Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność przy Mittal Steel S.A. AKTYWNI NA WIELU POLACH
Dodane przez Administrator dnia 25/11/2010 21:58:45
Istnienie NSZZ Solidarność, która postała w latach 1980-81, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski. Masowość, spontaniczność, ludowy charakter, zakorzenienie w podstawowych wartościach cywilizacji europejskiej i chrześcijaństwa. To dzięki Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II doszło do powstania Solidarności.
Ojciec Święty wykrzesał w milionach Polaków nowy szacunek dla samych siebie, rozbudził naszą dumę, odnowił wiarę i pozostawił poczucie jedności. Nie można zrozumieć fenomenu polskiej Solidarności bez miłości Polaków do ojczystej ziemi, bez umiłowania wolności i bez przywiązania do wiary ojców. Wiary, która wyryła w sercach i umysłach Polaków model miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka. Święty Paweł pisał: jeden drugiego ciężary noście, a tak wypełnicie prawo Boże. Bo Solidarność to nie tylko idea, a jeszcze jedno imię Ojczyzny i miłości bliźniego. Wielkie rzesze Polaków wcielają w życie słowa Ojca Św. I ks. Jerzego Popiełuszki. Członkowie Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność dumni są z wierności ideom Solidarności – a zaświadczą o tym ich czyny.
Siedziba Komisji Emerytów i Rencistów mieści się na os. Stalowym 16. Istnieje od 30 lat. Większość członków Koła, które liczny obecnie około 300 osób, to byli pracownicy huty, do których dołączyło również wielu innych mieszkańców Dzielnicy – różnych profesji. Już trzecią kadencję prezesuje tej społeczności Adam Stopa. Doceniane jest jego pogodne usposobienie i umiejętność współdziałania w dużym, różnorodnym środowisku. Seniorzy wspierają się wzajemnie, znaleźli sposób na niełatwą jesień życia. Bywają po prostu razem, zarówno gdy mogą cieszyć się sukcesami społecznej działalności jak i w biedzie. Ale nie tylko z problemów składa się ich codzienność, zdarzają się też wspaniałe chwile, wspólnie przeżyte uroczystości, które człowieka prostują, podnoszą na duchu. Przykładem są pielgrzymki, spotkania opłatkowe itp. Emeryci i renciści cenią sobie możliwość wspólnego działania i solidarnej pomocy, tym którzy jej potrzebują. Oto przykłady takich działań:
+ Od dwunastu lat pomagają rodakom na Litwie: parafii pw. Wniebowzięcia NMP w wiosce Mickuny i parafii. pw. Świętej Anny w Duksztach Pijarskich. Każdego roku pięćdziesięcioosobowa grupa emerytów z ojcem Niwardem Karsznią – kapelanem Solidarności – spieszy z wielką pomocą wyżej wymienionym parafiom i polskim szkołom oraz rodakom na Litwie. Przekazują duże sumy pieniężne, zebrane z kwest pod kościołami krakowskimi. Z wielką ochotą wspaniali kapłani zezwalają na takie kwesty. Zebrane pieniądze przeznaczane są na remonty kościołów i szkół. Parafianie kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej na Szklanych Domach przekazują odzież na wszystkie pory roku. Pani Maria Chechlińska, prowadząca „Caritas”, przygotowuje duże ilości sukienek komunijnych, chłopięcych ubranek i bucików.
+ Towarzystwo Solidarnej Pomocy, którego przedstawicielami są: Lucyna Szafraniec i Andrzej Dedo, przekazują duże ilości leków, opatrunków, strzykawek, wózków inwalidzkich, kul i inny sprzęt medyczny.
+ Pomoc dla rodaków przekazuje również Tadeusz Stasielak, wiceprzewodniczący KRH. Są to środki czystości, pomoce szkolne dla uczniów, żywność – konserwy, suche produkty, kawa herbata itp. Organizatorami tej charytatywnej misji są: Henryka Babraj, Władysław Babraj, Wacław Piotrowski, Kazimiera Migas, Józef Mikołajuk i Adam Stopa.
W 2008 r. Komisja Emerytów i Rencistów zaprosiła do Krakowa pięćdziesiąt osób, rodaków z wyżej wymienionych parafii i polskiego księdza. Pokryto wszystkie koszty związane z przyjazdem, całkowitym utrzymaniem i wycieczkami. Przekazano również polskiemu kapłanowi parafii Dukszt dużą sumę pieniędzy na kosztowny remont kościoła katolickiego. Byliśmy bardzo wdzięczni darczyńcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego cudownego i pełnego wrażeni dla rodaków pobytu w Krakowie. Należy nadmienić, że proboszcz bazyliki mogilskiej zapewnił na terenie bazyliki noclegi przez pięć.
