Tym co odeszli przed nami... Żonkilowe Pola Nadziei
Dodane przez Administrator dnia 14/03/2008 17:36:29
W sobotę (8 marca) ruszyła 11 edycja Żonkilowych Pól Nadziei. Inauguracją akcji po raz kolejny był Żonkilowy Tramwaj, w którym wolontariusze zbierali datki na rzecz chorych i informowali pasażerów o działalności Hospicjum Świętego Łazarza w Nowej Hucie oraz o rozpoczynającej się akcji. Potrwa ona aż do 18 maja i jak co roku cały osiągnięty dochód zasili konto hospicjum.
„Tym co odeszli przed nami” to hasło tegorocznych Żonkilowych Pól Nadziei, od pierwszej akcji minęło 11 lat dziś żółty żonkil jest symbolem rozpoznawalnym. Krakowianie wiedzą na czym polega akcja i chętnie wspierają hospicjum. Warto wspomnieć, że honorowy patronat nad akcją sprawuje kardynał Franciszek Macharski, a zebrane podczas jej trwania pieniądze umożliwiają opiekę nad chorymi w ostatnim okresie ich życia, pozwalają również na szerzenie idei hospicyjnej oraz prowadzenie akcji mających na celu uwrażliwianie młodzieży na potrzeby chorych. W nowohuckim hospicjum działa aż 100 wolontariuszy medycznych i ponad 500 akcyjnych. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób włącza się w akcję, w ubiegłym roku podczas Żonkilowych Pól Nadziei zebrano ponad pół miliona złotych. Również w tym roku w dniu inauguracji akcji w Żonkilowym Tramwaju linii nr 10, który przejechał trasą z Łagiewnik na osiedle Piastów ponad 20 wolontariuszy ( w tym liczna reprezentacja z Zespołu Szkół w Bibicach) w charakterystycznych żółtych koszulkach rozdawało ulotki i małe żółte żonkile prosząc o wsparcie dla chorych. Już następnego dnia wolontariuszy można było spotkać pod krakowskimi kościołami podczas Wielkiej Niedzielnej Kwesty Żonkilowej. A to dopiero początek. Teraz czekają nas koncerty, pikniki, kiermasze, aukcje a wszystko po to aby ciężko chorzy ludzie mogli godnie odejść. Dzięki uprzejmości MPK już wkrótce w TV Busach (czyli autobusach wyposażonych w 17’ telewizory, które jeżdżą już po naszych ulicach) będzie można zobaczyć spot informacyjny na temat hospicjum. Jedna z osób, które pomogły w jego nagrywaniu jest Hanna Bieluszko (aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, znana również jako doktor Renia z serialu „M jak miłość). „W ubiegłym roku Pani Hanna odwiedzała w naszym Hospicjum swoją przyjaciółkę. Pomyślałam, że skoro działalność Hospicjum jest jej dobrze znana poproszę o pomoc. Pani Hanna nie zawahała się ani przez moment” mówi Renata Połomska koordynator akcji Pola Nadziei.
Każdy bowiem kto zetknął się z chorobą nowotworową wie jak istotna jest pomoc w tych ostatnich momentach życia. Niestety ta bezwzględna choroba nie zagląda ani w metrykę ani w zeznanie podatkowe. Stosuje sobie tylko znane kryteria wyboru, zagrożona jest matka 3-ga dzieci i kilkuletnie dziecko, biedny i bogaty, ten który nie ma nikogo i człowiek, który jest dla wielu całym światem. Smutna prawda jest taka, że każdy może znaleźć się nagle po drugiej stronie tej akcji niezależnie od własnej woli. Pomóżmy umrzeć godnie tym co odchodzą przed nami. Gdy nie możemy powstrzymać choroby, zróbmy wszystko co można aby ci których dotknęła nie czuli się osamotnieni.
+ + +
Wszystkie informacje na temat akcji znajdziemy na stroni internetowej www.polanadziei.pl, tam też chętni znajda numer konta. Przypomnę tylko o możliwości przekazania 1% swojego podatku na rzecz hospicjum w tym roku nie trzeba dokonywać żadnych przelewów wystarczy w odpowiedniej rubryce swojego PIT-u wpisać nazwę „Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św Łazarza” I w następnej KRS 0000048149. Wierzymy, że jak co roku żółty żonkil będzie dla Krakowian symbolem jedności zdrowych z chorymi, że 11 juz raz otworzą się nasze serca i portfele dla tych którzy odchodzą przed nami. Aga Łoś