PAMIĘCI KAZIMIERZA FUGLA
Dodane przez Administrator dnia 26/06/2008 18:47:22
W sobotę, 21 czerwca br. odbyły się uroczystości poświęcone pamięci Kazimierza Fugla, działacza „Solidarności”, ofiarnego społecznika i założyciela Towarzystwa Solidarnej Pomocy.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej na Szklanych Domach, którą celebrowali: ks. Stanisław Podziorny, o. Niward Karsznia, ks. Jan Bielański i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Homilię wygłosił ks. Podziorny, który zwrócił uwagę, że akt wyznawania wiary nie polega na cotygodniowej obecności w kościele, ale na takim postępowaniu w życiu, które pozostawia ślad w sercach innych ludzi. A taki właśnie ślad pozostawił po sobie śp. Kazimierz Fugiel. We Mszy św. uczestniczyło kilka pocztów sztandarowych "Solidarności" i Duszpasterstwa Hutników.
Po Mszy św., na budynku Towarzystwa Solidarnej Pomocy przy ul. Ujastek 1, odsłonięta została pamiątkowa tablica ufundowaną przez przyjaciół śp. Kazimierza Fugla. Tablicę odsłoniła żona śp. Kazimierza - Zofia Fugiel, a poświęcił ją duszpasterz "Solidarności" o. Niward Karsznia. Andrzej Dedo, aktualny prezes TSP zapewnił, że śmierć założyciela tej charytatywnej instytucji nie spowoduje zaprzestania niesienia pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej. W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli m. in. najbliższy przyjaciel i osoba czynnie wspierająca TSP Elie Gervois wraz z przyjaciółmi z Francji, przewodniczący ZR „S” Małopolska Wojciech Grzeszek, dyrektor naczelny krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland - Jacek Woliński oraz przewodniczący KRH - Władysław Kielian. Po odsłonięciu tablicy, uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę o TSP i jej działalności oraz śp. Kazimierzu Fuglu, przygotowaną przez kierownika Centrum Kultury Katolickiej - Lucynę Lubańską.
(rw)