Szopka krakowska w Alei Róż
Dodane przez Administrator dnia 23/12/2017 09:15:29
To prawdziwie krakowski zwyczaj – konkursy na najpiękniejszą nowohucka szopkę zainicjowany został w 1937 roku przez wieloletniego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego.
Dziś szopki, które wzięły udział w 75 jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich zorganizowanym w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku oglądać można w jednym z oddziałów MHK – Celestacie przy ul. Lubicz.
Krakowskie tradycje szopkarskie sięgają korzeniami XIX wieku. W tamtym czasie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa. Większe szopki pełniły funkcję przenośnego teatrzyku, który w okresie świątecznym przy wtórze odgrywanej na żywo muzyki gościł w domach zamożnych krakowskich rodzin. Mniejsze rękodzieło chętnie nabywali mieszczanie, którzy ozdabiali nim swoje domy i obdarowywali najbliższych. Szopki najczęściej wykonane są z drewna, dykty i tektury. Do ich ozdabiania wykorzystuje się kolorowy papier, bibułę i staniol – wielokolorową, błyszczącą, metaliczną folię. Architektura szopek nawiązuje do zabytkowej architektury Krakowa. To taki Kraków w „pigułce” .
Taką krakowską szopkę z ub. roku, autorstwa Rafała Bulandy można oglądać w Alei Róż. Autor wykorzystał motyw kaplic i wież katedry wawelskiej oraz więzy hejnalicy Kościoła Mariackiego. Z tylu szopki odnajdziemy motywy nawiązujące do Bramy Floriańskiej i murów obronnych miasta. (k)


Szopka Rafała Bulandy w Alei Róż.