Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2018.12.07] Na jednej dzia³ce jedna wspólnota
Na dzia³ce maj±cej 4 tys. m kw. funkcjonuj± trzy wspólnoty mieszkaniowe. Jedna w w budynku wolnostoj±cym (6 w³a¶cicieli), dwie pozosta³e to budynki wielorodzinne po 20 w³a¶cicieli. Miêdzy tymi ostatnimi 15 lat temu zamontowana zosta³a krata uniemo¿liwiaj±ca przej¶cie miêdzy budynkami. Tak umówi³y siê obie wspólnoty z uwagi na potrzebê poprawy bezpieczeñstwa na terenie nieruchomo¶ci i zwiêkszenie komfortu ¿ycia mieszkañców (ograniczenie komunikacji osób postronnych i zmniejszenie ha³asu). Ostatnio decyzj± zarz±du jednej ze wspólnot przywrócono przej¶cie miêdzy budynkami, pomimo sprzeciwu wiêkszo¶ci w³a¶cicieli nale¿±cych do wszystkich trzech wspólnot. Czy dzia³anie zarz±du by³o zgodne z prawem? Jakie dzia³ania mo¿na podj±æ dla przywrócenia poprzedniego stanu?

Pierwsze zdanie listu czytelnika wprawia w zak³opotanie, gdy¿ zawiera w sobie sprzeczno¶æ. Zgodnie z art. 4 ustawy o gospodarce nieruchomo¶ciami z 21 sierpnia 1997 r., przez dzia³kê gruntu nale¿y rozumieæ niepodzielon±, ci±g³± czê¶æ powierzchni ziemskiej. Z kolei ustawa o w³asno¶ci lokali w art. 6 mówi, ¿e wspólnota mieszkaniowa to ogó³ w³a¶cicieli, których lokale wchodz± w sk³ad okre¶lonej nieruchomo¶ci. Zatem albo na dzia³ce gruntu, o której pisze czytelnik istnieje jedna wspólnota wielobudynkowa, funkcjonuj±ca w sposób nieprawid³owe jako trzy odrêbne organizmy, albo te¿ teren, o którym mowa, to trzy nieruchomo¶ci, a wiêc co najmniej trzy ró¿ne dzia³ki gruntu. Skoro jednak wspólnoty funkcjonuj± od co najmniej 15 lat, nale¿y domniemywaæ, ¿e s³uszna jest ta druga wersja - trudno zak³adaæ, ¿e w tak d³ugim okresie ewentualne b³êdy nie zosta³y wyeliminowane. Autor listu nie wskazuje (choæby opisowo) jak wzajemnie usytuowane s± poszczególne nieruchomo¶ci i jak wzglêdem nich usytuowana jest krata. Trudno wiêc odnie¶æ siê do celowo¶ci dawnej i ostatniej decyzji. Mo¿na jedynie skomentowaæ tê decyzjê od strony przepisów prawa i to przy za³o¿eniu, o którym mowa wy¿ej. Je¿eli krata zosta³a postawiona na granicy miêdzy nieruchomo¶ciami (dzia³kami gruntu) nale¿±cymi do dwu wspólnot i sfinansowana by³a ze ¶rodków tych wspólnot, to w taki sam sposób powinna byæ podjêta decyzja o jej likwidacji lub zmianie. Zdanie w³a¶cicieli lokali w trzecim budynku nie ma (pod wzglêdem formalnym) ¿adnego znaczenia. Najbardziej sensownym dzia³aniem by³oby jednak zorganizowanie wspólnego zebrania w³a¶cicieli lokali we wszystkich trzech nieruchomo¶ciach i przedyskutowanie problemu z uwzglêdnieniem wszystkich argumentów "za" i "przeciw". Nastêpnym za¶ krokiem powinnobyæ podjêcie decyzji przez dwa zarz±dy wspólnot, których nieruchomo¶ci rozdzielone s± krat±, przy czym decyzja ta powinna uwzglêdniaæ stanowisko wiêkszo¶ci mieszkañców wszystkich trzech budynków.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 27,477,000 unikalnych wizyt