Przy ul. Odmętowej w Nowej Hucie otwarto... CENTRUM OPIEKI WYRĘCZAJĄCEJ
Dodane przez Administrator dnia 22/12/2016 19:10:24
Już jest. Pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej. Jedyne jak dotąd takie miejsce w kraju, zostało otwarte 15 grudnia br. przy ulicy Odmętowej 4 w Nowej Hucie.
Od przewlekłej i nieuleczalnej choroby nie ma urlopu… dlatego Centrum było wyczekiwane przez rodziców, którzy przez wiele lat, codziennie, przez całą dobę opiekują się swoimi dziećmi. Wśród nich rodzice 25-letniego Łukasza, który od urodzenia choruje na nieuleczalną mukopolisacharydozę. Łukasz wymaga stałej, nieustannej opieki. Jego oboje rodzice pracują zawodowo na zmiany, tak aby codziennie móc zamieniać się w opiece nad synem. Jak mówi p. Barbara – mama Łukasza – nie pamiętają, kiedy ostatnio wspólnie byli w kinie, czy na spacerze, nie wspominając o urlopie. To tylko jeden z wielu przykładów rodzin, stale opiekujących się swoimi ciężko chorymi dziećmi.
Treść rozszerzona
Małopolskie Hospicjum dla Dzieci – które wybudowało Centrum Opieki Wyręczającej - ma pod swoją opieką 52 takie rodziny. Stworzyło to wyjątkowe miejsce z myślą o nich, dzięki pieniądzom zebranym podczas zbiórek i przy wsparciu sponsora. Z ośrodka będą mogli korzystać nie tylko podopieczni Małopolskiego Hospicjum… ale także rodziny z całego kraju.
- Centrum to coś więcej niż stacjonarne hospicjum – to tak naprawdę drugi dom, w którym dzieci i młodzi dorośli będą przebywali w komfortowo wyposażonych pokojach, pod profesjonalną opieką pielęgniarek, lekarzy i wolontariuszy. W Centrum znajduje się także sala zabiegowa, dzięki czemu jego podopieczni będą mogli także korzystać ze specjalistycznej opieki stomatologicznej i ortopedycznej. Zespół rehabilitantów i fizjoterapeutów będzie prowadził nowoczesną rehabilitację, a specjaliści z nowotworzonej przez Hospicjum Poradni Alternatywnej Komunikacji będą starali się usprawnić komunikację podopiecznych ośrodka ze światem. Pacjenci będą mogli przebywać w Centrum przez 14 dni… dla ich rodziców ten czas to okazja do tego, aby mogli załatwić sprawę w urzędzie, wykonać badania profilaktyczne, czy choćby zwyczajnie odpocząć i nabrać sił do dalszej opieki nad swoimi dziećmi – powiedział nam Wojciech Glac, wiceprezes Zarządu Fundacji Małopolskie Hospicjum dla Dzieci.
Budynek Centrum w całości powstał w systemie szkieletu drewnianego - jako pierwszy obiekt użyteczności w Polsce budowany w takiej technologii. Powstał i został wyposażony w 19 miesięcy od chwili rozpoczęcia budowy w kwietniu 2015 roku.
Centrum znajduje się w Nowej Hucie, na terenie przekazanym Hospicjum w użytkowanie wieczyste przez Miasto Kraków. Jego patronką jest Hanna Chrzanowska, krakowska pielęgniarka i prekursorka pomocy obłożnie chorym w domach, inicjatorka pierwszych form opieki wyręczającej.
+ + +
Fundacja Małopolskie Hospicjum dla Dzieci założona została w 2006 roku w Krakowie. Od 10 lat prowadzi opiekę hospicyjną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami w domach na terenie całej Małopolski. Przez ponad 10 lat działalności pod opieką Hospicjum znalazło się 200 rodzin. Opieka hospicyjna prowadzona jest przez specjalistyczny zespół, ponad 20 osób, lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitantów, a także prawników duszpasterzy i personel pomocniczy.
(f)