Koncertowo w Mistrzejowicach
Dodane przez Administrator dnia 15/01/2015 17:59:43
W styczniu mija trzy lata od inauguracji w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach cyklu Koncerty Mistrzejowickie. Wystąpił wtedy Chór Krakowska Młoda Filharmonia z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza pięknie śpiewając, w większej części wraz z liczną publicznością, kolędy i pastorałki. I był to bardzo dobry początek, a właściwie kontynuacja bogatej tradycji i historii mistrzejowickiej muzyki.
Koncert kolęd i pastorałek w Mistrzejowicach, 11 stycznia 2014 r.
Fot. Andrzej Kalinowski
Treść rozszerzona
Wiele osób, które systematycznie bywają na Koncertach Mistrzejowickich, pamięta i wspomina działające tutaj dawniej, prowadzone przez niezwykłego człowieka, muzyka, pedagoga i dyrygenta Rafała Marchewczyka chóry: dziecięcy Triada i Chór Solidarności Maksymilianum. Były koncerty, przeglądy kolęd, kolejne edycje festiwali „Sacrosongu.” Po latach, do mistrzejowickiej świątyni powróciły cyklicznie organizowane / 1x w m-cu/ koncerty. Jest to inicjatywa Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, który w Mistrzejowicach prowadzi działalność od 40 lat i Wiesławy Wykurz, wieloletniej dyrektor ds. programowych tej instytucji. Realizacja tych wydarzeń możliwa jest dzięki życzliwości i pomocy finansowej Rady Dzielnicy XV, wsparciu ze strony Spółdzielni Mieszkaniowych Mistrzejowice i Oświecenia. Ale najbardziej istotna jest tutaj przychylność Gospodarzy Parafii – byłego proboszcza ks. prałata Józefa Łuszczka i obecnego, ks. prałata Andrzeja Kopicza, którzy udostępnili artystom na koncerty świątynię i wspierają je organizacyjnie. To bardzo ważne i doskonały też przykład współdziałania i współpracy wielu ludzi oraz instytucji, którzy w ten właśnie sposób „służą”społeczności Mistrzejowic w jej rozwoju duchowym, poprzez systematyczne obcowanie z piękną muzyką i mądrym słowem, jako że wiele z koncertów wzbogacone zostały o utwory K. Wojtyły, ks. J. Twardowskiego, ks. St. Pasierba, Cz. Miłosza, A. Ziemianina, J. Barana i. in. Honorowy Patronat nad koncertami sprawuje metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.
Program koncertów to muzyka klasyczna, poważna oraz sakralna w wykonaniu chórów, orkiestr, zespołów kameralnych, solistów i aktorów. Za nami już 30 różnorodnych programowo koncertów, które zapewne przypadły do gustu słuchaczom, skoro tłumnie wypełniają przestrzeń mistrzejowickiego, dolnego kościoła. To już jest stała i do tego bardzo wdzięczna publiczność, która systematycznie oswaja w tym niezwykłym miejscu dźwięki i słowa.
W 2014 roku szczególną uwagę słuchaczy zwrócił koncert „Muzyka duszy' wykonany na oryginalnym i mało znanym instrumencie – fletnia Pana. Legenda głosi, że instrument stworzył bożek Pan – opiekun pasterzy, który zakochał się w pięknej nimfie o imieniu Syrinks. Ta, niestety nie odwzajemniała jego uczuć i by pozbyć się intruza zwróciła się o pomoc do bogów. Jej prośba została wysłuchana i Syrinks zamieniona została w trzcinę wodną. Nad strumieniem, gdzie często przesiadywał bożek Pan , silny wiatr połamał trzcinę z której wydobył się piękny dźwięk. Wtedy bożek Pan zabrał kilka trzcin i wykonał z nich instrument który nazwał syringą. Tyle głosi legenda, a koncert na magicznej fletni Pana wzbudził niezwykłe emocje, stąd też jego powtórzenie. Wykonawcą koncertu był Janusz Gajec, artysta wszechstronny, który jako jeden z nielicznych w Polsce muzyków koncertuje na tym instrumencie, wymagającym niebywałego warsztatu i muzycznego kunsztu.
