Czy Nowohucianie czytają książki? Rozmawiamy o tym z Zofią Konik dyrektor Nowohuckiej Biblioteki Publicznej – ZALOGUJ SIĘ DO BIBLIOTEKI
Dodane przez Administrator dnia 05/03/2015 18:50:19
+ 41.7 proc. Polaków, (jak wynika z badania Biblioteki Narodowej), przeczytało w ciągu roku  przynajmniej 1 książkę. Biblioteka Nowohucka prowadzi konkurs na najlepszego Czytelnika. Ile w tym przypadku wynosi rekord wypożyczeń?
- W 2014 roku Nowohucka Biblioteka Publiczna zakończyła jedenastą edycję konkursu Nowohucki Czytelnik Roku 2013/2014. W konkursie wzięło udział 105 dzieci w wieku od 3,5 do 15 lat. 138 książek przeczytała czytelniczka Filii nr 7 w os. Kalinowym 4 i jest to rekord w tej edycji konkursu.

Podczas zeszłorocznego Tygodnia Bibliotek, miejskie biblioteki zaprosiły do rywalizacji w nowym konkursie, „Czytelnik Roku 2014/2015”. Do końca ub. roku o deklaracje o przystąpieniu do konkursu złożyło 99 czytelników NhBP W kategorii dzieci i młodzież do lat 15 – 34 osoby, w kategorii czytelnicy powyżej 15 roku życia – 65 osób.



Treść rozszerzona
+ Kim są nowohuccy Czytelnicy? Więcej czytają kobiety czy mężczyźni? Czy czytelnictwo to cecha rodzinna?
- W roku 2014 Nowohucka Biblioteka Publiczna odnotowała 32 180 aktywnych czytelników tzn. takich którzy wypożyczyli w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowią osoby dorosłe w wieku od 25 do 60 lat – 45,81 proc. Wzrasta aktywność seniorów, których odnotowano 4554 osoby co stanowi 14,15 proc. ogółu czytelników.
Znacząca grupę użytkowników biblioteki stanowi ucząca się młodzież i dzieci do lat 15. Z obserwacji bibliotekarzy wynika, że częściej po książkę przychodzą kobiety, one też przyprowadzają dzieci. Oczywiście, na pewno czytelnictwo jest cechą rodzinną, w domu w którym nie ma książek i dzieci nie widzą czytających rodziców, rzadziej sięgają po książki.
+ Na którymś spotkaniu w Radzie Dzielnicy XVIII, słyszałam, że panie pracujące w bibliotece w os. Stalowym nie czują się bezpiecznie?   
- Młodzi czytelnicy Nowohuckiej Biblioteki Publicznej nie odbiegają od ogólnopolskiej normy. Wszędzie zdarzają się incydenty, ale biblioteki jako instytucje publiczne są otwarte na każdego użytkownika. Dzieci chętnie korzystają z zajęć organizowanych przez bibliotekarzy oraz z bezpłatnego dostępu do Internetu.
+ Dlaczego czytanie jest ważne?
- Wszystkie badania oraz doświadczenia własne bibliotekarzy wskazują, że czytanie pobudza wyobraźnię, empatię, pogłębia wiedzę, rozwija zainteresowania, pozwala oderwać się do problemów dnia codziennego. Oczywiście książka pełni też funkcję edukacyjną, rozrywkową oraz terapeutyczną.
+ Co czytamy najczęściej ?
- Czytelnicy najczęściej pytają o nowości wydawnicze, które rekomendują stacje telewizyjne, radiowe, prasa oraz Internet. Dużą popularnością cieszą się książki, na podstawie których nakręcono popularny film lub serial. Młodzież zainteresowana jest literaturą fantasy: od lat popularnością cieszą się książki Tolkiena, Pratchetta, Sapkowskiego, Paoliniego, Dukaja. W czołówkach rankingów oczywiście znajdują się lektury szkolne np. Mitologia, Opium w rosole, O psie, który jeździł koleją oraz opracowania i kompendia wiedzy przydatne podczas przygotowań do egzaminów gimnazjalnych i maturalnych a także przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich.
+ Co oznacza „dobra książka” dla bibliotekarza, a co dla „Waszego” czytelnika?
