Rusza Korowód Nowohucki
Dodane przez Administrator dnia 16/09/2016 16:11:12
17 września 2016 r. o godz. 12. w Kinie Studyjnym Sfinks OKN (os. Górali 5) odbędzie się premiera animacji promującej postaci Korowodu Nowohuckiego i sam projekt, oraz prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie. Następnie historyk Paweł Jagło poprowadzi spacer szlakiem miejsc związanych z postaciami, których dotyczy projekt.
Korowód Nowohucki, projekt historyczny Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, bazuje na specjalnie przygotowanej grafice komputerowej, przedstawiającej w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii, ważne dla miejscowej społeczności. Ilustrują one dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, „Piękna Zośka” – młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz – kapelan nowohuckiej „Solidarności”, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz – lider zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. W Bibliotece OKN (os. Górali 5) w godz. 11-13 będzie można zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim.
Na stronie www.okn.edu.pl zamieszczone będą biografie i ilustracje przedstawiające 20 postaci związanych z Nową Hutą.
- W kolejnych miesiącach planujemy dalsze działania w ramach projektu. W październiku odbędzie się akcja plakatowania na terenie miasta, a w listopadzie premiera edukacyjnej gry planszowej oraz warsztaty dla nauczycieli i animatorów z jej wykorzystania podczas zajęć i lekcji oraz „planszówkowe” rozgrywki. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r. – zapowiada Jarosław Klaś, animator z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, pomysłodawca „Korowodu Nowohuckiego”.
Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm jutra”.
(l)