Od 55 lat leczy chorych SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO
Dodane przez Administrator dnia 10/07/2009 14:09:17
Budowę Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie-Nowej Hucie rozpoczęto w 1951 roku. Była to jedna z pierwszych szpitalnych, powojennych inwestycji w Polsce. Autorem tego nowatorskiego w skali kraju i zrealizowanego projektu był zespól pod kierownictwem głównego projektanta Nowej Huty inż. Tadeusza Ptaszyckiego. Otwarcie Szpitala nastąpiło 6 maja 1954 r. Nowohucki socrealizm budynku szpitala, dzięki autorowi projektu, nie był ślepym naśladownictwem wzorów sowieckich. Nadano mu wyjątkowy charakter, a w wielu detalach nawiązuje do charakterystycznych elementów krakowskiego renesansu. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie przez 55 lata swojego funkcjonowania wpisał się na trwałe w historię Krakowa i Nowej Huty.


Szpital im. Stefana Żeromskiego, lata 70.


Pracownia Tomografii Komputerowej
Treść rozszerzona
Oceniając historię Szpitala im. Stefana Żeromskiego można śmiało powiedzieć, że ,,złoty” okres jego działalności i rozwoju rozpoczął się w roku 2000. To szczególnie ostatnie lata obfitują w realizację dużych przedsięwzięć dzięki dobrej współpracy z Radą Miasta Krakowa poprzez Radę Społeczną Szpitala oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta Miasta Krakowa.
Celem opracowanego przez dyrektora placówki planu restrukturyzacji była poprawa wyniku finansowego Szpitala, dbałość o jego coraz lepszy wizerunek i podniesienie jakości świadczonych usług medycznych. Strategia restrukturyzacji została oparta na wnikliwej analizie oraz obserwacji zewnętrznych i wewnętrznych warunków jego funkcjonowania. Dynamiczny charakter podjętych działań restrukturyzacyjnych spotkał się w pełni ze zrozumieniem pracowników Szpitala. Podstawowymi założeniami wdrożonej strategii restrukturyzacji było precyzyjne określenie: celów i warunków działalności Szpitala, charakteru rynku, rodzaju świadczonych usług medycznych oraz zmieniających się potrzeb i oczekiwań pacjentów.
+ + +
W celu poprawy jakości świadczonych usług oraz zmniejszenia straty finansowej Szpitala drogą procedur przetargowych przekazano podmiotom zewnętrznych usługi w zakresie: żywienia (w październiku 2000 roku), utrzymania czystości (w marcu 2001 roku), dozoru mienia (w marcu 2001 roku), usług pralniczych (w maju 2001 roku), działalności Zakładu Anatomii Patologicznej (w styczniu 2002 roku) oraz Działu Diagnostyki Laboratoryjnej (w lipcu 2005 roku).
W latach 2001-2002 bardzo ważnym i istotnym elementem procesu restrukturyzacji było strategiczne skupienie działalności medycznej Szpitala w jednym kompleksie. Przeniesiono wówczas Oddziały Neurologii i Dermatologii mieszczące się budynku na os. Młodości 11 do budynków na os. Na Skarpie 66. Proces ten jest sukcesywnie realizowany i obejmie Oddział Otolaryngologiczny i Okulistyczny. Zgodnie z przyjętą strategią restrukturyzacji zmniejszono liczbę łóżek ogólnych w Szpitalu, a zwiększono w Oddziale Noworodków ze względu na wzrastającą liczbę porodów. Zrealizowanie tych działań, poparte racjonalnie prowadzoną w latach 2000-2007 polityką kadrową, tj. redukcją zatrudnienia i rekrutacją, w sposób znaczący poprawiło coroczny wynik finansowy Szpitala.
+ + +
Z racji swych osiągnięć i dokonań, mając ukształtowaną markę i pozycję na rynku usług medycznych, placówka stara się spełniać oczekiwania pacjentów, nie tylko zapewniając wykwalifikowaną opiekę medyczną oraz ciągle unowocześnianą bazę diagnostyczną i laboratoryjną, która pozwala na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy, ale przede wszystkim tworzyć życzliwą atmosferę, okazując serce i poświęcenie wszystkim dotkniętym nieszczęściem choroby.