+ Przewodniczący Dzielnicy XVIII Edward Porębski i przewodniczący Dzielnicy XVI Sławomir Góra pomogli w przygotowaniu wspólnego wieczoru z rodakami, które odbyło się w auli św. Benedykta na Szklanych Domach.
+ Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski zaprosił i finansował pięćdziesięciu osobowej grupie rodaków wspaniały obiad w Domu Polskim. Podarował również kosztowne albumy Miasta Krakowa wszystkim zaproszonym.
+ Przewodniczący Dzielnicy XVIII Edward Porębski nawiązuje wspaniałe kontakty z emerytami i rencistami. 16 września br. zorganizował razem ze swoimi współpracownikami z Dzielnicy wspaniały wieczór z okazji XX-lecia Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność. Emeryci i renciści chętnie służą pomocą w różnych ważnych sprawach, o które zwróci się Przewodniczący. To człowiek wyjątkowy, dba o dobro i potrzeby swojej dzielnicy, ale również docenia pracę tych w podeszłym wieku Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.
+ Emeryci i renciści kwestują w kościołach na potrzeby Hospicjum Św. Łazarza od kilkunastu lat. Kilka razy w roku biorą udział w zbiórce produktów żywnościowych w sklepach Biedronka na os. Jagiellońskim i Oświecenia, organizowanych przez Bank Żywności dla najbardziej potrzebujących. 170 najbiedniejszych osób, samotnych matek wychowujących dzieci i wielodzietne rodziny korzystają z przydziału produktów żywnościowych z Banku Żywności przy ulicy Zabłocie 22. Ta akcja jest również prowadzona przez Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w osobach: Henryka Babraj, Piotr Król, Kazimiera Migas, Stanisława Rozumek, Wiktoria Rylewicz, Józef Mikołajuk i Władysław Babraj. Żyzność rozprowadzana jest raz w miesiącu. Osobom słabym, schorowanym dostarczają produkty do domu.
+ Organizatorami wieczoru opłatkowego, który wymaga dużego poświęcenia są: Maria Pęgiel, Alicja Sasulska, Janina Pawłowska, Adam Stopa, Józef Mikołajuk, Mieczysław Bugaj i Władysław Sasulski.
Bardzo ważnym nurtem działalności Koła jest także pielęgnowanie tradycji narodowych, zachowanie pamięci o patriotycznych wydarzeniach i historycznych faktach, obchodach ważnych katolickich świąt i obrzędów. Ważne rocznice, wydarzenia mają artystyczną oprawę. Seniorzy utworzyli trzynaście lat temu zespół artystyczny pod nazwą Solidarni. Zespól tworzą: Teresa Zaremba-Piwowarska – solistka, gitarzystka i radna Dzielnicy XVI. Prozę, wiersze, chór wykonują: Henryka Babraj i Władysław Babraj, Józef Płaneta, Kazimiera Migas przygotowująca scenariusze, Wacław Piotrowski, Władysław Sasulski, Zofia Wójcik. Zespól przygotowuje montaże i scenariusze słowno-muzyczne oparte na wierszach i prozie. Zespól występuje w klubach, kościołach w Krakowie i regionie. Ostatnio nawiązano kontakt z Domem Opieki Społecznej gdzie zamieszkują repatrianci z Kazachstanu, schronienie znajdują tu również potrzebujące rodziny z Krakowa. Zespól za działalność patriotyczną otrzymuje wiele dyplomów.
Seniorzy zachowali we wdzięcznej pamięci kapelanów Solidarności. Systematycznie odwiedzają groby ks. Jancarza, ks. Chojnackiego i grób ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. To okazja do wspólnej modlitwy i do wspomnień, a przewodnikiem duchowym w obecnej działalności jest ojciec Niward Karsznia. Seniorzy prowadzą jeszcze wiele wiele prac społecznych.
Ta kilkusetosobowa grupa ludzi już starszych czerpie satysfakcję z działalności społecznej na rzecz innych – pracę jako wolontariusze wykonuje przeszło sto osób. Mamy nadzieję, że ta praca przyniesie owoce w przyszłości. Nadzieję wyrażamy następująco: Chcemy dać przykład naszym wnukom, obudzić potrzebę widzenia tych, którym trzeba pomagać. Teraz być może tego nie rozumieją, ale w przyszłości będą brać przykład ze swoich dziadków.
Kazimiera Migas