EUROFER: hutnictwo na rozdro¿u
Dodane przez Administrator dnia 05/07/2019 19:19:55
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali (EUROFER), którego cz³onkiem jest ArcelorMittal Poland, zorganizowa³o 26 czerwca br. doroczn± konferencjê, tzw. Europejski Dzieñ Stali. Jej celem by³o podkre¶lenie wyzwañ stoj±cych przed bran¿±: trudnej sytuacji sektora, mechanizmów ochronnych rynku UE, a tak¿e potrzeby wsparcia innowacji, je¶li sektor ma z powodzeniem przeprowadziæ dekarbonizacjê.


Podczas wydarzenia g³os zabra³ m.in. Geert Van Poelvoorde, prezes Euroferu. Poni¿ej najwa¿niejsze fragmenty jego wyst±pienia:

* * *

Przemys³ stalowy w Europie jest obecnie na rozdro¿u. Nie wiadomo, w któr± stronê pójdziemy, poniewa¿ przed nami wyzwania geopolityczne, ekonomiczne i ¶rodowiskowe. Chcê powiedzieæ jasno: wyzwania te mog± doprowadziæ do wymazania przemys³u stalowego z Europy.

* * *

Gospodarka europejska odnotowa³a wzrost w ci±gu ostatnich sze¶ciu lat. Wed³ug Komisji Europejskiej, równie¿ w tym i kolejnym roku unijna gospodarka ma wzrosn±æ o 1,5 proc.
Popyt na stal pod±¿a³ podobnym torem – w ubieg³ym roku odnotowali¶my du¿y wzrost, kiedy to popyt wzrós³ o 3,3 proc. Natomiast, jak wiadomo, obecnie do¶wiadczamy spowolnienia w ¶wiatowym handlu, które odbija siê na wzro¶cie w Europie. Uderzy³o to szczególnie mocno w popyt na stal.
Zak³ada siê, ¿e popyt na stal w UE, po tym jak w ubieg³ym roku wzrós³ o 3,3 proc., w tym roku spadnie o 0,4 proc.

* * *

Kryzys powróci³. Przyczyna ¼ród³owa pozostaje ta sama: ¶wiatowa nadwy¿ka zdolno¶ci produkcyjnych w sektorze stalowym pod koniec ubieg³ego roku wynios³a 425 mln ton. W maju Chiny osi±gnê³y rekordowy poziom produkcji stali, a problem nadal wystêpuje.
W zwi±zku z nadwy¿k± mocy produkcyjnych USA w czerwcu ubieg³ego roku wprowadzi³y c³a na stal i aluminium. Wynosz± one 25 proc. na ca³o¶æ importu do USA, z niewielkimi wyj±tkami. To dzia³anie zahamowa³o eksport do USA, ale stal, która wcze¶niej by³a lokowana w³a¶nie tam, odbija siê od wybrze¿y Ameryki i trafia na otwarty rynek UE. Obecnie dwie z trzech ton, które nie trafi³y na rynek USA ze wzglêdu na wysokie c³a, l±duj± w Europie.
Import do Europy, w ujêciu rocznym, wzrós³ o 37 proc. od 2017 roku i o 16 proc. od 2018 r.

* * *

Kolejnym powodem tego gwa³townego wzrostu importu s± niewystarczaj±ce ¶rodki ochrony rynku. UE na³o¿y³a tymczasowe ¶rodki ochronne na import wyrobów stalowych w lipcu ubieg³ego roku. Niestety, w przypadku wiêkszej czê¶ci naszej bran¿y nie spe³ni³y one swojego zadania - okaza³y siê zbyt s³abe.
W lutym tego roku UE wprowadzi³a c³a na sta³e, ale jednocze¶nie zwiêkszy³a kontyngenty o 5 proc. Je¶li Komisja nie od³o¿y tej decyzji w czasie, za 5 dni nast±pi zwiêkszenie wysoko¶ci kontyngentów o kolejne 5 proc. Oznacza to 10-procentowy wzrost kontyngentów w ci±gu zaledwie sze¶ciu miesiêcy, i to w sytuacji, gdy europejski rynek stali skurczy siê o 0,4 proc. To po prostu dalsze niszczenie europejskiego przemys³u stalowego. Te liczby dowodz±, ¿e mechanizmy ochrony rynku UE musz± zostaæ zmienione.

* * *

Europejskie hutnictwo zatrudnia bezpo¶rednio 330000 osób, a jedno miejsce pracy w bran¿y generuje siedem etatów w bran¿ach pokrewnych.

* * *

Kolejnym problematycznym tematem jest europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS).
W przypadku producentów stali istnieje kilka mo¿liwych sposobów dekarbonizacji i ró¿ne jej sposoby s± testowane przez szereg firm stalowych. Ale aby to dzia³anie siê powiod³o, europejskie hutnictwo potrzebuje wielkich inwestycji i wspó³pracy.
Inny temat powi±zany z ETS to ucieczka emisji CO2. Ostrzegali¶my przed ni± od kilku lat. Teraz sta³a siê ona rzeczywisto¶ci±.
Kiedy liczba darmowych uprawnieñ do emisji CO2 bêdzie stopniowo zmniejszana, tak jak ma to miejsce w ramach ETS, przemys³ stalowy w Europie bêdzie musia³ ograniczyæ produkcjê. Jak mo¿emy temu zapobiec? – Tworz±c prawdziw± przewagê konkurencyjn± dziêki produkcji stali o niskim ¶ladzie wêglowym. Wierzê, ¿e to jest miejsce, w którym le¿y nasza przysz³o¶æ – to dla nas szansa.
Stal w Europie ma przysz³o¶æ, poniewa¿ bez niej nie ma przysz³o¶ci dla przemys³u europejskiego jako ca³o¶ci. Ale sami nie mo¿emy zabezpieczyæ naszej przysz³o¶ci – powiedzia³ prezes Euroferu.

***

EUROPEJSKIE HUTNICTWO
Europejskie hutnictwo w ponad 500 hutach zlokalizowanych w 22 pañstwach cz³onkowskich UE zatrudnia bezpo¶rednio 330 000 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a po¶rednio daje pracê milionom Europejczyków. Produkuje ¶rednio 160 mln ton stali rocznie przy obrocie handlowym na poziomie ok. 170 mld euro.
Czego potrzebuje europejski przemys³ stalowy?