SZKOŁA MUZYCZNA ROZBUDOWANA
Dodane przez Administrator dnia 22/11/2012 19:04:30
W ubiegły piątek, 16 listopada br., z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego uroczyście otwarto i oddano do użytku nowe pomieszczenia Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza na os. Centrum E w Nowej Hucie.
W ramach trwającej od kilku lat rozbudowy powstał nowy budynek dydaktyczny z 32 salami do zajęć indywidualnych i grupowych, świetlicą oraz salą kameralną dla 200 słuchaczy, a także częściowo zadaszony amfiteatr dla 230 widzów. Obiekty zostały wyposażone w instrumenty (28 pianin i 3 fortepiany), ławki, stoły, biurka, szafki i krzesła. Zagospodarowano również teren wokół szkoły.
Zespół Państwowych Szkól Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza powstał w 1954 roku na bazie pierwszej nowohuckiej placówki muzycznej - ogniska Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Początkowo jako Państwowa Szkoła Muzyczna, funkcjonował w lokalu zastępczym na os. Centrum B, w 1974 roku uzyskał, jak na owe czasy, nowoczesny budynek wyposażony w salę koncertową, salę kameralną, rytmiczną, sale lekcyjne i salki do zajęć indywidualnych. Od 1993 r. przy szkole działa również profesjonalne studio nagrań .
Obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych stanowią: Ogólnokształcąca Muzyczna I i II stopnia (daje wykształcenie ogólne i muzyczne w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum) oraz Szkoła Muzyczna I i II stopnia (popołudniowe zajęcia muzyczne). Zespół Państwowych Szkół Muzycznych jest jedną z wiodących szkół artystycznych w Polsce, czego dowodem są nagrody i wyróżnienia uzyskiwane przez uczniów w konkursach i przeglądach. Kształci się tu 578 uczniów pod opieką 152 pedagogów - wybitnych muzyków, a także nauczycieli akademickich.
Po 1989 roku Zespół Państwowych Szkół Muzycznych aktywnie działa nie tylko jako placówka dydaktyczna, ale również kulturotwórcza. Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Klarnetowego, od 1995 festiwalu Nowohucka Wiosna Muzyczna, cyklicznych koncertów umuzykalniających dla uczniów krakowskich szkół i przedszkoli, a także warsztatów i seminariów prowadzonych m.in. przez tak uznanych muzyków jak: Daniel Stabrawa, Wynton Marsalis, William ver Muelen, Dale Clevenger, Jacek Muzyk, Jan Jarczyk, czy ostatnio Zakhar Bron. Od wielu lat prowadzony jest program edukacji jazzowej (aktualnie zajęcia prowadzi wybitny gitarzysta pan Jarek Śmietana), którego absolwentami są uznani w środowisku młodzi jazzmani. Istniejąca w szkole od 1982 roku orkiestra symfoniczna - Krakowska Młoda Filharmonia, uczestniczyła w premierowym wykonaniu „Nieszporów Ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego. Chór i orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii koncertują w Krakowie, Polsce i poza granicami, a ostatnio mieszkańcy Stolicy mogli uczestniczyć w koncertach KMF w ramach „Szalonych Dni Muzyki 2012”w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych prowadzi aktywną współpracę międzynarodową z licznymi placówkami z Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Ukrainy i USA. W szkole działają również: orkiestra dęta, zespół muzyki dawnej ”Żacy Krakowscy”, zespół ludowy „Promyki Krakowa” oraz chór dziecięcy „Złota Nutka”.
Poza osiągnięciami artystycznymi Szkoła oraz jej uczniowie mogą poszczycić się bardzo dobrymi wynikami w nauce, przewyższającymi średnie wartości osiągane w województwie i kraju, co przekłada się na bardzo wysoką zdawalność egzaminów będących przepustką do kolejnych etapów edukacji, w tym także egzaminów na studia wyższe.
Zakończone właśnie zadanie inwestycyjne polegało na wykonaniu budynku dydaktycznego oraz amfiteatru dla potrzeb własnych szkoły oraz do organizacji wydarzeń artystycznych o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Dzięki realizacji inwestycji – i w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne – została poszerzona też oferta edukacyjna szkoły, zwiększono nabór i stworzono nowe oddziały.
Niezwykle istotną cechą zrealizowanego projektu jest jego wielokierunkowe oddziaływanie – projekt ten poza oczywistą funkcją kulturotwórczą i edukacyjną wpisuje się w ważny kontekst społeczny. Przyczynia się do rozwoju szkolnictwa artystycznego w Krakowie, Małopolsce i na terenie Polski, a także stanowi alternatywę spędzania wolnego czasu dla ogromnej rzeszy nowohuckiej młodzieży. Działalność w środowisku lokalnym, ma duże znaczenie w szerszym, ogólnokrajowym wymiarze: aktywizuje do uczestnictwa w życiu kulturalnym i podnosi świadomość dziedzictwa kulturowego.
(f)


Fot. Jakub Kalinowski