- Dobra książka to taka, po którą sięga czytelnik. Oczywiście zwracamy uwagę na książki artystyczne, o wysokich walorach literackich, nagradzane np. NIKE, PASZPORTAMI POLITYKI, nagrodą „KSIĄŻKA ROKU IBBY”… i takie szczególnie polecamy czytelnikom.
+ Czy i dla bibliotek książka jest również zbyt droga?
- Do naszej biblioteki w ub. roku zakupiliśmy 6 491 egz. książek o wartości 123 363 zł, To więcej o 972 egzemplarze niż w roku poprzednim. Wydatkowano kwotę o 12.340,28 zł. więcej m.in. z pozyskanej dotacji z Biblioteki Narodowej. W 2014 r dokonaliśmy również zakupu wydawnictw o tematyce ekologicznej, w związku z realizacją projektu Edukacja Ekologiczna. Zakup nowości wydawniczych w 2014 r. wsparły też Rady Dzielnic oraz dwie spółdzielnie mieszkaniowe.
+ Hity ostatnich dni to...
... powieści Zygmunta Miłoszewskiego, E.L. Jamesa, Stiega Larsona, ale też Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha, Joanny Bator. Dzieci czytają nadal Przygody Mikołajka, powieści Grzegorza Kasdepke, wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Agnieszki Frączek.
+ Biblioteki ciągle muszą się zmieniać by przyciągnąć Czytelnika. W którą stronę zmierzają biblioteki krakowskie? Co robi Biblioteka Nowohucka by młody mieszkaniec Nowej Huty zainteresował się placówką.
- W roku 2014 wprowadziliśmy nowe usługi m.in. zdalne przedłużanie terminu zwrotu, zamawianie i rezerwowanie książek, które można znaleźć w katalogu on-line. Czytelnicy mogą, po zalogowaniu, również książki recenzować, oceniać, komentować i polecać znajomym. Nowohucka Biblioteka Publiczna, jako pierwsza w Krakowie (już w 2012 roku) wykupiła dla swoich czytelników dostęp do zasobów książek elektronicznych IBUK.PL. Obecnie w ramach konsorcjum Małopolskich Bibliotek Publicznych, w zaciszu domowym, można czytać ponad 1800 tytułów książek naukowych i popularnonaukowych. Wystarczy tylko pobrać w bibliotece bezpłatny kod dostępu.
W Bibliotekach można uczyć się języka angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego oraz matematyki. Kursy e-learningowe obejmują też program fotoshop i kurs fotografowania. Część kursów dostępna jest na komputerach bibliotecznych, z innych można korzystać w domu po uzyskaniu kodu dostępu i założenia konta przez bibliotekarza. Wprowadzono nową kartę biblioteczną, która uprawnia do korzystania ze wszystkich miejskich bibliotek publicznych Krakowa. Biblioteka udostępnia bezpłatny dostęp do Internetu, do dyspozycji czytelników są 42 komputery. Dbamy, aby sprzęt był nowoczesny, w roku 2014 zakupiono 27 nowych komputerów.
Biblioteka przygotowuje też atrakcyjną ofertę edukacyjną i kulturalną. Bibliotekarze prowadzą lekcje biblioteczne, warsztaty, kursy komputerowe dla seniorów, warsztaty biblioterapeutyczne, spotkania autorskie. wernisaże. Raz w miesiącu organizowane są zajęcia dla dzieci przebywających na Oddziale Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego.
Dużą wagę przywiązujemy do estetyki wnętrz. W roku 2014 wyremontowano kolejną placówkę – Filię nr 10 w os. Dywizjonu 303. Projektując wnętrze zwracano uwagę na funkcjonalność, kolorystykę oraz nowoczesny design.
Zachęcam do odwiedzin w naszych placówkach, bo biblioteki naprawdę się zmieniają. Z naszych obserwacji wynika, że ludzie przychodzą nie tylko po książki, ale spędzają też w bibliotece wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla wielu jest to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z bezpłatnego Internetu. Mogą także skorzystać z ksero i drukarki. Spora grupa użytkowników to osoby uczestniczące w różnorodnych wydarzeniach bibliotecznych.
+ Dziękujemy za rozmowę.
Rozmawiała Krystyna Lenczowska