W ZACZAROWANYM ŚWIECIE KAZIMIERZA MACHOWINY
Dodane przez Administrator dnia 17/01/2008 22:42:55
W środę, 16 stycznia br. w Galerii „Lamelli” Śródmiejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mikołajskiej w Krakowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa nowohuckiego artysty Kazimierza MACHOWINY z okazji jego 70. urodzin. Na retrospektywnej wystawie pokazano kilkadziesiąt prac artysty.
Kazimierz Machowina, to postać niezwykła. Urodził się 26 lutego 1938 roku w Czarnkowie nad Notecią jako syn mistrza cukierniczego i wnuk uczestnika Konferencji Paryskiej, jaka odbyła się w roku 1919, w trakcie której przyjęto tzw. traktat wersalski. W latach 1955-1960 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a w latach 1960-1966 odbył studia na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Emila Krchy. W latach 1966-1972 pracował jako plastyk w nowohuckiej Hucie im. Lenina na etacie… kontrolera złomu. W 1974 roku współtworzył teatrzyk „Lornetka” przy Związku Polskich Artystów Plastyków. Machowina uprawia malarstwo olejne, gwasz i rysunek. Jego prace można znaleźć w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granica, m. in. w Izraelu, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Rosji i Francji. Miał 31 wystaw, m .in. w Ottawie, Kolonii, Rawennie, Moguncji, Budapeszcie, Kownie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Mysłowicach, Olkuszu, Miechowie i oczywiście w Krakowie. Ponad 25 lat zajmował się edukacją estetyczną i artystyczną dzieci, których prace zdobywały nagrody i medale w najbardziej prestiżowych konkursach na całym świecie, m. in. w Indiach, Wielkiej Brytanii, Grecji, Finlandii, Argentynie, Jugosławii i w Niemczech. Jego dzieła wystawiane na licznych aukcjach charytatywnych przyniosły ponad 100 tysięcy złotych na pomoc chorym dzieciom. Kazimierz Machowina jest także autorem dwóch tomików poezji. W roku 1986 ukazał się jego „Cyrk”, a w roku 2000 „Ptasi Chrystus”. Ten drugi tomik powstał za namową ks. prof. Józefa Tischnera.
Krakowska wystawa zorganizowana została dzięki zaangażowaniu i uporowi Henryka A. Pacha, nowohucianina, od lat przyjaciela artysty, a zrazem właściciela jednej z największych prywatnych kolekcji dzieł Machowiny, dzieł które dotychczas nie były publicznie pokazywane.
- Kazimierz Machowina fascynował mnie od dawna. Byłem pod urokiem zarówno jego dzieł plastycznych jak i jego wyjątkowej poezji. To nadzwyczajny człowiek. Wspaniały wychowawca młodzieży, a jednocześnie osoba niezwykle skromna. Dwa lata temu postanowiłem, że zrobię wszystko, by na jego 70. urodziny podarować mu wyjątkowy prezent. Tym prezentem jest otwarta w środę wystawa oraz towarzyszący jej album – powiedział nam Henryk A. Pach.
Na album, zatytułowany „Machowina malarstwo poezja” składa się blisko 70 reprodukcji dzieł Machowiny. Każdemu z nich towarzyszy utwór poetycki artysty (kilka utworów zostało opublikowanych po raz pierwszy). Uczestnicy wernisażu mieli możliwość wysłuchania kilku wierszy w interpretacji krakowskiego aktora Tadeusza Łomnickiego.
A jaki naprawdę jest Kazimierz Machowina? Chyba najlepiej wyraził to Tadeusz Nyczek, który w słowie wstępnym do albumu napisał: „Machowina ma duszę świętego Franciszka i rad by nasz targany bólem i rozpaczą świat przycisnąć do serca i natchnąć otuchą. Zaś jako artysta ma rękę wytrawnego zawodowca: absolutne wyczucie koloru i formy obrazu, rytmu wiersza. Chciałoby się powiedzieć: więcej takich, a będzie lepiej i jaśniej”.
Że Machowina jest właśnie taki, jego przyjaciele wiedzieli od dawna. Ci, którzy dotychczas artysty nie znali, mogli się o tym przekonać w trakcie środowego wernisażu.
Jan L. FRANCZYK


Kazimierz Machowina, fot. Grzegorz Kozakiewicz.
Okładka albumu towarzyszącego wystawie prac Kazimierz Machowiny. Fotografię obrazu „Ptak z jabłkami” wykonał Stanisław Markowski.