Dziękując za wolność
Dodane przez Administrator dnia 12/06/2014 13:28:20
8 czerwca, w ramach obchodów rocznicy 25-lecia wolnych wyborów, Nową Hutę odwiedził prezydent Bronisław Komorowski.
Przy pomniku Solidarności, na wiślanej skarpie, w centrum Nowej Huty zasadził, wespół za z przedstawicielami władz samorządowych i małopolskich., „dąb Solidarności”. Dęby sadzone w różnych miejscach Polski mają upamiętnić 25-lecie wolnych wyborów i 90 lecie Lasów Państwowych.
Następnie prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Solidarności. Przypomnijmy, ze jest to pomnik, który pierwotnie stał przy walcowni zgniatacz krakowskiej huty. Upamiętnia hutniczą „Solidarność”, a wśród ważnych dat, zapisano na nim strajk kwietniowo-majowy w 1988 roku, który był jednym z mocnych przyczynków do podjęcia rozmów „okrągłego stołu”.
I tego wkładu w demokratyczne przemiany hutników i mieszkańców Nowej Huty przecenić nie można, a wśród gości, oczekujących prezydenta było ich wielu. Chętnych do uściśnięcia zdjęć z prezydentem RP i zrobienia sobie fotografii (znajdą się pewnie na Facebooku) było wielu. Prezydent pozował cierpliwie i ściskał dłonie. Witał się też z działaczami Solidarności, kolegami z opozycji, czy z pierwszego wolnego Sejmu.
Wraz z Edwardem Nowakiem prezesem Stowarzyszenia Sieć Solidarności, które spotkanie „ludzi 4 czerwca” w Nowej Hucie zorganizowało, obejrzał wystawę przed NCK. Na kilkudziesięciu fotogramach przedstawiono czas przygotowań do pierwszych wolnych wyborów. Przy okazji obaj panowie wspominali także tych działaczy i kolegów z opozycji, którzy już odeszli. Prezydent znalazł czas także dla dzieci. Na ogromnej planszy z symbolem orła białego rozpostartej na budynku NCK pozostawił swój autograf.
Potem rozpoczęła się część oficjalna, w której Stowarzyszenie uhonorowało prezydenta RP medalem „Dziękujemy za w Wolność”. B. Komorowski znalazł się w ten sposób w gronie innych odznaczonych medalem prezydentów, z Lechem Wałęsą, Lechem Kaczyńskim i Ronaldem Reganem.
Medal ten wręczany jest w podziękowaniu dla ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Jest medalem wykonanym ze stali, co znów nawiązuje do tradycji hutniczej „Solidarności” Przedstawia pochód hutników podczas strajku wiosną 1988 roku, z powiewająca nad nimi flagą flaga z charakterystycznym logo Solidarności..
- Nowa Huta sama w sobie jest symbolem i złego okresu: budowania przeciw tradycji narodowej i wartościom które tworzyły naród, ale jest także symbolem trudnej walki i zwycięstwa, bo przecież na końcu okazało się, że historia obróciła się przeciwko tym, którzy chcieli budować „przeciw” Dziś, dzięki oporowi, dzięki walce robotników Nowej Huty, dzięki bolesnym doświadczeniom ale także i odwadze wielu mieszkańców tego miasta mamy wspólną, wolna Polskę – podkreślił prezydent Komorowski.
I namawiał do świętowania rocznicy wolnych wyborów nie tylko w kontekście oficjalnym, państwowym, ale w wymiarze wspólnego, autentycznego przeżycia w gronie rodzin i lokalnych społeczności.
- Chciałbym by to „rocznicowe” świętowanie było radosną uroczystością: wspólnego piknikowania, sadzenia drzew – powiedział prezydent do mieszkańców Nowej Huty, których choć oficjalnie wizyty nie zapowiadano, na skarpę wiślaną przybyło wielu.
- Działajmy wspólnie by tradycja „czerwca”, wielkiego mądrego zwycięstwa wspólnym wysiłkiem była ugruntowywana. Pozycja Polski w świecie, jako kraju który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie Wschodniej i w nas samych. Bądźmy dumni z 4 czerwca, z wielkiego i mądrego zwycięstwa – dodał.
Wspomniał też zmarłych działaczy i podkreślił, ze obowiązkiem jest utrwalenie pamięć, tych którzy odchodzą. działaczy z czasów podziemia, By ta dobra pamięć trwała w Polsce , w Małopolsce.
Podczas uroczystości Prezydent Rzeczpospolitej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczył działających na rzecz niepodległości: Adama Szostkiewicz, dziennikarza i działacza opozycji walczącego o wolne media, Ireneusza Serwana - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Krzysztof Goerlich, Andrzej Karocki, Maria Osterwa Czekaj i Tadeusz Skiba. (lencz)
Fot. Krystyna Lenczewska