Stal dla krakowskiego zrównoważonego transportu – STOJAKI ROWEROWE ZE STARYCH KOPCIUCHÓW
Dodane przez Administrator dnia 20/09/2019 10:14:57
Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Kraków bierze w nim udział po raz 20., a 17. raz z rzędu miasto będzie uczestniczyć w Europejskim Dniu bez Samochodu. Tegoroczne hasło Tygodnia, który potrwa do 22 września to „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy – chodźmy razem!” Głównym celem kampanii jest wskazanie zalet poruszania się po mieście pieszo lub na rowerze.
Chodzenie pieszo i jazda na rowerze pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i zdrowie innych, bo zapewniają przemieszczanie się, zdrowy ruch i nie emitują spalin. W Krakowie działa gęsta sieć miejskich wypożyczalni rowerów. Można z nich korzystać. Wielu mieszkańców porusza się również własnymi jednośladami – wtedy mogą zostawić rower przy stojakach rowerowych, m.in. tych, jakie w miejscach użyteczności publicznej ustawił ArcelorMittal Poland, stalowa firma. Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowała ze starych „kopciuchów”, w te wakacje trafiło przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów. Będą mogli z nich korzystać przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego czy do społecznych ogrodów krakowian.
Podczas tegorocznego ETZT zwracać będzie się uwagę, by poruszanie się pieszo po mieście i jazda na rowerze były bezpieczne dla rowerzystów i pieszych.
Natomiast niedziela, 22 września, będzie Europejskim Dniem Bez Samochodu.
W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie będą wyłączone kasowniki więc będzie można z niej skorzystać bezpłatnie i z korzyścią dla środowiska.
Rozbudowana sieć transportu miejskiego oznacza przede wszystkim poprawę jakości powietrza w miastach, ograniczenie hałasu, a także zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. A każdy rodzaj transportu potrzebuje odpowiedniej stalowej infrastruktury: pociągi i tramwaje poruszają się po stalowych szynach. Producenci stali w ten sposób również wnoszą swój wkład w rozwój zrównoważonego transportu.
Stali używa się do budowy mostów czy estakad, nawet dworce kolejowe podtrzymują stalowe konstrukcje. Bez niej budowa sieci kolejowej czy tramwajowej byłaby niemożliwa. Właśnie w transporcie może być i jest wykorzystywana stal produkowana w hutach ArcelorMittal Poland, przybierając kształt nie tylko tramwajowych szyn, ale szyn kolejowych czy stalowych konstrukcji. Stalowa firma jest producentem 120-metrowych szyn dla kolei szybkich prędkości. W Krakowie szyny wyprodukowane w ArcelorMittal Poland znajdują się m.in. w nowej łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki.
Stalowe elementy zostały wykorzystane przy modernizacji starych dworców kolejowych w Gliwicach, Wrocławiu i Łodzi Fabrycznej. Są również w warszawskim metrze i w konstrukcjach hali portu lotniczego w Jasionce pod Rzeszowem.
Wykorzystana do rozbudowy infrastruktury kolei miejskich czy sieci miejskiej komunikacji stal przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszych miastach i sama – jest produktem „ekologicznym”, który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi i można go przetwarzać w nieskończoność.
**
Dodatkowe bonusy z ArcelorMittal Poland można odbierać do 15 listopada
ArcelorMital Poland dla poprawy powietrza w Krakowie
Mieszkańcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne źródła ciepła i oddali złom hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniężne, na które do tej pory wydał już blisko 150 tys. zł. Bonusy za likwidacje pieca można odbierać do 15 listopada.
Od początku 2018 roku huta zbierała „kopciuchy” likwidowane dzięki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za każdy piec wypłacała 150 zł bonusu, a odzyskany złom sukcesywnie przetapiała na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcześniej w internetowym głosowaniu.