Film o emerytach z Nowej Huty „Plan”
Dodane przez Administrator dnia 17/01/2008 22:44:50
Ruszyła produkcja filmu „Plan”, który opowiada historię pięciu emerytowanych przyjaciół z Nowej Huty. Podczas spotkania na jubileuszu szkoły opowiadają oni o swoim życiu. Okazuje się, że nie wiedzie się im najlepiej wtedy wpadają na pomysł by zrealizować szalony plan, który wszystko odmieni.

Film w reżyserii Sławomira Pstronga wejdzie na ekrany kin jesienią tego roku. Zdjęcia podzielone zostały na dwie części pierwszy etap kręcenia ekipa ma już za sobą. W ubiegły wtorek (8 stycznia) mieszkańcy Nowej Huty mogli oglądać pracę krakowskiej grupy producenckiej Pstrong Production na Placu Centralnym, następnego dnia kręcone były sceny w nowohuckiej kawiarni „Jubilatka”. Większość część filmu będzie jednak kręcona w maju po to aby jak mówi reżyser Sławek Pstrąg „ pokazać, jaka Nowa Huta jest piękna, wszystko kwitnie, świeci słońce. Bohaterowie filmu będą narzekać, jak jest źle, ale w obrazku będzie pięknie”. W filmie zagrają jedynie naturszczycy (czyli osoby bez profesjonalnego aktorskiego przygotowania). „W naturszczykach drzemie wielki potencjał, zupełnie inny niż w aktorach. Aktorzy też są świetni, ale mam poczucie, że naturszczycy po prostu lepiej opowiedzą tę historię. Ona jest fikcyjna, ale mówi o prawdziwym życiu, wycinku naszej polskiej rzeczywistości. Ci ludzie nadadzą jej surowość, pokażą, że to nie jest wydumane.“- twierdzi reżyser filmu. Cały film ma trwać około 40 minut a przedstawiona w nim historia pokazuje, że nie warto poddawać się losowi i bez względu na sytuację i wiek (bohaterowie „Planu“ maja po 60 lat) warto wziąc sprawy w swoje ręce. Choc historia mogła zdarzyc się wszędzie została umieszczona własnie tu, u nas, w Nowej Hucie bo jak twierdzi Sławek Pstrąg Huta jest „miastem w mieście“, ma swój specyficzny klimat, choć z pozoru wydaje się surowa i agresywna obfituje jednak w wybitne jednostki. Wielu jest tu ludzi, którzy mają mocne charaktery i wiedza czego chcą. Nie poddają się pomimo trudów codzienności, tacy są też bohaterowie filmu.
Czy tytułowy „Plan“ powiedzie się? Tego twórcy filmu nie chca zdradzić, żeby się o tym przekonać trzeba będzie poczekać na premierę filmu. A juz wkrótce na łamach naszej gazety obszerny wywiad z reżyserem oraz z głównymi bohaterami „Planu“.Ekipa filmowa na Placu Centralnym, fot.Bogdan Kułakowski

Główni bohaterowie Planu. fot.Bogdan Kułakowski