Nowy Ekotrend
Dodane przez Administrator dnia 12/12/2014 20:31:35
Polskie gospodarstwa domowe produkują rocznie ok. 12 min ton odpadów. Aż 90% z nich trafia na wysypiska. Alternatywą dla szkodliwego składowania odpadów jest ich termiczne przekształcanie. Ten stosunkowo nowy dla Polski trend od ponad 100 lat z powodzeniem rozwijają inne kraje europejskie.
W Europie funkcjonuje już prawie 500 instalacji, które w sposób skuteczny i bezpieczny dla środowiska utylizują odpady komunalne. Szwajcaria, posiadająca 30 takich obiektów, poddaje termicznemu przetworzeniu ponad 3/4 odpadów komunalnych. Dania może się poszczycić utylizacją największej na świecie ilości odpadów przypadających na jednego mieszkańca. Co ważne, wszystkie duńskie instalacje posiadają układ odzysku energii. Najwięcej zakładów znajduje się we Francji - 128 i w Niemczech - 70. Wiele z nich zlokalizowanych jest w centrach dużych miast. Większość z nich dostarcza aglomeracjom cenną energię cieplną i elektryczną, przykładowo udział energii z odpadów w bilansie cieplnym Paryża wynosi aż 53%.
Unijne wymagania dotyczące ograniczania składowania odpadów sprawiły, że podobne instalacje powstają również w największych miastach Polski, w tym m.in. w Krakowie. Budowa krakowskiego ZTPO jest na półmetku. Zgodnie z harmonogramem, oddanie zakładu do użytkowania planowane jest na koniec 2015 r. Instalacja będzie spełniała najwyższe standardy ochrony środowiska. Za sprawą nowoczesnego systemu utylizacji odpadów, Kraków nie tylko uwolni się od nadmiaru składowanych odpadów, ale także zapewni miastu energię elektryczną i cieplną, wystarczającą do zasilenia komunikacji miejskiej. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej tj. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.