Strona g³ówna · Biuro og³oszeñ · Kontakty · Forum dyskusyjne · Konkursy · Felietony · Dzielnice · NH - Miejsce dobre do ¿ycia25.04.2018 16:39
Nawigacja
Strona g³ówna
Nowohuckie Linki
Fotohistorie
Szukaj
Dzielnice
NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
U¿ytkowników Online
Go¶ci Online: 4
Brak U¿ytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 946
Nieaktywowany U¿ytkownik: 525
Najnowszy U¿ytkownik: Kamilcianh93
Ostatnie Artyku³y
[2018.04.19] Budz± n...
[2018.04.19] Huta st...
[2018.04.19] Polska ...
Na 22 kwietnia 2018 r.
[2018.04.19] Humor
W±tki na Forum
Najnowsze Tematy
Na sprzeda¿ dzia³ka ...
CSGO4SKIN guide:Begu...
CSGO4SKIN provide a ...
Akcja poboru krwi
Stronger and larger ...
Najciekawsze Tematy
Akcja poboru krwi [20]
Trasa S7 [17]
Dart - zapraszamy [9]
w nowej hucie nie... [8]
Dzia³ki przy Bul... [7]
[2017.11.10] SKOK NA SAMORZ¡DY
Samorz±dy to organy w³adzy wykonawczej i uchwa³odawczej w terenie, pocz±wszy od gmin, poprzez powiaty do województwa, bêd±ce w rêkach obywateli. Na tym ostatnim szczeblu jest tak¿e przedstawiciel w³adzy rz±dowej w postaci wojewody mianowanego przez prezesa Rady Ministrów. Dotychczas wojewoda mia³ prawo kontrolowaæ organy samorz±dowe pod k±tem dzia³ania zgodnego z prawem, czyli móg³ kontrolowaæ wydawane akty prawne przez samorz±dy. W ostatnim okresie pod rz±dami PiS nastêpuje ograniczanie samorz±dów i przejmowanie coraz wiêkszych uprawnieñ przez organy rz±dowe.
Ju¿ w zesz³ym roku wojewódzkie o¶rodki doradztwa rolniczego dotychczas podleg³e samorz±dom wojewódzkim zosta³y przejête pod nadzór ministra rolnictwa. Doradcy rolni dysponuj±cy swoimi wydawnictwami mog± staæ siê obecnie dodatkowo agitatorami politycznymi w rêkach w³adzy. Ustawa z kwietnia tego roku zwiêksza kontrolê rz±du nad wojewódzkimi funduszami ochrony ¶rodowiska, gdzie w piêcioosobowych radach nadzorczych zasiadali przedstawiciele samorz±dów. Teraz cztery miejsca obsadza minister ¶rodowiska i wojewoda, a tym samym to w³adza centralna bêdzie decydowaæ, kto sprawuje zarz±d nad du¿ymi funduszami na ochronê ¶rodowiska.
Lipcowa ustawa Prawo wodne zak³ada, ¿e ca³a gospodarka wodna ma byæ przejêta przez pañstwowe przedsiêbiorstwo Wody Polskie, co¶ podobnego do Lasów Pañstwowych. Wody przejm± wszystkie zadania samorz±dowych zarz±dców melioracji i urz±dzeñ wodnych, a nawet kontrolê nad cenami wody, co jest ewidentn± ingerencj± w kompetencje samorz±dów. W ministerstwie infrastruktury trwaj± prace nad centralizacj± wojewódzkich o¶rodków ruchu drogowego, szkol±cych kierowców. W przygotowaniu jest reforma urzêdów pracy, które dzi¶ s± samorz±dowe na szczeblu powiatów i województw. Wed³ug nowej ustawy te urzêdy zostan± przejête przez ministerstwo pracy wraz z du¿ymi funduszami z Unii Europejskiej przeznaczanymi nad aktywizacjê zawodow±. W ogóle rz±d PiS chce w jak najwiêkszym stopniu przechwyciæ dysponowanie unijnymi funduszami strukturalnymi, które obecnie s± w rêkach samorz±dów wojewódzkich. Planowane przejêcie ich przez wojewodów mo¿e skoñczyæ siê fiaskiem, bo Bruksela za¿±da ich renegocjonowania, a to w najlepszym wypadku oznacza³oby ich zawieszenie na 2-3 lata.
Rz±d PiS co rusz wymy¶la nowe posuniêcia zmierzaj±ce do likwidacji kompetencji samorz±dów lub po prostu przejêcia kontroli nad t± lokaln± w³adz±. Tak siê dzieje w o¶wiacie po wprowadzanej reformie, w wyniku której wyra¼nie umocnili siê kuratorzy na szczeblu wojewódzkim zabieraj±c uprawnienia samorz±dom. Nie uda³ siê na razie jeden skok w postaci przejêcia Regionalnych Izb Obrachunkowych, które dzisiaj s± w miarê niezale¿ne i kontroluj± samorz±dy pod wzglêdem finansowym. Mia³y dostaæ nowe kompetencje do kontrolowania gospodarno¶ci organów samorz±dowych, czyli wszystkiego, a dodatkowo mia³y zostaæ uzale¿nione od premiera. Mog³o to prowadziæ do usuwania niewygodnych samorz±dowców przez rz±d, a to oznacza³oby koniec niezale¿nych samorz±dów. Na szczê¶cie tê ustawê zawetowa³ Prezydent RP, co moim zdaniem ubieg³o uwadze opinii publicznej skupionej na wetach ustaw s±dowych.
To tylko wybrane przyk³ady skoku obecnej w³adzy na samorz±dno¶æ obywateli. Tego co na razie nie uda³o siê scentralizowaæ, ma byæ przejête w drodze zmanipulowanych wyborów w oparciu o znowelizowan± ordynacjê wyborcz±, ale to ju¿ rozwa¿ania na inny felieton.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)




Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa U¿ytkownika

Has³o



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.

Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij TUTAJ.
Reklama


Copyright by G³os - Tygodnik Nowohucki © 2005-2014