Zmiana ekspozycji w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida - wernisaż wystawy Witolda Urbanowicza – Teraz Urbanowicz
Dodane przez Administrator dnia 08/11/2019 15:48:20
W październiku minął rok od otwarcia na wskroś nowohuckiej Galerii Huta Sztuki (os. Górali 5). To nowe miejsce na kulturalnej mapie dzielnicy powstało z inicjatywy Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu władz Krakowa i finansowaniu z Gminy Miejskiej Kraków.
Inspiracją do jej stworzenia była sięgająca lat 50. XX wieku historia samego Ośrodka (dawnego Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina), a więc czasów, kiedy do Nowej Huty licznie ściągali różnorodni artyści. W nowo powstających blokach otrzymywali do swojej dyspozycji pracownie plastyczne. Nowa galeria z wystawą „Materia Miasta. Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX w.” nawiązuje do działającej w latach 60. i 70. XX w. przy Zakładowym Domu Kultury Galerii „Rytm”. Huta Sztuki jest hołdem dla artystów, którzy swoje losy związali z Nową Hutą. Prezentując ich prace, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida chce przywrócić je do świadomości polskich krytyków, historyków, kolekcjonerów i odbiorców sztuki, mając nadzieję, że wystawa stanie się dla nich kolejnym ciekawym odkryciem.
„Teraz Urbanowicz” to nowa odsłona wystawy „Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX wieku”. Tym razem przestrzeń Galerii wzbogaci się o twórczość Witolda Urbanowicza – artysty, który w wyjątkowy sposób potrafił łączyć awangardową postawę z szacunkiem do ponadczasowych wartości malarskich. Na wystawie będzie można zobaczyć jego prace z lat 60. i 70. XX wieku, m.in. słynne obrazy z serii „Czarnych kwadratów”, a także mniej znane dzieła: obrazy w kontrastowych, geometrycznych układach, czystych barwach, malowane techniką kładzenia płaskich, gładkich i szerokich powierzchni. Ten okres w twórczości artysty to przykład jego nowego, płaszczyznowego stylu. Wernisaż wystawy „Teraz Urbanowicz” odbędzie się 15 listopada 2019 r. o godz. 17:00 w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Wstęp wolny.
Obrazy Urbanowicza już od najwcześniejszych lat poddawane były różnym eksperymentom fakturowym, znajdując się w kręgu najbardziej aktualnej wówczas tendencji w sztuce światowej. Urbanowicz zaczynał karierę malarską jako surrealista i ekspresjonista. Zafascynowany geometrycznym „malarstwem materii", w latach sześćdziesiątych poświęcił się temu rodzajowi sztuki. Ów formalny eksperyment i przekonanie, że obraz można „malować wszystkim", zaowocowały wielowarstwowymi, eklektycznymi pracami o niejednolitej strukturze. Urbanowicz tworzył swoje obrazy używając piasku, żwiru, gipsu, skóry, szmacianych ścinków i sznurków. Później, na ponad dziesięć lat, najważniejsze miejsce zajął w jego twórczości kolor. W latach 80. do "tradycyjnych" rysunków i obrazów wprowadził dynamiczne, abstrakcyjne lub animistyczne formy, a nasycone barwy zastąpiły ostre kontrasty czerni i bieli.
Wystawa prac Witolda Urbanowicza będzie wpisana w stałą ekspozycję Galerii Huta Sztuki obejmującą kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty. Artysta ten był jednym z członków tzw. Grupy Nowohuckiej, zwanej często także Grupą 5-ciu. Razem z przyjaciółmi: Julianem Jończykiem, Januszem Tarabułą, Jerzym Wrońskim i Danutą Urbanowicz, od 1956 r. wystawiali wspólnie w Klubie MPiK w Nowej Hucie. To właśnie oni współtworzyli jedno z najciekawszych zjawisk sztuki powojennej - malarstwo materii. W Galerii Huta Sztuki prezentowane są zarówno ich dzieła, jak i prace autorstwa Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego. Stałe miejsce ma również ekspozycja prac z lat 1950-1970, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez wcześniej nieeksponowaną „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, po sztukę współczesną.
Witold Urbanowicz urodził się w 1931 r. w Oszmianie w województwie wileńskim. W latach 1950 - 1956 studiował na ASP w Krakowie. Był uczniem profesorów: Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Po raz pierwszy wystawiał pod patronatem Marii Jaremy, Jonasza Sterna i Tadeusza Kantora. Wraz z przyjaciółmi współtworzył Grupę 5-ciu. Był także członkiem Grupy Krakowskiej. W latach 1972-74 pracował jako wykładowca na ASP w Krakowie. Następnie prowadził pracownie rysunku i malarstwa na UMCS w Lublinie (1972-1981). Był też wykładowcą w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Mieszkał i pracował w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta. Brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Czechosłowacji, Rosji, Ukrainie, Łotwie, Turcji, Danii, Holandii, Anglii, Francji, Niemczech, USA. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Białymstoku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, a teraz także w nowohuckiej Hucie Sztuki.
* * *
Wernisaż wystawy Witolda Urbanowicza „Teraz Urbanowicz” odbędzie się 15 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5. Serdecznie zapraszamy Czytelników „Głosu. Tygodnika Nowohuckiego” na to wyjątkowe wydarzenie. Wstęp wolny. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod numerem: 12 644 27 65 w. 34.
(aw)