Obchody XXX-lecia "Solidarności" w Krakowie
Dodane przez Administrator dnia 26/08/2010 17:51:44
30 lat temu, pod koniec sierpnia, władze komunistyczne podpisały historyczne porozumienia ze strajkującymi robotnikami Wybrzeża.
31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina ze strajkującymi w Gdańsku podpisano tzw. Porozumienia Gdańskie (słynne 21 postulatów). Dzień wcześniej, 30 sierpnia, Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Szczecinie i Komisja Rządowa podpisały porozumienie kończące strajk w tamtym regionie.
Kilka dni przed tymi historycznymi wydarzeniami, 26 sierpnia 1980 roku, w Arce Pana grupa kilku osób rozpoczęła solidarnościową głodówkę ze strajkującymi stoczniowcami oraz o uwolnienie więźniów politycznych. Wśród głodujących znaleźli się Adama Macedoński i Jan L. Franczyk z Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy oraz Mieczysław Majdzik, Stanisław Tor i Zygmunt Łenyk z Konfederacji Polski Niepodległej. Mimo presji Służby Bezpieczeństwa wywieranej na proboszcza bieńczyckiej parafii ks. Józefa Gorzelanego, by ten wyrzucił z kościoła głodujących, solidarnościową głodówkę zakończono dopiero w dniu podpisania Porozumień Gdańskich. Wkrótce w całej Polsce zaczęły powstawać struktury niezależnych związków zawodowych. Tak narodziła się „Solidarność”, wielki społeczny ruch, którego powstanie doprowadziło do wolnej Polski.
Świętowanie 30. rocznicy „Solidarności” rozpocznie Stowarzyszenie `77 (ruch skupiający uczestników dawnego Studenckiego Komitetu Solidarności) w niedzielę 29 sierpnia br. O godz. 11.00 na placu Szczepańskim rozpocznie się I część Maratonu Filmowego. Pokazane zostaną filmy: „Solidarność” (reż. K. Talczewski), „Buntownicy” (reż. W. Szumowski) i „Dymy nad Arką (reż. M. Horodyński). Następnie, o godz. 13.00 przy ul. Karmelickiej 16 odbędzie się happening uliczny: „odsłonięcie pamiątkowej tablicy” na budynku pierwszej siedziby „Solidarności” z towarzyszeniem orkiestry MPK, a później przejście korowodem z powrotem na plac Szczepański, gdzie będę odbywać się dalsze uroczystości, m.in.: koncert Joanny Słowińskiej z zespołem, „Lekcja śpiewania - 30 piosenek na 30-lecie” w wykonaniu Kabaretu Loch Camelot i druga część Maratonu Filmowego. Zobaczymy wtedy „Beats of Freedom – Zew Wolności” – film o polskim rocku. Na placu Szczepańskim działać będzie „kawiarnia solidarnościowa”, będzie można obejrzeć wystawę archiwaliów oraz wziąć udział w licznych zabawach i konkursach.
Natomiast małopolskie obchody 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" zorganizowane przez Zarząd Regionu Małopolski odbędą się 4 września br. pod hasłem "Dzień z Solidarnością w Krakowie". Uroczystość rozpocznie msza św. w Katedrze na Wawelu celebrowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Po mszy św. i złożeniu kwiatów pod Krzyżem Katyńskim odbędzie uroczyste zebranie delegatów.
Równocześnie od godziny 12.00 rozpoczną się uroczystości na Rynku Głównym w Krakowie, których centralnym punktem będzie wmurowanie pamiątkowej tablicy "Nie oddamy Sierpnia". W koncercie, który odbędzie się na Rynku Głównym wystąpią m.in. Andrzej Sikorowski, Stanisław Markowski, Jerzy Bożyk i Preizol Band. Gwiazdą wieczoru będzie Budka Suflera.
(paf)