Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w Nowej Hucie – CZAS NA DZIA£ANIE
Dodane przez Administrator dnia 29/04/2016 19:49:24
Spotkanie wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego (20 bm) z mieszkañcami Nowej Huty trwa³o niewiele ponad 40 minut. Przybyli na spotkanie do sali teatralnej budynku S, dawnej siedziby dyrekcji krakowskiej huty powitali go gor±cymi oklaskami, ale czy na koniec wyszli usatysfakcjonowani?
- Czas na mówienie siê skoñczy³, dzisiaj jest czas na realizacjê… powiedzia³ towarzysz±cy ministrowi rozwoju wojewoda Józef Pilch. Wojewoda otrzyma³ oklaski sali, ale z ust wicepremiera nie pad³y w sprawie przysz³o¶ci Nowej Huty ¿adne konkrety.
50 lat po
- Tu, w Nowej Hucie, jak w pigu³ce, widaæ problemy, przed którymi stoimy. Po epoce gwa³townego rozwoju, industrializacji, powstawania wielkich skupisk ludzkich dzi¶, w ¶rodku XXI wieku musimy na nowo dla takich miejsc szukaæ ¶cie¿ek rozwoju. Jednak mechanizmy dotychczasowe nie bardzo mog± s³u¿yæ przysz³o¶ci. Nie mo¿emy w nieskoñczono¶æ liczyæ na ¶rodki unijne, coraz trudniej liczyæ na nieponoszenie kosztów emisji CO2, jak te¿ nie bardzo mo¿emy zwiêkszaæ deficyt bud¿etowy - mówi³ wicepremier.
Jakie zatem maj± byæ te nowe mechanizmy rozwoju? Z jednej strony mo¿na do nich zaliczyæ wspó³pracê miedzy nauk± a biznesem, zwiêkszaj±c± innowacyjno¶æ gospodarki, ale z drugiej strony - zmianê koncepcji i sposobu zagospodarowania takich obszarów, jak Nowa Huta czyli miejsc, które wype³ni³y i pe³ni± wa¿n± role z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, a dzi¶ poszukuj± dla siebie nowego miejsca i staj± przed ogromem wyznañ.
- To ma byæ to odpowiedzialny rozwój, nieoparty o system „polaryzacyjno-dyfuzyjny”, który oznacza dbanie o Kraków, a Nowa Huta „niech siê rozwija niejako przy okazji”. Nasz model, jest oparty o zrównowa¿ony rozwój i bardziej solidarny rozwój regionalny. Tak rozumiem w³a¶nie wsparcie dla Nowej Huty i nie chodzi tylko o wsparcie finansowe – podkre¶li³ M. Morawiecki.
Kolejne 50 lat dla Nowej Huty musi byæ ewidentnie innych ni¿ ostatnie 50. Nowa Huta bêdzie pozytywnym laboratorium, gdzie bêdziemy w stanie przyci±gn±æ kapita³, by dzielnica ¿y³a nowoczesnymi, lepiej p³atnymi miejscami pracy. Dla nas punktem odniesienia jest ¶rednia unijna i za 15 lat j± osi±gniemy. To jeden z wa¿nych elementów rozwoju – zapowiedzia³ minister.
- Ze wspó³w³a¶cicielami terenu mo¿emy pracowaæ i stworzyæ co¶ nowego. Jeste¶my gotowi by budynki dawnej dyrekcji huty zosta³y przekazane spó³ce, która zosta³a utworzona. (Nowe Centrum Administracyjne - dop. red). Pokazujemy, ¿e chcemy tu inwestowaæ i chcemy wsparcia rz±dowego, by ta gospodarka tu siê rozwija³a. Ten projekt jest dla nas niezmiernie wa¿ny - w³±czy³ siê wojewoda Józef Pilch.
- Staramy siê zaktywizowaæ mocno te rozmowy. Owszem, bêdzie potrzebna jeszcze obiektywna wycena, by mieæ przekonanie ¿ transakcja jest uczciwa. „W miarê szybko”, ale bez wskazywania terminów, bêdziemy starali siê tê wycenê przedstawiæ – dopowiedzia³ minister.
