Ruszył Korowód Nowohucki
Dodane przez Administrator dnia 23/09/2016 11:12:29
Za nami już premiera animacji Korowód Nowohucki, prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie, a także oprowadzanie szlakiem postaci ważnych w dziejach dzielnicy, które odbyły się 17 września 2016 r. w ramach tegorocznej edycji akcji Zajrzyj do Huty.
Spacer poprowadził historyk Paweł Jagło, odpowiedzialny za stronę merytoryczną projektu. W Bibliotece OKN w tym samym dniu można było zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim. Premierę animacji komputerowej w Kinie Studyjnym Sfinks oraz spacer poprzedziła krótka prezentacja założeń całego projektu. – Z pewnością w Korowodzie nie uwzględniliśmy wszystkich postaci, które chcielibyśmy, ale ważnych postaci w dziejach Nowej Huty było tak dużo, że musieliśmy się ograniczyć - mówił pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida, który organizuje projekt.
Animację filmową ze wszystkimi postaciami z Korowodu można obejrzeć na stronie internetowej www.okn.edu.pl. Jej autorką jest Joanna Wójcik. Pocztówki oraz plakaty przedstawiające postaci zilustrowane w Korowodzie można natomiast otrzymać w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Z kolei plakaty w formacie A1 zawisną na słupach na terenie Krakowa w drugiej połowie października, promując zarówno sam projekt, jak i zapomniane lokalne historie związane z danymi postaciami. Afisze w przestrzeni publicznej Krakowa przedstawiają cały Korowód oraz trzy wybrane postaci, reprezentujące trzy okresy w historii terenów, na których powstała Nowa Huta: „Piękną Zośkę” (okres od legendarnej Wandy aż do 1949 r.), Tadeusza Ptaszyckiego (lata 1949-1989) oraz Bogdana Łyszkiewicza (czasy współczesne). Autorkami grafiki komputerowej z 20 postaciami ważnymi dla historii Nowej Huty, na której bazuje cały projekt są Anna Gotfryd-Kolecka i Róża Kolecka.
W listopadzie planowana jest premiera gry planszowej, której scenariusz opiera się o losy postaci z Korowodu - odbędą się specjalne planszówkowe rozgrywki oraz warsztaty dla animatorów i nauczycieli z wykorzystania gry jako narzędzia edukacyjnego, np. podczas lekcji historii. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r. Bieżące informacje o projekcie, animacja, ilustracje oraz biografie 20 postaci związanych z Nową Hutą dostępne są stronie www.okn.edu.pl. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Kto znalazł się w Korowodzie Nowohuckim? Wanda – legendarna księżniczka, córka Kraka, jej kopiec znajduje się w Mogile. Wierzbięta z Branic (zm. 1424 lub 1425) – możnowładca małopolski, stolnik krakowski, starosta sanocki, fundator gotyckiego kościoła pw. św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy. Stanisław Samostrzelnik (ok. 1480–1541) – cysters, malarz, iluminator, miniaturzysta, autor polichromii na klasztornych sklepieniach w Mogile. Jan Matejko (1838–1893) – malarz obrazów historycznych, historiozof, mieszkaniec Krzesławic i właściciel tamtejszego dworku. Cyprian Kamil Norwid (1821–1883) – poeta, dramatopisarz, malarz, rysownik, rzeźbiarz, tłumacz, publicysta, filozof, badacz kultur, nazywany czwartym wieszczem narodowym doby romantyzmu, patron ośrodka kultury na os. Górali, w 1842 r. odwiedził Mogiłę. Zofia Paluchowa „Piękna Zośka” (1899–1927) – mieszkanka Zesławic, modelka młodopolskich malarzy, zamordowana przez zazdrosnego męża. Franciszek Ptak (1859–1936) – mieszkaniec Bieńczyc, polityk ludowy, czołowy działacz społeczny i członek PSL, poseł Sejmu galicyjskiego, uwieczniony przez S. Wyspiańskiego w „Weselu”. Jan Anioła (1908–1997) – inżynier mechanik, pierwszy dyrektor kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Tadeusz Ptaszycki (1908–1980) – inżynier architekt, główny projektant miasta Nowa Huta. Marta Ingarden (1921–2009) – inżynier architekt, współprojektantka najważniejszych budynków w Nowej Hucie. Piotr Ożański (1925–1988) – murarz, koksownik, przodownik pracy z Nowej Huty, pierwowzór postaci Mateusza Birkuta z filmu „Człowiek z marmuru” w reż. Andrzeja Wajdy. Hutnik – pracownik kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Obrończyni Krzyża – 27 kwietnia 1960 r. zatrzymała akcję usuwania krzyża na skwerze na rogu ulic Marksa i Majakowskiego (os. Teatralne). Krystyna Skuszanka–Krasowska (1924–2011) – reżyserka teatralna, pierwsza dyrektor Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Marian Kruczek (1927–1983) – związany z Nową Hutą grafik, malarz, rzeźbiarz. Ks. Józef Gorzelany (1916–2005) – proboszcz–budowniczy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bieńczycach, zwanego Arką Pana. Ks. Kazimierz Jancarz (1947–1993) – wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, kapelan nowohuckiej „Solidarności”. Bogdan Włosik (1962–1982) – elektryk w kombinacie metalurgicznym, uczeń wieczorowego technikum, zastrzelony przez SB 13 października 1982 r. podczas demonstracji przed Arką Pana. Bogdan Łyszkiewicz (1964–2000) – muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów i muzyki, założyciel i lider zespołu Chłopcy z Placu Broni, nowohucianin. Robert Kosieradzki (1937–1990) – inżynier elektryk, jeden z fotografów Nowej Huty.
(jk)