Zmieniajmy razem!
Dodane przez Administrator dnia 22/08/2013 14:35:47
Animatorzy Filii nr 4 Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – Aneta Badecka oraz Monika Stachańczyk, w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Razem zmieniamy”, wspierają aktywność społeczną mieszkańców os. Ruszcza. Udało się im przekonać tych ludzi, że mogą mieć wpływ na to jak wygląda ich codzienność i zmieniać swoje otoczenie.
- Człowiek ma w życiu dwa wyjścia: kształtować rzeczywistość lub poddać się jej – my przekonujemy ludzi do tego pierwszego. Niektórzy z nich to społecznicy „od kołyski”, niektórych trzeba przekonać, że takie działania mają sens – mówi Aneta Badecka animator Filii nr 4 MOPS . Gratyfikacją jest satysfakcja, że najbliższe otoczenie zmienia się na lepsze, zadbane osiedle, ale również nawiązane relacje i zdobyte umiejętności.
Program Aktywności Lokalnej „Razem zmieniamy” jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filię nr 4 w ramach projektu „Pora na aktywność” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Treść rozszerzona
Został uruchomiony z myślą o mieszkańcach budynków socjalnych, znajdujących się przy ul. Jeziorko. Budynki przed laty stanowiły zabudowę jednostki wojskowej, a później wykorzystywane były przez PKP jako mieszkania służbowe, biura i magazyny. Następnie przez kilka lat nie były używane, co spowodowało ich dewastację. Budynki zostały wyremontowane przez Gminę Miejską Kraków i przeznaczone na lokale socjalne dla osób eksmitowanych z innych lokali komunalnych z powodu zaległości czynszowych czy przejęcia kamienicy przez prywatnych właścicieli. W pięciu budynkach wydzielono 50 lokali. Do każdego lokalu prowadzi osobne wejście. Parterowe budynki są bez podpiwniczenia, ogrzewanie jest elektryczne. W jednym osobnym budynku zlokalizowanym nieco na uboczu, znajduje się siedziba Programu Aktywności Lokalnej. - Podejmujemy wspólnie z mieszkańcami osiedla różne przedsięwzięcia na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej, które wcześniej zostały wspólnie uzgodnione i zaplanowane - tak aby zadość stało się zasadzie ‘”nic o nas bez nas”. W pracy ze społecznością lokalną wykorzystujemy podejście wzmacniające skoncentrowane na mieszkańcach celem zwiększenia ich motywacji do zaplanowanej zmiany - wspólne działanie jest sukcesem odroczonym w czasie i dla każdego ma inny wymiar – mówi Elżbieta Matuzik – kierownik Filii nr 4 MOPS z os. Szkolnego. Przed uruchomieniem PAL przeprowadzono wśród mieszkańców badania ankietowe, które miały pomóc w określeniu ich potrzeb i oczekiwań, które pokazały, że dla tej społeczności największymi trudnościami są m.in.: peryferyjne usytuowanie osiedla, brak połączeń komunikacyjnych, a w konsekwencji utrudniony dostęp do instytucji publicznych, placówek służby zdrowia, instytucji kultury i edukacji, a także zaniedbana przestrzeń zielona wokół budynków, brak miejsca do spędzania czasu wolnego, wałęsające się psy. W odpowiedzi na zdiagnozowane problemy podjęto szereg różnych działań. Uruchomiono warsztaty ogrodnicze w ramach których mieszkańcy osiedla w znacznym stopniu poprawili wygląd swojego najbliższego otoczenia - uporządkowali zaniedbany teren i dzięki zakupionym w ramach projektu materiałom założyli ogród. Rośliny, które ubarwiają osiedle to tawuły japońskie, irgi, wiśnie, brzozy, derenie, klony… Utrzymanie ogrodu wymaga niemałego wysiłku, gdyż cały teren mierzy 40 arów.
Mieszkańcy osiedla podejmują również szereg działań w sprawie zwiększenia połączeń MPK. Prowadzą w tej sprawie korespondencję z ZIKiT, uczestniczą w spotkaniach z pracownikami ZIKiT i Radą Dzielnicy - Mamy nadzieję na pozytywne zmiany w tym zakresie, żeby było łatwiej dojechać do pracy – mówi mieszkanka Ruszczy.
W siedzibie PAL funkcjonuje Środowiskowy Klub Jeziorko, gdzie można przyjść z dziećmi, poczytać prasę, a także skorzystać z niewielkiej siłowni – jedynej w promieniu co najmniej 10 kilometrów. Niektóre mieszkanki podczas dwuletnich warsztatów z rękodzieła artystycznego zdobyły nowe umiejętności. Obecnie raz w tygodniu samodzielnie organizują zajęcia w Klubie Jeziorko, tworząc piękne przedmioty – Nawiązały się wspaniałe przyjaźnie, a spotykając się regularnie mamy okazję je pielęgnować. Podczas spotkań dzielimy się umiejętnościami, jedna drugą inspiruje – mówi p. Ewa, jedna z uczestniczek warsztatów.
- W tym roku staramy się, aby nasze działania docierały do większego grona odbiorców, dlatego chcemy nawiązać kontakt z mieszkańcami całego os. Ruszcza. Z oferty mogą również korzystać mieszkańcy sąsiadujących osiedli – podkreśla Monika Stachańczyk animator Filii nr 4 MOPS - Stąd między innymi pomysł o zorganizowaniu “Pikniku Rusieckiego” we współpracy z ks. Andrzejem Kottem, proboszczem parafii św. Grzegorza oraz Stowarzyszeniem „Bezpieczna Ruszcza i Okolice – kontynuuje – podczas realizacji tej inicjatywy udało się zachęcić wiele mieszkańców do zaangażowania się w przedsięwzięcie.
W ramach PAL organizowane są również spotkania edukacyjne dotyczące różnych dziedzin życia: zajęcia z języka włoskiego, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, zajęcia edukacyjne dla dzieci, zebrania z przedstawicielami instytucji. Większość jest prowadzona przez wolontariuszy oraz mieszkańców. - Czuję satysfakcję i radość, gdy widzę, że zajęcia, które prowadzę sprawiają dzieciom frajdę – mówi p. Katarzyna Kramarz, mieszkanka Ruszczy. – Cieszę się, że mogę podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi – podkreśla p. Ula Kluk – mieszkanka Wadowa prowadząca w ramach wolontariatu zajęcia z języka włoskiego. Lokalni społecznicy czasem napotykają na trudności. Wśród najbardziej dotkliwych wymieniają brak frekwencji na niektórych zajęciach czy zebraniach społeczności, pojawiające się konflikty, niepochlebne opinie, które zniechęcają, podcinają skrzydła, psują atmosferę. Ale mieszkańcy nie rezygnują tak łatwo - Jak by wszystko szło gładko, to byłoby nudno – konkluduje Waldemar Wach – mieszkaniec Ruszczy zaangażowany w pielęgnację ogrodu. - W przyszłości chcemy przekazać naszą pałeczkę lokalnym liderom, którzy sami będą działać jak lokalni animatorzy i zapalać sąsiadów do działania. Wszystkie osoby zainteresowane z os. Ruszcza i okolic zapraszamy do udziału w warsztatach liderskich, które planujemy uruchomić w najbliższym czasie – zachęca Elżbieta Matuzik – Kierownik Filii nr 4 MOPS.
(ał)