[2010.08.26] WARTOŚĆ KSIĘGOWA
Dodane przez Administrator dnia 26/08/2010 17:57:12
Wydzierżawiłem pewnej firmie grunt na 10 lat. Dzierżawca wybudował na tym terenie budynek. W umowie dzierżawy jest zapis, że po jej zakończeniu, jeśli dzierżawca lub wydzierżawiający nie przedłużą umowy na następny okres, wówczas dzierżawcy zostanie w ciągu trzech miesięcy zwrócona przez wydzierżawiającego równowartość wartości księgowej naniesień (budynków i budowli). Ja nie chcę przedłużać tej umowy. Czy dzierżawca ma prawo odmówić podania tej wartości? Jak się ustala wartość księgową budynku i czy można ją zmienić, jeśli nie było ulepszeń?
«««
Jeśli dzierżawca chce skorzystać z klauzuli umownej, umożliwiającej mu żądanie od Pana kwoty stanowiącej równowartość księgową wzniesionych na dzierżawionym gruncie budowli, to siłą rzeczy musi Panu wskazać taką wartość. O szczegółowe zasady wyliczenia wartości księgowej budynku proponuję jednak spytać księgowego. Budynek może bowiem podlegać amortyzacji. Zgodnie z art. 22 j ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż:
– 10 lat dla budynków, lokali i budowli innych niż wymienione w punkcie 4 (z pewnymi wyjątkami, gdy okres amortyzacji nie może być krótszy niż 3 lata);
– 40 lat dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z wykazu stawek wynosi 2,5% pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania do używania do dnia wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.
Czyli: po 10 latach od wybudowania budynku jego wartość księgowa może ulec zmianie. (sp)