wysiłkach zmierzających do zmniejszenia smogu powstałego w wyniku niskiej emisji. Fakt, że stare piece zostały poddane recyklingowi i dzisiaj służą mieszkańcom jako stojaki rowerowe, to dodatkowy, pozytywny aspekt naszej współpracy z miastem. Mam nadzieję, że stojaki te będą długo cieszyć mieszkańców i przypominać wszystkim, że każdy może zrobić coś dobrego dla środowiska, a stal może być przetwarzana w nieskończoność – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.
W czasie trwania projektu firma wyprodukowała ze starych pieców 350 stojaków rowerowych. Kształtem nawiązują one do krakowskich Sukiennic. Oczywiście umieszczono je także na terenie krakowskiej huty.