Niezwykle serdecznie przyjęto występ wirtuoza gitary klasycznej – Jana Oberbeka. Wspaniały muzyk, pedagog i artysta koncertujący w kraju i za granicą, utworami m.in. Chopina, Bobrowicza, Schuberta, wręcz zahipnotyzował liczną mistrzejowicką publiczność, która gorącymi brawami dziękowała mu za chwile artystycznych wzruszeń.
W koncercie „Człowiek jest drogą Kościoła”, z utworami Karola Wojtyły wystąpili Piotr Piecha – aktor Teatru Ludowego oraz Chór i Orkiestra Bazyliki oo Cystersów w Mogile pod dyrekcją Stanisława Kowalczyka. W sposób szczególny zabrzmiały w tej świątyni, którą św. Jan Paweł II w 1983 roku konsekrował, jego mądre i ważne dla nas słowa, a muzyka Vivaldiego, Haendla, Francka, Elgara dopełniła całości stwarzając niezwykłą atmosferę zarówno wśród wykonawców, jak i słuchaczy.
Niezmiennie, bardzo serdecznie przyjmowani są młodzi muzycy z Zespołu Szkół Muzycznych im. M Karłowicza. Tym razem Orkiestra Symfoniczna Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela, wystąpiła w koncercie „Wielcy kompozytorzy – młodzi muzycy”, z utworami J. S. Bacha, A. Vivaldiego, H. Wieniawskiego. Jakże oni pięknie grają, a docenia ich nie tylko nasza krakowska publiczność. W 2013 roku orkiestra, którą tworzy zdolna i z niezwykłą muzyczną pasją młodzież, w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych II st. zdobyła I miejsce.
Kolejne wydarzenie to warsztaty i koncert muzyki gospel. Była to inicjatywa niezwykle udana i ciekawa Duszpasterstwa Akademickiego w Mistrzejowicach i ks. Przemysława Mardyły.
Zarówno 2-dniowe warsztaty jak i koncert muzyki gospel poprowadził czarnoskóry dyrygent z USA – Brian Fentress. Muzyka gospel, to olbrzymia moc pozytywnej energii skierowanej do drugiego człowieka, to poznawanie Boga poprzez muzykę i śpiew. W Polsce ruch gospel rozwinęła pochodząca z Danii Lea Kjeldsen, która w 1999 roku po raz pierwszy zorganizowała warsztaty gospel i założyła znany Kraków Gospel Choir.
Po warsztatach i koncercie powstał pewien niedosyt, stąd chętna do śpiewania gospel młodzież /16-35lat/ ma możliwość włączenia się w ten niezwykle energetyczny ruch kulturalno – społeczny, zgłaszając się na próby powstającego w mistrzejowickiej parafii chóru, którego próby odbywają się we wtorki w godz. 20 – 21.30 w sali nr 11 /dolny kościół/. Informacje i kontakt na: duszpasterstwo@onet.pl lub patrycja.graf@gmail.com
Przed nami kolejny koncertowy rok w Mistrzejowicach. Jaki będzie? Na pewno ciekawy, bo w planach m.in. jeden z najciekawszych i najstarszych zespołów chóralnych w Krakowie – Mieszany Chór Mariański, Zespół Cantica Sacra, kwartet wokalny Triplum, Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia, Marek Stefański, Elżbieta Towarnicka i in. Naszej redakcji pozostaje zaprosić Czytelników na te wyjątkowe wydarzenia na które oczywiście wstęp jest wolny, które znacząco wzbogacają ofertę kulturalną Nowej Huty.
(f)
Organizatorami koncertów mistrzejowickich są Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida,
parafia p.w. św. .Maksymiliana M. Kolbego i Rada Dzielnicy XV.