Nowa Huta Przysz³o¶ci± Krakowa – FUTUROLOGIA CZY REANIMACJA ?
Dodane przez Administrator dnia 07/03/2014 19:14:01
Optymizm kontra frustracja - tak mo¿na podsumowaæ postawê mieszkañców Nowej Huty w trakcie dyskusji (25 lutego) nad przygotowanym przez Miasto projektem „Nowa Huta Przysz³o¶ci”. Choæ z frekwencji organizator spotkania w NCK, radny miasta Krakowa Tomasz Urynowicz móg³ byæ zadowolony, to po obywatelskim wielog³osie mieszkañców, jego apele o powo³anie forum obywatelskiego, które by³oby partnerem dla prowadz±cych projekt Nowa Huta Przysz³o¶ci i lobbowa³o na rzecz Nowej Huty, pozosta³y bez echa.
550 hektarów, 694 tys. m.kw. powierzchni u¿ytkowej i koszt 2 mld z³ (w 85 proc. z Funduszy Europejskich, w 15 proc. z bud¿etu miasta ), 30 tys. miejsc pracy w Nowej Hucie, a w sumie oko³o 100 tys. nowych miejsc pracy dla Krakowa, to liczby charakteryzuj±ce Now± Hutê Przysz³o¶ci. 74,5 hektara i 135 mln z³ – to powierzchnia najstarszych osiedli i kwota, jak± na nie chce wydaæ Miasto. Futurologiczna perspektywa i brak pomys³u na dzisiejsz± rzeczywisto¶æ starzej±cych siê w tkance architektonicznej i ludzkiej, nowohuckich osiedli.
Nowa Huta Przysz³o¶ci
Perspektywa realizacyjna studium „Nowa Huta Przysz³o¶ci” obejmuje lata 2014 do 2030. W tym czasie, na terenach poprzemys³owych i osiedli podmiejskich Nowej Huty powstaæ mia³yby centra spe³niaj±ce cztery okre¶lone funkcje niezbêdne w harmonijnym, ca³o¶ciowym rozwoju tego obszaru i terenów wokó³.
Po pierwsze - centrum logistyczne, oparte na istniej±cych po³±czeniach i bazie kolejowej, ale tak¿e o niedalek± S-7 (ci±gle „ w budowie”), które zajê³oby 228,5 ha i kosztowa³o 401,3 mln z³. Po drugie - park naukowo-technologiczny Branice w oparciu o krakowskie uczelnie, niemal 700 tys. m.kw. powierzchni. Po trzecie - B³onia 2.0. – teren do organizacji imprez masowych (zastêpczo za chronione przez konserwatora zabytków B³onia Krakowskie, (jak powiedzia³a wiceprezydent Elzbieta Koterba omawiaj±ca studium, podczas spotkania mieszkañców w NCK, s± ju¿ zapytania w kontek¶cie zbli¿aj±cych siê papieskich Dni M³odzie¿y). Po czwarte – rekreacja, wiêc Przylasek Rusiecki ze ¼ród³ami termalnymi, pe³ni±cy funkcje rekreacyjn±. I niska zabudowa mieszkaniowa w dzisiejszych osiedlach podmiejskich Nowej Huty. Baza komunikacyjn± dla obszaru by³aby S-7 i metro, docieraj±ce do skrzy¿owania ul. Igo³omskiej z S-7..
... przesz³o¶ci
Na tej piêknej wizji cieniem k³adzie siê dzisiejszy stan najstarszych osiedli Nowej Huty. Czy ta przysz³o¶ciowa perspektywa bêdzie szans± dla starej Nowej Huty? Czy m³odzi ludzie, którzy podejm± pracê w strefie technologicznej, zechc± tu zamieszkaæ? Co zrobiæ by ¿ycie w tym miejscu sta³o siê bardziej atrakcyjne?
Miasto nie zapomina o starej Nowej Hucie – zapewnia³a wiceperezydent Koterba.
Wskazywa³a na planowane dzia³ania: ustanowienia parku kulturowego na obszarze najstarszych osiedli Nowej Huty i wpisaniu ich na listê ¶wiatowego dziedzictwa Unesco oraz
prace nad planem zagospodarowania, które chroni³by przestrzeñ osiedli przed niekontrolowan± zabudow±. Mówi±c o renowacji Miasto chce mówiæ o dwóch o centralnych osiedlach, po³o¿onych wokó³ reprezentacyjnych osi komunikacyjnych, ale co z osiedlami po³o¿onymi g³êbiej – pytali sceptycy.
Pojedynczo i punktowo domy mog³aby obj±æ akcja „rehabilitacji estetycznej”, w ramach których wspólnoty mieszkañców mog³yby ubiegaæ siê o wykonanie nowej elewacji domów – odpowiedzia³a wiceprezydent.
Nowa Huta reaktywacja
A mo¿e jednak zaufaæ dzia³aniom Miasta? Bo oto po raz drugi w ostatnim stuleciu Nowa Huta mo¿e byæ niepowtarzaln± szans± dla samej dzielnicy i ko³em napêdowym dla rozwoju aglomeracji krakowskiej, a przy tym - prze¿yæ druga m³odo¶æ.
Jedna wizja, ta sprzed 65 lat zi¶ci³a siê. Wybudowano olbrzymi zak³ad pracy daj±cy zatrudnienie tysi±com huty i miast o - w szczerym polu. Teraz kolejne, czwarte juz pokolenie Nowohucian musi my¶leæ o tym, jak daæ dzielnicy now± energiê i druga m³odo¶æ.