Misją i celem Szpitala jest stwarzanie hospitalizowanym pacjentom poczucia bezpieczeństwa. Swą misję placówka pełni przez całodobową, pełnoprofilową diagnostykę i terapię w ramach lecznictwa szpitalnego, poradni specjalistycznych i opieki pozaszpitalnej, stale podnosząc jakość świadczonych usług medycznych, dostosowując je do potrzeb i oczekiwań pacjentów, poprawiając warunki pracy oraz doskonaląc własne umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Animatorem tych działań jest dyrektor Szpitala dr Andrzej Ślęzak. To z jego inicjatywy zrealizowanie wielopłaszczyznowych zadań zgodnych z przyjętą strategią restrukturyzacji doprowadziło do znacznej poprawy kondycji finansowej Szpitala. Dzięki dotacjom Urzędu Miasta Krakowa latach 2002 – 2007, w wysokości ponad 15 mln. 571 tys. zł zakupiono między innymi: tomograf komputerowy, dwa aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, echokardiograf, ultrasonograf, kompletne wyposażenie Traktu Operacyjnego i Centralnej Sterylizatorni oraz inny wysoko specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną.
Wyremontowano i zmodernizowano: Trakt Operacyjny z zapleczem, Centralną Sterylizatornię, Salę Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w III Oddziale Chorób Wewnętrznych, Salę Intensywną - Udarową w Oddziale Neurologii i Leczenia Udarów Mózgu, Izbę Przyjęć Oddziału Pediatrycznego, Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyń, Oddział Chirurgii Ortopedyczno – Urazowej, Oddział Dermatologiczny, Oddział Obserwacyjno – Zakaźny Dorosłych i Dzieci, Dział Diagnostyki Obrazowej i Endoskopowej oraz Oddział Urologiczny.
+ + +
Dużą wagę Dyrekcja Szpitala przywiązuje do szeroko rozumianych działań projakościowych. W związku z tym został powołany Zespół ds. Wartościowania Jakości Świadczeń Medycznych. Szpital jako pierwszy w Krakowie wprowadził coroczne badania satysfakcji pacjentów. Wdrożono 676 procedur medycznych zgodnych ze standardami Unii Europejskiej. Nowatorską inicjatywą Dyrektora Szpitala było opracowanie Zapisu Etycznego, który został włączony do Regulaminu Pracy Szpitala.
W trosce o bezpieczeństwo pacjentów, działający w Szpitalu Zespół oraz Komitet ds. Zakażeń zajmują się monitorowaniem zakażeń zakładowych i drobnoustrojów alarmowych, jak i szeroko rozumianą edukacją personelu w zakresie profilaktyki zakażeń zakładowych. Współpracują również z Pracownią Mikrobiologiczną, Komitetem Terapeutycznym, Polskim Towarzystwem Zakażeń Szpitalnych, Małopolskim Stowarzyszeniem Komitetów i Zespołów ds. Zakażeń oraz Narodowym Instytutem Leków. Monitorowaniem bezpieczeństwa produktów leczniczych zajmuje się Komitet ds. Rejestru niepożądanego działania leków. Szpital uczestniczy w ogólnopolskim programie certyfikacji ,,Szpital bez bólu”
+ + +
Szpital posiada akredytację na specjalizację w zakresie: Chirurgii Ogólnej i Naczyń, Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej, Dermatologii, Ginekologii i Położnictwa, Otolaryngologii, Neurologii i Leczenia Udarów Mózgu, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chorób Wewnętrznych, Chorób Zakaźnych i Medycyny Ratunkowej. W grudniu 2007 roku placówka uzyskała prestiżowy certyfikat ISO 9001 : 2000 w zakresie lecznictwa i opieki szpitalnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz diagnostyki obrazowej i sterylizacji.
