[2011.01.27] W trosce o pacjentów
Dodane przez Administrator dnia 27/01/2011 17:33:07
W minionym tygodniu odby³y siê dwa nadzwyczajne posiedzenia g³ównych ma³opolskich gremiów samorz±dowych. Sejmik Województwa Ma³opolskiego oraz Rada Miasta Krakowa zaniepokojone dzia³alno¶ci± Narodowego Funduszu Zdrowia zaprosi³y kierownictwo tej struktury z pro¶b± o wyja¶nienie prowadzonej dzia³alno¶ci tej organizacji wobec mieszkañców Ma³opolski i Krakowa. Rzecz w tym, ¿e rozstrzygniête konkursy przez NFZ, przyznaj±ce pieni±dze okre¶lonym placówkom s³u¿by zdrowia, spotka³y siê z krytyczn± reakcj± spo³eczn±, a tak¿e ¶rodowiska medycznego.
Tak siê z³o¿y³o, ¿e prowadzi³em nadzwyczajn± sesjê Rady Miasta Krakowa po¶wiêcon± tej problematyce. W pierwszym punkcie wyst±pi³a pani dyrektor NFZ i z jej wyst±pienia wynika³o, ¿e wszystko u³o¿y³o siê znakomicie. W wielu dziedzinach ¶wiadczeñ zdrowotnych nast±pi³ przyrost us³ug. Ma³o tego NFZ bior±c pod uwagê zasady konkurencji i jako¶ci przyzna³ kontrakty nowym podmiotom, które powinny realizowaæ leczenie pacjentów jeszcze z wiêkszym zapa³em i zaanga¿owaniem. A¿ nasuwa³o siê pytanie, dlaczego, je¶li jest tak dobrze, tak ¼le odczuwaj± sytuacjê w s³u¿bie zdrowia pacjenci oraz lekarze?
W tym numerze „G³osu” publikujemy teksty pokazuj±ce realia. Z jednej strony tekst o sytuacji demograficznej krakowian pokazuje, jak du¿o Ma³opolan mieszka w Krakowie. Jak gêsto s± zaludnione dzielnice nowohuckie Bieñczyce i Mistrzejowice. Jedn± z podstaw rozdzielania kontraktów powinna byæ analiza demograficzna. Niestety w NFZ jej nie przeprowadzono. Po drugie nie wziêto pod uwagê faktu, ¿e pacjenci, w szczególno¶ci starsi przyzwyczaj± siê do swoich placówek i lekarzy. ¦wiadcz± o tym protesty mieszkañców, którzy nie chc± szukaæ nowych placówek i to czêsto znacznie oddalonych od ich miejsca zamieszkania.
Kunktatorski system przydzielania kontraktów bra³ pod uwagê przede wszystkim zg³oszone przez kontrahentów informacje o potencjale placówek w kadrê i sprzêt. Na sesji Rady M. Krakowa lekarze sygnalizowali, ¿e zawarte w ofertach informacje nie zawsze by³y zgodne z prawd±. O tym ¶wiadcz± prowadzone gwa³townie remonty lokali i poszukiwania kadry lekarskiej, aby spe³niæ wymogi kontraktu.
Osobn± kwesti± jest zachowanie radnych Platformy Obywatelskiej. Sesja zosta³a zwo³ana z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwo¶ci oraz Przyjaznego Krakowa. To oni przygotowali rezolucjê i g³ównie wystêpowali w czasie sesji. Chocia¿ trzeba przyznaæ, ¿e radni PO do³±czyli do krytycznego g³osu wobec NFZ. Niestety pod koniec sesji radni PO z zaskoczenia dokonali zmiany rezolucji zarzucaj±c jej polityczny atak na rz±d. Maj±c wiêkszo¶æ w radzie mog± zrobiæ wszystko. Tylko czy o to chodzi? Przecie¿ sprawy s³u¿by zdrowia nie s± oddzielone od rzeczywisto¶ci politycznej i kto¶ za tê sytuacjê odpowiada. Na pewno nie krasnoludki. Jest to rz±d RP sprawowany przez PO w koalicji z PSL. Trzeba umieæ ponie¶æ odpowiedzialno¶æ za to co czyni± koledzy partyjni usytuowani na szczytach w³adzy. Ma³o tego trzeba mieæ odwagê domagania siê od nich szybkiej reakcji i podjêcia sanacyjnych dzia³añ. Bo nie ma ju¿ „hamulcowego” Prezydenta, a dziwnym trafem, nie widaæ zapowiadanych reform podejmowanych w s³u¿bie zdrowia. Zreszt± tak¿e w innych dziedzinach naszego ¿ycia...
S£AWOMIR PIETRZYK