Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty RUSZCZA I BRANICE
Dodane przez Administrator dnia 02/10/2009 13:21:46
W środę, 23 września w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym otwarta została nowa wystawa poświęcona dwóm, bogatym w historię miejscowościom, które dziś są podmiejskimi osiedlami Nowej Huty: Ruszczy i Branicom.
Z obiema miejscowościami związanych było kilka znamienitych polskich rodów: Gryfitów-Świebodziców (ze sławnym Klemensem Jaksą na czele), Wierzbiętów, Branickich, Badenich czy wreszcie Popielów. Obie miejscowości szczyciły się okazałymi dworami, a Ruszcza starym murowanym kościołem. Na wystawie (bardzo ciekawie zrealizowanej od strony plastycznej) zobaczyć możemy pamiątki związane z tymi miejscowościami oraz mieszkającymi na ich terenie ludźmi. Parafia w Ruszczy, na okoliczność wystawy wypożyczyła kilka zabytkowych szat i naczyń liturgicznych. Oglądając wystawę, dzięki współpracy z nowohuckim oddziałem Muzeum Archeologicznego, można także poznać najważniejsze dane dotyczące prahistorii tych ziem (więcej na ten temat można zobaczyć na specjalnej ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Branicach).
Wystawie towarzyszy estetycznie wydany katalog, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy na temat historii Ruszczy i Branic. Jego - symboliczna wręcz cena – pozwala domniemywać, że zakupi go zapewne każdy miłośnik przeszłości Nowej Huty.
Autorką scenariusza i kuratorem wystawy, którą oglądać można do końca lutego przyszłego roku, jest Maria Lempart. Aranżację plastyczną całości wykonał Łukasz Sarnat.
(f)



Fot. Adam Gryczyński