Słuchowiska dla każdego. LEGENDY KRAKOWSKIE
Dodane przez Administrator dnia 15/12/2016 20:40:19
Za nami premiera pierwszego odcinka wyjątkowego projektu. Legendy Krakowskie to teatr radiowy, który uczy, bawi i pobudza wyobraźnię. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zatytułowany „Głowy Wawelskie” odcinek znajdziecie na stronie www.legendykrakowskie.pl gdzie można go bezpłatnie posłuchać.
Legendy Krakowskie to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor. Twórcy m.in. „Historii dla dzieci” (historiadladzieci.pl) po raz kolejny sięgają po nieco zapomnianą formę jaką jest słuchowisko. - Pierwsze reakcje słuchaczy pokazują, że teatr radiowy jest tą formą przekazu, która jest wciąż żywa i niezwykle atrakcyjna. „Głowy Wawelskie” podobają się zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Mamy nadzieję, że wspólne słuchanie stanie się pretekstem do rozmów o historii naszego miasta, a może nawet do wspólnych spacerów i odkrywania Krakowa na nowo – mówi Krzysztof Ridan reżyser słuchowiska. Jak wyznaje autor tekstu Paweł Śmiałek jedna ze scen pierwszego odcinka to jego osobiste doświadczenie. Kiedy jako 12 latek grał w piłkę z kolegami wpadła ona do bramy przy ul. Bernardyńskie gdzie w podwórku zauważył drzwi z karteczką „Proszę nawet nie pukać i tak nie otworzę, chcę być sam”. Wyznaje, że jako dziecka przeraził się tą treścią. Jego bohaterowie znajdują się w identycznej sytuacji, oni jednak przekraczają próg – jak się potem okazuje antykwariatu i tu zaczyna się ich przygoda z Krakowem. Przygoda, którą przezywają na wielu płaszczyznach.– Krakowskie legendy wykorzystujemy jako pretekst do opowiedzenia nieco szerszej historii. Pisząc tekst starałem się aby efekt finalny był wielopłaszczyznowy, by nasze słuchowisko nie było płaskie. Ważne jest, że nie niszczymy, nie zniekształcamy legendy, nie tworzymy własnej. Bazując na tradycji staramy się stworzyć ciekawą historię. Mamy zatem płaszczyznę współczesności – to dzieci i ich kłopoty. Nasi bohaterowie to Marcyś – samotny chłopiec z domu dziecka i Ewka – wzorowa uczennica z toksycznej rodziny, również samotna. Jest też antykwariusz Antoni – współczesny starszy, samotny i bezradny wobec otaczającej go rzeczywistości człowiek. Kolejna warstwa to legenda, którą staramy się uwspółcześnić pokazując, że przedstawiane tam problemy są poniekąd ponadczasowe. Mamy też aspekt historyczny. Choć to legendy krakowskie wykorzystujemy je by pokazać szersze tło historyczne – w pierwszym odcinku jest postać Zygmunta Augusta, króla Polski jest też pokazana wielojęzykowość epoki renesansu. Mamy też wymiar psychoterapeutyczny , związany z problemami bohaterów i podejmowanymi próbami ich rozwiązania. – mówi Paweł Śmiałek.
Słuchowisko ma niezwykła atmosferę, którą budują zarówno świetnie grający aktorzy, Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego, oraz dzieci Zuzia Dróżdż i Jaś Sułkowski, jak i specjalnie na potrzeby słuchowiska skomponowana przez Pawła Bohatera muzyka. Pierwszy odcinek zdecydowanie pobudza apetyt. Słuchacz chce więcej. Czy będziemy mieć okazję posłuchać kolejnych legend? – Jest wstępny szkic na 10 odcinków serii, mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki na ich realizację – mówią pomysłodawcy. Autor tekstów Paweł Śmiałek zapewnia, ze legend nam nie zabraknie - Łącznie z krótkimi anegdotami naliczyłem około 30 krakowskich legend, jest w czym wybierać – mówi z uśmiechem. Ma już plan jak połączyć współczesność z tradycją. Nie zdradzając wszystkich szczegółów wspomina chociażby o smoku wawelskim – komorniku, czy też ulicznym grajku – „szpiegu” Pana Twardowskiego.
Na razie serdecznie zapraszamy do słuchania pierwszego odcinka. Wejdźcie w świat wyjątkowy, poznajcie Kraków, jakiego nie znacie. I pamiętajcie, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy. Zasiane lata temu, podlewane i pielęgnowane jest za każdym razem, gdy z ust do ust wędruje historia... Zatem usiądźcie i razem z Marcysiem, Ewką i Antonim odkryjcie zupełnie nowy wymiar otaczającej nas rzeczywistości - znanej, a jednak niezwykłej z punktu widzenia historii, kryjącej się w zakamarkach dumnego miasta polskich królów
(ał)