Dziś Gmina Kraków nie dysponuje szczegółową inwentaryzacją istniejącej zieleni – PLATANY ZAMIAST TOPOLI
Dodane przez Administrator dnia 19/03/2014 20:22:26
Dlaczego usuwamy drzewa? Do nas częściej dzwonią mieszkańcy pytając „dlaczego nie usuwamy drzew?” – usłyszeliśmy w Referacie Zielni w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.
W ostatnim czasie mieszkańców najstarszych osiedli zbulwersowało wycięcie starych drzew przy linii tramwajowej w Alei Jana Pawła II.
+ Ile drzew tam wycięto? Co w zamian?
- W ramach przebudowy linii tramwajowej na odcinku Rondo Mogilskie – Al. Jana Pawła II – Plac Centralny wraz z systemem sterownia ruchem w Krakowie, na wniosek ZIKiT zostało wydane zezwolenie na usunięcie 52 drzew - pod warunkiem posadzenia w zamian, po zakończeniu inwestycji - 114 szt. drzew, w pasie drogowym Alei Jana Pawła II, Rondo Czyżyńskie, do końca tego roku. Dodatkowo zezwolono na usunięcie 9 szt. topól oraz 272, 4 m kw. krzewów pod warunkiem nasadzeń takiej samej ilości drzew i krzewów – również do końca roku 2014.
- odpowiada na nasze pytanie dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK Ewa Olszowska-Dej.
Na razie pozostały tylko pnie
Treść rozszerzona
+ Jakie to będą drzewa?
- Obecna ustawa o ochronie przyrody nie daje podstaw do określania w wydawanej decyzji gatunków drzew wskazanych do nowych nasadzeń. Posiadacze terenu mają tutaj pełne prawo decydowania o kształtowaniu najbliższego otoczenia według swoich oczekiwań. W decyzjach Prezydenta Miasta Krakowa, zaleca się aby drzewa przeznaczone do nasadzeń zastępczych, miały zakryty systemem korzeniowy, o minimalnym obwodzie 14 cm, co zwiększy szanse na jego lepsze ukorzenienie się w nowym miejscu oraz pozwoli uzyskać szybszy efekt estetyczny. Sadzenie w pasie drogowym platanów wynika z faktu ich stosunkowo dużej odporności na zanieczyszczenia miejskie.
+ Dlaczego wycięto 20 topoli przy ul. Kleberga w os. Bohaterów Września?
- Przy ul. Kleeberga rosły topole włoskie, które mały w swoich koronach dużą ilość posuszu (w tym posusz gruby). W pniach tych drzew widoczne były ubytki wgłębne z próchnicą. Niektóre z nich miały odsłoniętą część systemu korzeniowego z widocznymi uszkodzeniami. Drzewa posiadały również liczne uszkodzenia i ubytki kory. Ponadto niektóre z nich kolidowały z lampami oświetlenia drogowego oraz infrastrukturą podziemną. Drzewa te zagrażały bezpieczeństwu ludzi i mienia.
W zamian zostaną posadzone inne drzewa na Plantach Mistrzejowickich, w ilości 25 szt.
+ Kiedy drzewo można wyciąć?
- Zgodnie z Art. 83. ustawy o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013 poz.627 z późniejszymi zmianami) usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. Przedmiotem większości decyzji zezwalających na usunięcie są najczęściej drzewa o osłabionym stanie fitosanitarnym, uschnięte lub zamierające, stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia, rosnące zbyt blisko obiektów budowlanych, w nadmiernym zagęszczeniu lub z powodu nieodpowiedniego gatunku dla terenów zurbanizowanych (topole) podlegające wymianie na nowe, szlachetniejsze gatunki. Odrębne postępowania prowadzone są w przypadku konieczności usunięcia drzew z uwagi na kolizję z docelowym projektem zagospodarowania terenu (np. kolidujące z inwestycjami kubaturowymi bądź liniowymi)
Należy zwrócić uwagę iż zgodnie z powyższa ustawą zezwolenia administracyjnego nie wymaga wycinanie drzew i krzewów owocowych oraz młodych drzew i krzewów ozdobnych młodszych niż 10.letnie.
+ Mieszkańcy odbierają wycinki drzew, jako zupełnie przypadkowe. Czy istnieje plan wymiany drzewostanu w Nowej Hucie, gdzie planuje się kolejne wycięcia drzew?
- Istniejący drzewostan z uwagi na często niedostosowanie doboru gatunkowego do warunków miejskich, przypadkowe sadzenie drzew bez znajomości gabarytów osiąganych przez dorosłe osobniki zbyt blisko obiektów budowlanych, bezpośrednio nad sieciami uzbrojenia terenu bądź pod liniami napowietrznymi, czy też z uwagi na silne osłabienie stanu sanitarnego będzie sukcesywnie wymieniany. Tempo wymiany podyktowane jest wyłącznie względami bezpieczeństwa. W obszarach gdzie stan sanitarny drzew jest gorszy, a ich usytuowanie bliższe ciągów pieszych i jezdnych tempo wymiany będzie szybsze.
Za każdym razem wniosek o wydanie zezwolenia może złożyć wyłącznie posiadacz (zarządca, właściciel) nieruchomości. Wydawanie decyzji zezwalających na usunięcie zieleni wysokiej w ramach wymiany drzewostanu jest każdorazowo związane z warunkiem nowych nasadzeń. Zaś każde nowe nasadzenia związane z decyzjami są kontrolowane przez pracowników Wydziału.
W ostatnich latach większa ilość nasadzeń związana z wymiana drzewostanu na terenie Nowej Huty miała miejsce w al. Gen. Andersa, wzdłuż ul. Gen. Okulickiego, ul. Za Górą, ul. Morcinka, w Parku Tysiąclecia. Sadzono je również w ramach obchodów Dni Ziemi – w Kantorowicach, Parku Tysiąclecia, Parku Mistrzejowickim, Parku im. S Żeromskiego. W zamian za wycięte drzewa pod budowę spalarni w rejonie ul. Giedroycia będzie posadzonych 400 drzew.
+ Czy w szeroko pojętej Nowej Hucie mamy zinwentaryzowaną zieleń?
- Obecnie Wydział Kształtowania Środowiska UMK jest na etapie sporządzania ogólnej, obszarowej inwentaryzacji zieleni i wprowadzania tych danych w postaci cyfrowej do miejskiego systemu informacji przestrzennej. Ogólna inwentaryzacja terenów zieleni będzie zawierała granice poszczególnych terenów zieleni (parki, zieleńce, lasy itp.) i dane na temat każdego z nich (m.in. nazwę, powierzchnię, informacje na temat dostępności publicznej, zarządcy terenu, wpisu do rejestru zabytków, regulaminu parku itd.). To usprawni zarządzanie terenami zieleni dzięki szybkiemu dostępowi do informacji i możliwości przeprowadzania analiz przestrzennych. Natomiast dziś Gmina Kraków nie dysponuje szczegółową inwentaryzacją istniejącej zieleni. (wytłuszczenie od redakcji) Związane jest to z olbrzymim terenem, jaki winien być zinwentaryzowany, wynikającymi z tego kosztami jak również tempem zmian stanu sanitarnego drzew powodującego szybką dezaktualizację opracowań inwentaryzacyjnych.
Krystyna Lenczowska