Kwiaty dla motyli w ogrodzie ARTzony.
Dodane przez Administrator dnia 16/08/2017 20:16:39
Rusałka, bielinek, paź królowej … to najbardziej znane spośród około 160 gatunków motyli zamieszkujących Polskę. Te, będące symbolem piękna i zwiewności, owady są mile widzianym gościem w każdym ogrodzie. Dzięki inicjatywie Towarzystwa Ratowania Kultury w Nowej Hucie oraz Funduszu Partnerstwa ogród na os. Górali przy ARTzonie ma szansę zaroić się od motyli i pszczół.



Należą do olbrzymiej, liczącej kilka milionów gatunków gromady owadów. Podobnie jak wszyscy przedstawiciele tej gromady mają trzy pary nóg i ciało podzielone na trzy odcinki: głowę, tułów i odwłok – bywa, że gęsto owłosione. Znaczną część ich głowy zajmują duże, półkuliste oczy. W Polsce istnieje około 150 gatunków motyli dziennych i ponad 3 tysiące ciem, motyli nocnych. Żyją od kilku dni do prawie roku. Na świecie opisano blisko 200 tysięcy gatunków tych owadów; więcej jest tylko chrząszczy. To niezwykle ciekawe zwierzęta: motyle mogą być trujące, a niektóre ćmy nie jedzą przez całe swoje „dorosłe” życie - żyją dzięki zapasom tłuszczu, które zgromadziły jako larwy. Są wyjątkowym przedstawicielem owadów – jako jedyne chyba nie wzbudzają w nikim wstrętu czy strachu. Są „mile widzianym gościem” w każdym ogrodzie. Dobrze jest zatem wiedzieć, że są rośliny, które przyciągają je w sposób szczególny. Jednym z takich motylowych „wabików” (ponoć najskuteczniejszym) jest Budleja Dawida nazywana też motylim krzewem. Bardziej kojarzoną rośliną, również lubianą przez motyle jest lawenda. Warto dowiedzieć się jakie jeszcze kwiaty lubią motyle i posadzić je w ogrodzie, jeśli chcemy przyjmować „skrzydlatych gości”. Takie właśnie kwiaty zasadzone specjalnie z myślą o motylach rosną w ogrodzie społecznym na os. Górali, przy ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Rośliny zostały posadzone 18 lipca podczas warsztatowego spotkania. Organizatorami inicjatywy były Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie oraz Fundusz Partnerstwa. Wszyscy przybyli uczestnicy spotkania wspólnie posadzili rośliny (budleje, jeżówki, pysznogłówki, łubiny, floksy oraz lawendę), których zadaniem jest zwabienie motyli i pszczół do ogrodu. Była to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się, rozmów, żartów i budowania planów na najbliższy czas. Już w trakcie sadzenia roślin do ogrodu zawitali pierwsi skrzydlaci goście.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu pn. Zielona Inicjatywa, który jest realizowany przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie oraz Fundusz Partnerstw, finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2017.
(ał)