Piętnasta edycja projektu MIASTO OGRÓD NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY KRAKOWA
Dodane przez Administrator dnia 30/07/2010 18:09:05
Pamiętajcie o ogrodach - tych słów Jonasza Kofty nie trzeba powtarzać uczestnikom projektu MIASTO OGRÓD oraz konkursów Ogrody Sąsiedzkie i Pnącza dla Krakowa organizowanych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
- Od piętnastu lat udowadniamy, że poprawa stanu zieleni naszych osiedli jest możliwa. Coraz częściej ziemia "niczyja" znajduje ofiarnych gospodarzy, gotowych poświęcić jej swoją pracę i pomysłowość - mówiła podczas lipcowego spotkania kończącego tegoroczną edycję projektu Elżbieta Urbańska - Kłapa, kierownik Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.
XV edycja konkursów Ogrody Sąsiedzkie i Pnącza dla Krakowa, do której, jak co roku, zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy zaangażowani w kreowanie i pielęgnację zieleni, spotkała się z dużym zainteresowaniem. - Napłynęło aż 72 zgłoszenia ogrodów i pnączy z terenu całego miasta. A trzeba pamiętać, że długa i ostra zima, a później deszczowa pogoda i wiosenna powódź były sporym utrudnieniem dla ogrodników. Miały bezpośredni wpływ na rośliny, szczególnie tak popularne róże. Ogrodnicy, których odwiedzaliśmy podczas oceny powtarzali, że ogrody w tym roku są umęczone deszczem - mówią organizatorzy projektu.
Komisja w składzie: dr Maria Lankosz - Mróz (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego), Szczepan Chlebowski (Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa) oraz Elżbieta Urbańska - Kłapa (Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida) oceniając ogrody brała pod uwagę przede wszystkim sąsiedzki charakter powstania i użytkowania terenu zielonego, stopień uspołecznienia w dostępności i pielęgnacji, funkcjonalność i dostosowanie do najbliższego otoczenia, pomysłowość, dobór roślin i ich kolorystykę, innowacyjność. Przy ocenie pnączy zwracano uwagę na ich funkcję w kontekście otoczenia, czyli zintegrowanie z koncepcją urbanistyczną, oryginalne rozwiązania techniczne związane z podporami, staranne prowadzenie i pielęgnację roślin. W obu kategoriach bardzo ważne było ogólne wrażenie estetyczne.
W kategorii Ogrody Sąsiedzkie I miejsce zdobyła Maria Kopytko z os. Ugorek. Uzasadniając swój wybór, członkowie komisji podkreślali, że tegorocznej zwyciężczyni udało się stworzyć miły i nastrojowy, starannie wypielęgnowany, a co najważniejsze, całkowicie dostępny dla mieszkańców osiedla ogród. II miejsca zdobyły ex equo ogrody Ewy Druzgały z ul. Jerzmanowskiego oraz Antoniny Trybuś i Heleny Adamczyk z ul. Siemaszki. Dwa III miejsca przypadły Renacie Makarczyk i Janowi Tuleji z ul Strzelców oraz Halinie Grabowskiej - Maślanka z ul. Miłkowskiego. Trzy spośród ośmiu wyróżnień zostały przyznane ogrodom z Nowej Huty - Anny Zakrzewskiej z os. Piastów, Aliny Zięby z os. II Pułku Lotniczego oraz Jarosława Smolarczyka z os. Oświecenia. W kategorii Pnącza dla Krakowa I miejsce zdobyła Stefania Trybalska z ul. Norwida, miejsce II Stanisław Goraj i Franciszek Sowa z ul. Wiślnej, a najniższy stopień podium przypadł Annie Nechay z ul. Beliny Prażmowskiego.
- Podziwiamy pracę, pasję, a przede wszystkim konsekwencję wszystkich twórców ogrodów. W swojej pracy napotykają bowiem wiele trudności. Zdarzają się bowiem kradzieże roślin, zniszczenia, zaśmiecanie i inne złośliwe działania oraz niezrozumienie ze strony spółdzielni mieszkaniowych, na których terenach są one tworzone - mówi Elżbieta Urbańska - Kłapa. - Ogrodnicy, z którymi rozmawiamy często powtarzają, że chcieliby zaapelować do wszystkich, którzy nie szanują ich pracy i niszczą ogródki - weźcie sobie roślinkę, ale nie niszczcie przy tym całego ogrodu - dodaje.
Patronat honorowy nad projektem MIASTO OGRÓD objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, a nagrody ufundował Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Wszystkie zgłoszone do konkursu ogrody i pnącza zostały uwiecznione na fotografiach Tomasza Stokowskiego i obecnie w formie wystawy można je oglądać w Urzędzie Miasta Krakowa.
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida za projekt MIASTO OGRÓD oraz działania związane z odnową zieleni miejskiej otrzymał Laur Rewitalizacji. Wyróżnienie przyznawane jest przez Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji.
MAŁGORZATA HAJTO
fot. Andrzej Mróz