Nadchodzi nowy Świt
Dodane przez Administrator dnia 17/01/2008 22:39:51
Z Tomaszem Maciejowskim, prezesem zarządu spółki Apollo Film, rozmawia Jan L. Franczyk.

+ Konkurs na rewitalizację byłego kina Świt został rozstrzygnięty. Czy to prawda, że cały program sprowadza się do uruchomienia w byłym kinie kolejnego supermarketu?
- Plan jest zupełnie inny. Przede wszystkim zależało nam na rewitalizacji tego pięknego budynku. Dlatego też podstawowym warunkiem w konkursie było przeprowadzenie kompleksowego remontu, który w żaden sposób nie naruszy charakterystycznej architektury budynku, przywracając równocześnie Świtowi dawny blask. Ponadto warunki konkursu mówiły o zaproponowaniu nowego programu zagospodarowania Świtu, dostosowanego do potrzeb okolicznych mieszkańców. Zależało nam, aby stworzyć ciekawą ofertę spędzania czasu wolnego, jak na przykład: kawiarnia, klub fitness czy szkoła tańca. Na części parteru ma powstać sklep, pozostała powierzchnia obiektu będzie przeznaczona na punkty usługowe oraz wspomnianą ofertę rozrywkową. Plan inwestycyjny przewiduje również odnowienie elewacji, remont nawierzchni wokół budynku i stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obiekt w całości zostanie udostępniony dla osób niepełnosprawnych.
+ Czyli jednak w Świcie powstanie sklep?
- Po pierwsze, nie chciałbym sprowadzać całego projektu do uruchomienia sklepu. Proszę pamiętać, że z punktu widzenia naszej firmy najważniejszym elementem koncepcji jest ponowne uruchomienie w Centrum Świt działalności w zakresie przemysłu czasu wolnego. Program inwestycyjny w tym obiekcie trzeba jednak sfinansować, w czym pomoże zwycięzca konkursu, firma Stokrotka. Po drugie, Stokrotka zadeklarowała chęć uruchomienia w tym miejscu delikatesów, a to oznacza, że powstanie tu obiekt na najwyższym poziomie, klimatyzowany, z bogatą ofertą dla mieszkańców, różniący się istotnie od zalewających nasz rynek dyskontów.
+ Czy takie zagospodarowanie Świtu nie kłóci się jednak z podstawowymi założeniami programu rewitalizacji?
- Rewitalizacja to pojęcie stosowane zwykle w odniesieniu do tych części miasta lub obiektów, które w wyniku różnorodnych przeobrażeń utraciły swoje pierwotne funkcje. Tak właśnie jest w przypadku Świtu, który nie wytrzymał konkurencji ze strony kin wielosalowych. Celem rewitalizacji jest nie przywrócenie obiektom dawnej funkcji, ale poprawa ich estetyki i funkcjonalności oraz doprowadzenie do ich ożywienia, które najczęściej wiąże się z nowym wykorzystaniem obiektu. My poszliśmy nieco dalej: postanowiliśmy przywrócić w obiekcie funkcje rozrywkowe, do których należy nie tylko kino, ale i wszelkie inne formy spędzania wolnego czasu. Całe lub prawie całe pierwsze piętro zostanie zaadaptowane w tym kierunku: ma tam powstać centrum kulturalno-rozrywkowe. Działalność komercyjna prowadzona na parterze ma w zamierzeniu finansować mniej dochodowe przedsięwzięcia. Alternatywą byłoby oczywiście wyciągnięcie ręki po dotację – my postanowiliśmy jednak nie korzystać z publicznych pieniędzy.
+ Centrum kulturalno-rozrywkowe w Świcie wydaje się być ciekawym projektem. Czy można ujawnić szczegóły koncepcji?
- Osią centrum ma stać się Filmowa Cafe, stworzona na wzór lokalu funkcjonującego już w Kijów-Centrum. To miejsce, gdzie nie tylko można napić się dobrej kawy, ale i skorzystać z bezprzewodowego Internetu, bezpłatnej czytelni czasopism filmowych czy obejrzeć film na dużym ekranie. Nowością ma być także Ogródek Filmowy, który chcielibyśmy stworzyć na dachu Świtu, tu również byłaby możliwość uruchamiania w ciepłych miesiącach kina letniego. Oprócz tego myślimy o stworzeniu klubu fitness na wysokim poziomie, szkoły tańca lub parku rozrywki dla dzieci. Nad szczegółami będziemy teraz pracować wspólnie ze zwycięzcą konkursu, firmą Stokrotka. Chcielibyśmy zapytać również okolicznych mieszkańców, jaka oferta spędzania wolnego czasu byłaby dla nich najlepsza – bo to oni będą głównie klientami Świtu. To ważny aspekt programu zmian – uważam, że w Nowej Hucie, podobnie jak w każdej innej dzielnicy Krakowa, powinny powstawać ośrodki kulturalno-rozrywkowe przeznaczone nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców.
+ Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zmian w Świcie?
- Podchodzimy do tego projektu bardzo poważnie, stąd długie i staranne przygotowania. Zgodnie z formułą konkursu, jego zwycięzca został już zaproszony do negocjacji, w wyniku których zostanie zbudowany szczegółowy projekt inwestycji. W przypadku pozytywnych wyników rozmów pierwsze prace w Świcie mogą rozpocząć się po uzyskaniu stosownych zezwoleń. Myślę, że stanie się to nie wcześniej niż w połowie 2009 roku.
+ Dziękuję za rozmowę.

Tak będzie wyglądał budynek i otoczenie byłego kina „Świt” po realizacji planów dotyczących jego zagospodarowania (wizualizacja).