Ponadto Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie posiada: pierwszy w Krakowie certyfikat ,,Szpital Przyjazny Dziecku” WHO/UNICEF, certyfikat ,,Motylkowe Szpitale dla Dzieci”, certyfikat uzyskany w związku z udziałem Szpitala w realizacji programu naukowo-badawczego ,,MARQuIS”, certyfikat ,,Sieć Szpitali Promujących Zdrowie”, status ,,DOBRY SZPITAL” uzyskany w Narodowym Rankingu Szpitali organizowanym przez dziennik Super Ekspres. Aktualnie Szpital uczestniczy w realizacji ogólnopolskiego programu certyfikacji szpitali ,,Szpital bez bólu”. Oddział Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy działający w systemie ,,rooming in” (mama z dzieckiem) został w 2006 roku zwycięzcą ogólnopolskiej akcji ,,Rodzić po Ludzku”. W konkursie organizowanym przez Biuro ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa ,,Najlepsza Pielęgniarka i Położna” 2007 i 2008 roku zwyciężyły pielęgniarki i położne naszego Szpitala. W ogólnopolskim konkursie ,,Perły Medycyny 2008” Szpital zajął czwarte miejsce, najwyższe ze szpitali małopolskich. W zajęciach działającej od listopada 2000 roku bezpłatnej Szkoły Rodzenia wzięło udział 1341 par.
+ + +
Dzisiaj Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego to: 17 Oddziałów w zabudowie pawilonowej na powierzchni ok. 14 ha. z 656 łóżkami, w tym z 40 noworodkowymi, z 20 poradniami specjalistycznymi oraz poradniami pielęgniarskimi: dla osób po zabiegach na jelicie grubym, ze stomią, dla dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry, dla kobiet w okresie połogu i laktacji, dla chorych na cukrzycę i ich rodzin, dla pacjentów ze schorzeniami krążenia i chorobami współistniejącymi, dla chorych ze schorzeniami narządów ruchu, dla pacjentów z przewlekłymi schorzeniami urologicznymi.
W ramach Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia ,,Zdrowy Kraków” 2007 – 2009 i kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia – Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego w Krakowie szpital realizuje następujące programy terapeutyczne: program profilaktyki i edukacji przedporodowej ,,Szkoła Rodzenia”, program profilaktyki astmy i chorób alergicznych młodzieży szkolnej, pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego. Realizowane są również programy lekowe: program leczenia stwardnienia rozsianego Glatriramerem, program leczenia stwardnienia rozsianego Interferonem Beta, program leczenia przewlekłego WZW typu B Lamiwudyną, program leczenia przewlekłego WZW typu B lub C Interferonem Alfa, program leczenia przewlekłego WZW typu B lub C Interferonem Alfa Rekombinowanym, program leczenia sepsy aktywnym białkiem C.
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego aktywnie uczestniczy w pracach Stowarzyszenia dla Nowej Huty, w realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Krakowa, a także w ramach kształcenia praktycznego współpracuje z Policealną Szkołą Pracowników Służb Medycznych i Społecznych oraz z Centrum Hospicyjnym i Opiekuńczo-Leczniczym dla dzieci im. Ojca Pio.
Wysoko wykwalifikowany personel medyczny Szpitala uczestniczy we wszystkich akcjach prozdrowotnych organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa, Biuro ds. Ochrony Zdrowia, Radę Dzielnicy XVIII wykonując szerokie spektrum bezpłatnych badań profilaktycznych, czym przyczynia się do propagowania profilaktyki zdrowotnej. Zapewnia również obsługę medyczną krakowskich imprez plenerowych i sportowych. Cyklicznie organizowane są w Szpitalu ,,Białe Soboty”. Lekarze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przeszkolili ok.200 funkcjonariuszy Policji w zakresie udzielania pierwszej pomocy i reanimacji bezprzyrządowej.
+ + +
W Szpitalu zatrudnionych jest 249 lekarzy, 425 pielęgniarek i 90 położnych. Corocznie hospitalizowanych jest ok. 30 tys. pacjentów, rodzi się ok. 2500 dzieci i udzielanych jest ok. 70 tys. porad specjalistycznych. Od początku funkcjonowania placówki do listopada 2008 roku hospitalizowano 1 333 557 pacjentów i urodziło się 153 233 dzieci.
Leszek Gora