[2005.11.11] Symbole
Dodane przez Administrator dnia 11/11/2005 13:07:28
Symbol – tak jak definiują go słowniki – to przedmiot albo znak zastępujący na zasadzie umowy czy skojarzenia myślowego jakieś inne pojęcie lub wydarzenie. Symbol to bardzo często widomy znak czegoś niewidzialnego. Symbol odsyła do czegoś głębszego, do czegoś co wymyka się prostemu opisowi. Ileż treści niesie dla chrześcijan - widzialny przecież - wielkanocny baranek? Zarówno ten gipsowy, jak i ten z cukru. A jaką głębię ma znak krzyża?
Do symboli odwołują się także narody, grupy zawodowe, partie, stowarzyszenia... Czyż wojskowy sztandar nie był zawsze najbardziej świętym przedmiotem dla armii? Był, bo wskazywał i wskazuje na najbardziej szlachetne wartości. Na ideały, którym wojsko chciało i nadal chce służyć (nawet, gdy w praktyce ideałów tych nie realizuje, a nawet je depcze).
Takimi symbolami są także święta narodowe. Jakże bogatą symbolikę ma Dzień Konstytucji 3 Maja? Myśląc o tamtym wyjątkowym maju, myślimy przecież zarówno o próbie naprawy państwa, jak i o próbach zmierzenia się z najgorszymi narodowymi wadami, i o tylu innych sprawach jeszcze… Takim dniem pełnym symboliki jest także Święto Niepodległości, które każe nie tylko pochylić się nad mogiłami tych, którzy wolność potrafili wywalczyć, ale skłania także do zadumy nad duchem narodu, który nie pozwolił się zdusić pod butem zaborców. Takie symbole są potrzebne, bo właśnie one w dużej mierze budują naszą tożsamość.
Jan L. FRANCZYK