W NCK zebra³o siê zadziwiaj±co wiele osób starsi i m³odzi zorganizowani i indywidualni. Samo has³o spotkania „Nowa Huta Przysz³o¶ci± Krakowa sugerowa³o raczej optymistyczna postawê, ale nie kneblowa³o g³osów krytycznych.
I tak emocje od akceptacyjnego optymizmu do g³êbokiego sceptycyzmu przeplata³y siê. Kto¶ nazwa³ projekt „prawdziwie futurologicznym”, bez szans zrealizowania. Obóz krytyczny któremu bli¿sza jest stara czê¶æ Nowej Huty, podnosi³ oczywi¶cie kwestiê z³ego stanu budynków w najstarszych osiedlach, stagnacji i brak perspektyw na rozwój. Tu przyda³aby siê jaka¶ natychmiastowa recepta na reanimacjê dzielnicy i tej oczekuj± od w³adz miasta. Obawiaj± siê, ¿e „ nowa Nowa Huta” zabierze wszytko i nie bêdzie finansów na rewitalizacjê starej Nowej Huty.
Zwolennicy (m.in panie ze Stowarzyszenia Mi³o¶ników Zes³awic, od 10 lat zmieniaj±ce swoje osiedle). próbowali wezwaæ do aktywno¶ci obywatelskiej, wspólnej walki o ewentualne zmiany w studium. Niejako przy okazji pada³y te¿ odrêbne zdania i postulaty w kwestiach szczegó³owych, niekoniecznie z ocen± samej wizji na temat przysz³o¶ci Nowej Huty zwi±zanych: zmiany nazwy placu Przy poczcie na Plac Junaków S³u¿ba Polsce, czy zmiany nazewnictwa ulic na bardziej „nowohuckie”, upamiêtniaj±ce ludzi z Now± Hut± zwi±zanych.
Za „przysz³o¶ci±” s± mieszkañcy osiedli podmiejskich, dawnych podkrakowskich wsi, którym powstaj±ce huta i nowe miasto drastycznie zmieni³o ¿ycie i ograniczy³o mo¿liwo¶ci rozwoju. Oni oczekuj±, ¿e realizacja nowego strategicznego dla Krakowa projektu zrekompensuje im wieloletnie zaniedbania.
Niecierpliwi m³odzi ludzie chcieliby zmian tu i teraz, drastycznych rozwi±zañ w stosunku do developerów zabudowuj±cych korytarze powietrzne miasta, szkó³ dla dzieci, (których w Nowej Hucie nie rodzi siê nie tak wiele), utrzymania „:Stylowej” (do której jednak niewielu Nowohucian chodzi na obiady!), ksiêgarni Skarbnica, (ale dlaczego tak ma³o Nowohucian czyta ksi±¿ki?). Obawiali siê tak¿e czy nowa inwestycja nie zablokuje dzielnicy komunikacyjnie?
Wreszcie pad³o retoryczne pytanie mieszkañca odleglejszych dzielnic - Dlaczego akurat Nowa Huta zamiast np. Balic ma byæ motorem rozwojowym Krakowa ?
Nie samym mitem
Dobrze bazowaæ na historycznym nowohuckim micie i istniej±cych ju¿ zabytkach socrealistycznej architektury. Mit mo¿e pos³u¿yæ do turystycznej promocji miasta. Ale na rozwój i zmianê, która (co do tego zgadzaj± siê wszyscy) jest konieczna, potrzeba pieniêdzy. Po stronie kosztów publicznych - przede wszystkim na infrastrukturê wykup terenów. Miasto chce wiêkszo¶æ tej kwoty pozyskaæ z Unii Europejskiej. Ale to dopiero pierwszy krok. Sukcesem bêdzie przyci±gniêcie w ten rejon przedsiêwziêæ komercyjnych i firm prywatnych. Tym ma siê zaj±æ spó³ka powo³ana przez Wojewodê, Miasto i Marsza³ka Województwa.
Elzbieta Koterba zastêpca prezydenta miasta Krakowa i twarz projektu Nowa Huta Przysz³o¶ci – z cierpliwo¶ci± odpowiada³a na pytania zebranych i spokojnie siê z nimi konfrontowa³a. Zachêca³a do zapoznania siê ze szczegó³ami studium Nowa Huta Przysz³o¶ci, które jak obieca³a - od tego tygodnia - zostanie wy³o¿one do publicznego wgl±du. Przez pó³tora miesi±ca bêdzie mo¿na zg³aszaæ do niego uwagi. Dokument zostanie umieszczony tak¿e na stronie internetowej Biura Planowania Przestrzennego Urzêdu Miasta Krakowa.
Te ró¿norodne g³osy nie zebra³y siê w jeden wspólny.. Apele o powo³anie forum obywatelskiego Nowej Huty, lobbuj±cego za Now± Hut± w starej i nowej ods³onie, pozosta³y 25 lutego bez echa. Na razie. Bo kolejne spotkanie na temat spraw nurtuj±cych dzi¶ mieszkañców Nowej Huty radny Tomasz Urynowicz. zapowiedzia³ za miesi±c.
Tym razem po¶wiêcone bêdzie kulturze w Nowej Hucie.
Krystyna Lenczowska
Na spotkaniu pojawi³o siê wielu mieszkañców Nowej Huty.