Jubileusz 20-lecia SCENY „i”
Dodane przez Administrator dnia 13/10/2007 14:07:22
1 października w MDK im. Andrzeja Bursy (os.Tysiąclecia 15) zainaugurowano 20 sezon działalności SCENY „i”. SCENA promuje młodych twórców zajmujących się nie tylko teatrem, ale również muzyką, tańcem, filmem, fotografią. Na deskach SCENY „i” wystawiono łącznie 2680 spektakli - od form amatorskich, teatrzyków dziecięcych, po spektakle teatrów zawodowych. W okresie działalności SCENY na jej deskach zaprezentowali się m.in. Grzegorz Turnau, Maciej Stuhr, Jacek Poniedziałek, Marcin Kobierski, Maciej Skuratowicz, Dominika Kurdziel, Sandra Korzeniak, Karina Seweryn, Marlena Suder, Magda Boczarska.
Jubileuszowe spotkanie zgromadziło zarówno młodych widzów, jak i tych którzy 20 lat temu SCENĘ tworzyli (Henryk Pasiut, Piotr Kulesza, Ewa Różańska, Urszula Ślusarczyk). Imprezę otworzył spektakl „Pif-Paf! Jesteś trup!”, który zdobył Grand Prix XXVII Festiwalu Artystycznego Młodzieży – Kraków 2007. Warto podkreślić, iż każdy z występujących w nim aktorów jest młodszy od 20-letniej SCENY jubilatki. Po spektaklu organizatorzy przygotowali niespodziankę – film z 20 lat działalności SCENY. Obejrzeć można było fragmenty pierwszych spektakli (były to: „Pokojówki” oraz „Łysa śpiewaczka”), wysłuchać burzliwych dyskusji, które odbywały się po spektaklach, dowiedzieć się jak przygotowywano scenografię, pierwsze plakaty i zaproszenia. Jubileusz swą obecnością zaszczycili m.in. Andrzej Sadowski (reżyser, aktor, scenograf, założyciel Teatru Mandala), Katarzyna Deszcz (reżyser, Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie), oraz Wowa Brodecki (związany z Teatrem Ludowym).
Na tym nie koniec jubileuszu. Do końca roku raz w miesiącu, w jeden z poniedziałkowych wieczorów prezentowane będą archiwalne nagrania najciekawszych spektakli SCENY „i”.
(f)Scena ze spektaklu „Pif-Paf! Jesteś trup!”.