Z księgarskiej półki – KRAKÓW – NOWA HUTA ENTER
Dodane przez Administrator dnia 02/08/2016 16:11:19
W ostatnich dniach, nakładem Stowarzyszenia NZS 1980, ukazał się ciekawy przewodnik po Nowej Hucie adresowany do młodych pielgrzymów przybywających do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Wielu z nich mieszkać będzie na terenie nowohuckich dzielnic, i przede wszystkim dla nich został on przygotowany. W liczącej 71 stron książce młodym pielgrzymom z Polski i z zagranicy, w niezwykle atrakcyjnej graficznie formie przedstawiono fenomen Nowej Huty – miasta, które w założeniu miało być miastem bez kościołów i bez Boga, a które zapisało się w historii jako miasto obrony krzyża w roku 1960 i obrony wolności w latach stanu wojennego.
Wydawcom udało się zaprosić do współpracy grono wybitnych znawców historii – w tym historii Krakowa i Nowej Huty. Prof. Andrzej Chwalba z UJ napisał rozdział noszący tytuł: „Kraków – serce Polski”, dr Dorota Koczwańska-Kalita z krakowskiego oddziału IPN napisał rozdział poświęcony czasom okupacji „W okowach dwóch totalitaryzmów”, Krzysztof Brożek objaśnił okoliczności powstania Nowej Huty i scharakteryzował jej pierwsze lata w rozdziale zatytułowanym: „Powstanie Nowej Huty. Przemysł – socjalizm – nowy obywatel”. Z kolei ks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Jana Pawła II w tekście „Kościół w Nowej Hucie” przedstawił fenomen nowohuckiego Kościoła. Dyrektor IPN w Krakowie, dr Marek Lasota, w rozdziale „Jan Paweł II a Kraków i Nowa Huta” przybliżył postać Karola Wojtyły – Jana Pawła II i jego niezwykłe zaangażowanie w rozwój Kościoła na terenie Nowej Huty. Z kolei znawca nowohuckiej „Solidarności”, autor znakomitej pracy „Nie można oddzielić krzyża od ludzkiej pracy...”. Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarność” Huty im. Lenina (sierpień 1980 - grudzień 1981)”, napisał rozdział zatytułowany: „Nowa Huta – bastion „Solidarności”. Paweł Jagło, kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opisał nowohuckie życie kulturalne (rozdział: „Życie kulturalne w Nowej Hucie”), a prof. Piotr Franaszek z UJ napisał rozdział poświęcony problematyce przemysłu w PRL-u (rozdział: „Gospodarka wczoraj i dziś”). Przewodnik zamyka tekst „Nowa Huta przyszłości”, autorstwa dr Jana L. Franczyka, który jednocześnie pełnił rolę konsultanta historycznego książki.
Przewodnik powstał w ramach projektu Nowa Huta enter, koordynowanego przez dr Dorotę Koczwańską-Kalitę. W pracach redakcyjnych udział wzięli także Dorota Korohoda i Krzysztof Brożek. Książka ukazała się w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.
W słowie „Od redakcji” możemy przeczytać: „Nowa Huta to miejsce pełne tajemnic i paradoksów. Zgodnie z zamierzeniami władz komunistycznych miała być miastem bez Boga i bez kościołów. Ale to tutaj w 1960 roku mieszkańcy stanęli w obronie drewnianego krzyża umieszczonego w miejscu, gdzie planowano wybudować pierwszy nowohucki kościół. W środowisku Nowej Huty miał uformować się nowy człowiek – wzorowy obywatel komunistycznej Polski. Ale to właśnie w Nowej Hucie w latach po wprowadzeniu stanu wojennego dochodziło do najgwałtowniejszych protestów i manifestacji skierowanych przeciwko komunistom, to nowohucki kombinat stał się jednym z najważniejszych bastionów „Solidarności”. Miasto budowano w stylu socrealistycznym, który Związek Sowiecki narzucał wszystkim państwom satelickim. Ale działający tu architekci zaprojektowali budynki, które nie porażają monumentalizmem i w których odnaleźć można elementy nawiązujące do architektury starego Krakowa. Udało im się zaprojektować miasto pełne otwartych przestrzeni i terenów zielonych. Dlatego między innymi Nowa Huta budzi coraz większe zainteresowanie polskich i zagranicznych architektów oraz urbanistów”.
(paf)