SOLIDARNOŚĆ ZWYCIĘŻYŁA
Dodane przez Administrator dnia 19/10/2007 15:45:55
W 1949 Club na os. Uroczym w Alei Róż
SOLIDARNOŚĆ ZWYCIĘŻYŁA
W sobotę, 13 października br. w lokalu „1949 Club” na os. Uroczym 12 otwarto jubileuszową wystawę Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” w 25. rocznicę jego powołania.
Porozumienie Prasowe „SZ” zawarto w stanie wojennym, we wrześniu 1982 roku z inicjatywy Mariana Stachniuka wydawcy konspiracyjnej gazety „Solidarność Zwycięży” i Jerzego Karpińczyka, odpowiedzialnego za wydawanie „Montinowca”, który w wydaniu konspiracyjnym zaczął ukazywać się jeszcze w grudniu 1981 roku. Wkrótce w Porozumienie Prasowe zaangażowanych było kilkadziesiąt osób wydających i drukujących 13 tytułów pism podziemnych w siedmiu miastach Polski. Porozumienie wspierało poligraficznie (druk podstawowy, druk w sytuacjach awaryjnych i doraźnych) kolejnych 29 redakcji pism podziemnych w różnych regionach kraju. W trakcie 8 lat działalności (od 1982 do 1990) Porozumienie wydało kilkanaście pozycji książkowych, kalendarze, plakaty i setki tysięcy ulotek. Pomagało także w ukrywającym się działaczom związkowym i opozycyjnym oraz ich rodzinom, ale przede wszystkim służyło wsparciem dla podziemnych struktur zdelegalizowanej „Solidarności” poprzez propagowanie idei niepodległości. Wielu redaktorów, drukarzy i kolporterów Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” było aresztowanych i więzionych, niektórzy ukrywali się, inni na różne sposoby byli szykanowani.
Wystawa w „1949 Club” podzielona jest na kilka części. Część pierwsza poświęcona jest zamordowanemu przez oficera Służby Bezpieczeństwa Bogdanowi Włosikowi (w dniu otwarcia wystawy przypadała właśnie 25. rocznica tragicznej śmierci Bogdana). W części drugiej zaprezentowano plakaty z czasów stanu wojennego (większość to oryginały), od tych najprostszych, wykonanych techniką linorytu po plakaty drukowane techniką offsetową. W kolejnym segmencie wystawy zobaczymy oryginalną tarczę zomowca, pałkę i milicyjny hełm, oryginalne urządzenia do drukowania podziemnych gazetek (sito, powielacz offsetowy). – Natomiast w drugiej sali obejrzeć można historyczne zdjęcia i wydawnictwa publikowane przez Porozumienie Prasowe „Solidarność Zwycięży” – mówi pomysłodawca i autor wystawy Marian Stachniuk.
Z okazji wernisaży wystawy wydany został album zatytułowany: Porozumienie Prasowe „Solidarność Zwycięży”. 1982-1990. Album zredagował Marian Stachniuk, a opracował graficznie Piotr Warisch. Publikacja, której wydawcą jest Agencja Promocyjna NH Style, sfinansowana została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. „Cieszę się, że po tylu latach, środowisko Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” spotyka się przy okazji swojego jubileuszu w miejscu szczególnym, w Nowej Hucie. Wszak Nowa Huta to bardzo ważne miejsce w dziejach walk Polaków z komunizmem – kwiecień 1960 r., powstanie „Solidarności” w 1980 r., walki uliczne w latach osiemdziesiątych XX w., śmierć Bogdana Włosika w 1982 r. i inne ofiary służ bezpieczeństwa PRL, strajki 1988 r. Cieszę się, że mogłem pomóc w tym spotkaniu i wziąć w nim udział” – napisał w posłowiu do albumu minister koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann.
(f)