Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zagrała dla Pól Nadziei
Dodane przez Administrator dnia 03/04/2014 19:56:21
Tradycyjnie już, pierwszy wiosenny koncert z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! dedykowany był niezwykłej akcji zapoczątkowanej kilkanaście lat temu przez nowohuckie Hospicjum im. św. Łazarza, które jest inicjatorem Pól Nadziei. Z tej okazji 29 marca wystąpił Marcin Styczeń w duecie z Joanną Lewandowską w programie Golgota Jasnogórska. Koncert jak zawsze poprowadziła Lidia Jazgar, dyrektor artystyczny cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! Uczestników koncertu powitała także prezes Hospicjum, dr Jolanta Stokłosa, dziękując za dotychczasowe wsparcie Hospicjum i prosząc o dalszą pomoc. Do zebranych przemówił także ksiądz proboszcz Adam Podbiera, wprowadzając poetycko w klimat Wielkiego Postu.
Koncert, który miał miejsce w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP na os. Kalinowym, zgromadził licznych słuchaczy, którzy sobotni wieczór chcieli spędzić nie tylko w wyjątkowej atmosferze przy refleksyjnej muzyce, ale także wspierając nowohuckie Hospicjum. Artyści zaprezentowali kompozycje idealnie wpisujące się w okres Wielkiego Postu oraz tematykę związaną z cierpieniem, tak nierozłącznym w kontekście działalności hospicjum. Zaprezentowano bowiem utwory skomponowane do słów Ernesta Brylla, które były inspirowane obrazami Golgota Jasnogórska autorstwa Jerzego Dudy-Gracza. Marcin Styczeń oraz Joanna Lewandowska przedstawili program złożony z osiemnastu części – stacji. Ascetyczna forma opracowania – głos męski i żeński z towarzyszeniem jedynie gitary – spowodowała, iż treść ujęta w tekstach trafiała do słuchaczy jeszcze mocniej, sprawiając, że podczas koncertu w kościele panowała przejmująca cisza i skupienie. Na zakończenie Marcin Styczeń przekazał dla uczestników koncertu pozdrowienia od Ernesta Brylla, który nie mógł przybyć do Krakowa z racji słabego zdrowia. Jak co roku motywem przewodnim towarzyszącym zarówno wiosennemu koncertowi Nowa Huta. Dlaczego Nie ?!, jak i akcji Pola Nadziei był żonkil – symbol nadziei, bowiem jak pisał francuski pisarz Antoine de Rivarol nadzieja to pożyczka, której udziela nam szczęście.
Organizatorzy cyklu: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty dziękują za współpracę wszystkim, bez których pomocy realizacja koncertu byłaby niemożliwa. Podziękowania należą się zwłaszcza służbom mundurowym: Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Straży Miejskiej, Pogotowiu, Szczepowi im. W.B. Głowackiego z ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz sponsorom: firmie EDF Kraków, która jest sponsorem całego cyklu oraz firmie Fares sp. z o.o. – za wsparcie wiosennego koncertu.
Wydarzeniu jak zawsze towarzyszyła kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie działalności Hospicjum.
(f)
Fot. T. Prokop