Dom skutecznego współczucia
Dodane przez Administrator dnia 11/01/2019 20:06:50
Ten charakterystyczny budynek na ul. Fatimskiej rozpoznaje większość nowohucian. Najlepiej znają go mieszkańcy Bieńczyc, a także tysiące osób, które korzystały z pomocy instytucji, która się w nim znajduje, bądź same angażowały się we wspieranie jej działalności. Nowohuckie „Hospicjum im. św. Łazarza” – bo o nim mowa funkcjonuje w naszej dzielnicy od ponad 20 lat.
Na temat Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, początkach jego działalności i bieżącym funkcjonowaniu rozmawiałam z Jolantą Stokłosą, prezesem Zarządu oraz Renatą Połomską, członkiem Zarządu i koordynatorem Pól Nadziei. Z zapisu ich wypowiedzi powstał ten materiał.
Początki.
Niewiele osób zna początki opieki hospicyjnej w Nowej Hucie, które sięgają lat 70 tych. Mało kto wie, że działalność tak dużej i rozpoznawalnej dziś instytucji rozpoczęła się od wolontariatu, od ludzkiego odruchu serca i troski o chorych u kresu życia. Mało kto wie, jakie były realia w szpitalach, że ówczesny system niewystarczająco dbał o chorych u których nie było szansy na wyleczenie, i że chorzy ci umierali w bólu, często osamotnieniu. W 1972 roku w wyniku powołania przez Metropolitę Krakowskiego Karola Wojtyłę Synodu Krakowskiego w parafiach Diecezji Krakowskiej pracowały studyjne zespoły synodalne. Zespół Studyjny Arki Pana, zorganizowany przez ks. proboszcza Józefa Gorzelanego oraz red. Halinę Bortnowską, redaktorkę Tygodnika Powszechnego i ZNAK-u wyłonił grupę wolontariuszy posługujących, za zgodą dr Kownackiego, chorym głównie na nowotwory na oddziale zakaźnym szpitala im. Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie oraz w domach pacjentów i domach opieki społecznej. Swoją opiekę domową nad chorym opierali na zasadach ośrodka pielęgniarstwa domowego, powołanego do życia w 1957 przez Hannę Chrzanowską.
W 1981 r. w Krakowie na bazie Zespołu powstało „Towarzystwo Przyjaciół Chorych - Hospicjum”. W 1982 roku powołano Zespół Opieki Hospicyjnej, którego celem było wolontaryjne opiekowanie się chorymi terminalnie w ich domach rodzinnych. Członkowie zespołów opiekujących się chorymi przechodzili podstawowe szkolenie w zakresie opieki pielęgniarskiej i umiejętności pomocy. W 1993 roku Zarząd powołał niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, zarejestrowany w rejestrze Wojewody - „Poradnię Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej”. Przez pierwsze półrocze 1993 roku Poradnia działała na zasadach wolontariatu, a następnie w wyniku zwiększonej liczby chorych Towarzystwo podjęło decyzję o zatrudnieniu pracowników: lekarzy i pielęgniarek. W pracę Poradni angażowani byli wolontariusze Zespołu Opieki Hospicyjnej. W latach 1990 - 1996 trwała budowa domu hospicyjnego, który został otworzony w 1996 roku. Po wybudowaniu domu – Hospicjum św. Łazarza działalność dotycząca opieki nad chorymi zwiększyła zakres, wzrosła liczba chorych objętych opieką.
Obecnie
Na przestrzeni lat działalność Hospicjum stała się bardziej profesjonalna, rozwinęła się medycyna paliatywna, personel ma coraz większą wiedzę oraz dostęp do dobrych medykamentów i sprzętu. Niezmienna jest duża uważność i troska o chorego i jego rodzinę. Niezmienne jest również to, że wszechstronna opieka dla nieuleczalnie chorych, zbliżających się do końca życia, jest ofiarowywana potrzebującym bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną i materialną. Sprawowana jest przez lekarzy, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, kapelana i wolontariuszy.
Z roku na rok rośnie liczba osób chorych potrzebujących hospicyjnej opieki. Na przykładzie bieżących danych Hospicjum św. Łazarza: w okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 roku Hospicjum Stacjonarne objęło opieką 546 chorych, Hospicjum Domowe 490 chorych. Lekarze w Poradni Medycyny Paliatywnej udzielili 622 konsultacji. Nadal też organizowana jest opieka dla rodzin potrzebujących wsparcia w trudnych dniach pożegnania z najbliższymi. W każdy ostatni piątek miesiąca sprawowana jest w hospicyjnej kaplicy Msza św. za Zmarłych, na którą zapraszani są bliscy przeżywający żałobę. Po Mszy odbywa się spotkanie z psychologami, na którym można porozmawiać o problemach związanych z przeżywanym osamotnieniem.
W swojej misji Towarzystwo ma również propagowanie opieki hospicyjnej, rozwój wolontariatu oraz edukację. Cele te realizuje głównie poprzez akcję Pola Nadziei. W tym roku żonkilowa akcja rozpocznie się 10 marca. Odbędą się liczne kwesty, koncerty a także konkursy dla młodzieży szkolnej, dzieci i przedszkolaków. O szczegółach będziemy pisać wkrótce.
Prowadzenie całościowej opieki hospicyjnej wymaga zaangażowania w jej organizację zarówno Zarządu Towarzystwa jak i całego zespołu pracowników i wolontariuszy oraz przyjaciół Towarzystwa. Tylko dzięki wspólnej ofiarności zespoły hospicyjne mogą zapewniać opiekę medyczną i duchową oraz poczucie bezpieczeństwa chorym i ich najbliższym. Bo przecież jak pisali w 1984 roku członkowie Komisji Formacji i Informacji:

Nauka nie usunie konieczności śmierci,
Lecz nasza solidarność w stosunku do umierających może
Przynieść ulgę, pomoc i spokój.
Można zapobiegać bólowi.
Można oszczędzić upokorzeń.
Można SKUTECZNIE WSPÓŁCZUĆ UMIERAJĄCYM !

Hospicjum św. Łazarza zostało zainicjowane i działa dzięki ofiarności tysięcy ludzi dobrej woli. Opieka hospicyjna jest bezpłatna dla chorych i ich rodzin. W części jego działalność finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niezmiernie ważną pozycją w hospicyjnym budżecie są środki z 1% podatku, Pól Nadziei, kwoty z kwest okolicznościowych, darowizny pieniężne i rzeczowe. Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych, polecamy Państwa uwadze nasze nowohuckie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”- Organizację Pożytku Publicznego KRS 0000048149. To wsparcie jest bardzo potrzebne, zapewni chorym u kresu życia „ulgę, pomoc i spokój”.
(ał)


Towarzystwo Przyjaciół Chorych
„Hospicjum im. św. Łazarza”
KRS 0000048149
ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków
tel. 12 641 46 66
www.hospicjum.krakow.pl
konto bankowe: 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688