Ból g³owy wicepremiera
- ¯ywiê nadziejê, ¿e pan przyjecha³ pomóc. Huta dzi¶ zmniejszy³a produkcjê z 7 mln ton stali do miliona. Do wykorzystania dzisiaj pozosta³a uwolniona z produkcji czê¶æ maj±tku i terenu. Od lat czekamy, by mo¿na co¶ z tym zrobiæ. Propozycja, która pad³a mo¿e byæ realna, gdy bêdzie wsparcie rz±du. Czy do koñca roku mo¿emy mieæ nadziejê, ¿e bêdzie to wsparcie rz±du w obronie miejsc pracy?- pyta³ wicepremiera przewodnicz±cy hutniczej „Solidarno¶ci” W³adys³aw Kielian.
Ale tu konkretna odpowied¼ nie pad³a. Wicepremier t³umaczy³, ¿e rz±d odziedziczy³ wysoki deficyt bud¿etowy, co zmusza do oszczêdnego gospodarowania ¶rodkami.
- Moim zadaniem jest rewitalizacja biznesowa: zbudowanie parku technologicznego przygotowanie infrastruktury, w oparciu o ¶rodki europejskie. Mamy „ból g³owy” codziennie z agencjami reitingowymi, które bior± nas w kleszcze, je¶li nie zaoszczêdzimy. Za sze¶æ dwana¶cie miesiêcy bêdê odwa¿niejszy, by w tej sprawie co¶ powiedzieæ – skonkludowa³ M. Morawiecki.
20 kwietnia czasu na zadawanie pytañ premierowi nie by³o wiele. W¶ród wa¿nych dla naszej dzielnicy by³o to, o przysz³o¶æ zawodowego szkolnictwa. W Nowej Hucie kiedy¶ szkolnictwo zawodowe tworzy³o sieæ placówek.
- Chcemy odbudowaæ szkolnictwo zawodowe. Uwa¿am, ¿e za³o¿enie, i¿ nie przemys³ bêdzie siê liczy³ tylko us³ugi, okaza³o siê b³êdne. Dzi¶ tych zamkniêtych w poprzednich latach szkó³ brakuje. Minister edukacji zapowiedzia³a, ¿e w czerwcu wspólnie og³osimy i przedstawimy program odbudowy szkolnictwa zawodowego, w systemie podobnym do austriacko-niemieckiego, dualnego, w bezpo¶rednim s±siedztwie miejsca pracy – powiedzia³ M. Morawiecki.
Z sali pad³o pytanie, kiedy powstanie raport o stanie pañstwa. Dlaczego nie ma materia³ów informacyjnych o dzia³aniach rz±du, a komunikacja miedzy elektoratem Prawa i Sprawiedliwo¶ci, a pañstwem jest s³aba …
- Poszczególne reporty powstaj±, ale wola³bym by nas rozliczano z tego, co zrobimy, a nie z tego co rozliczymy, pomin±wszy sprawy aferalne. Dzi¶ musimy skoncentrowaæ siê na przysz³o¶ci. Co do komunikacji przyjmujê tê krytyczn± uwagê - powinni¶my lepiej w naszym ministerstwie i gdzie indziej prezentowaæ to, co chcemy robiæ… - przyzna³ M. Morawiecki.
Wicepremier zapowiedzia³ te¿ uproszczenia biurokratyczne dla ma³ego i ¶redniego biznesu: - Mam nadziejê ze w koñcu tego roku bêdzie pro¶ciej, ³atwiej i mniej obci±¿eñ biurokratycznych
- Kraków to jedno z szybciej siê rozwijaj±cych siê polskich miast. Bezrobocie w Krakowie wynosi 6 proc., (w Nowej Hucie – 16). W Krakowie dzi¶ przemys³u jest mniej. W naszych rozmowach zachêcamy inwestorów do zainwestowania w Krakowie. ¯yczy³bym sobie by by³o wiêcej przemys³owych, industrialnych inwestycji w Krakowie i mam nadziejê, ¿e ze dwa, trzy lata tak bêdzie – mówi³ wicepremier, który przed spotkaniem w sali teatralnej rozmawia³ z przedstawicielami krakowskich uczelni i krakowskiego biznesu, a tak¿e przedstawicielami w³a¶ciciela krakowskiej huty.
(red)