[2010.08.13] 90 rocznica „cudu nad Wisłą”
Dodane przez Administrator dnia 13/08/2010 13:06:39
Bitwa Warszawska została stoczona w dniach od 12 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznano ją za osiemnastą na liście przełomowych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zablokowaniu rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.
Autorem planu bitwy był Szef Sztabu Generalnego WP gen. Tadeusz Rozwadowski, a kluczową rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
A jeszcze kilkanaście dni wcześniej sytuacja była dramatyczna. Wszystko wskazywało na klęskę wojsk polskich. 13 sierpnia nastąpiło gwałtowne natarcie dwóch sowieckich dywizji, które uderzyły pod Radzyminem, przełamały obronę 11 Dywizji dowodzonej przez pułkownika Bolesława Jaźwińskiego i zdobyły Radzymin. Następnie jedna z nich ruszyła na Pragę, a druga skręciła w prawo – na Nieporęt i Jabłonną. Rozpoczęła się dramatyczna walka pod Radzyminem. I wtedy wydarzyło się coś, co wielu nazwało później cudem.
15 sierpnia koncentryczne natarcie odwodowych dywizji polskich doprowadziło do odzyskania Radzymina. Wtedy Józef Piłsudski zdecydował się rozpocząć manewr zaczepny znad dolnego Wieprza. 16 sierpnia 1920 rozpoczęło się kontruderzenie, które w efekcie doprowadziło do klęski bolszewików.
Jan L. FRANCZYK