CENTRUM PAMIĘCI „SOLIDARNOŚCI” I DUSZPASTERSTWA HUTNIKÓW
Dodane przez Administrator dnia 18/07/2007 20:40:32
Krystalizuje się koncepcja powołania w dawnej kaplicy przy kościele M.B. Częstochowskiej na os. Szklane Domy

O mającym powstać w dawnej kaplicy przy parafii M. B. Częstochowskiej na os. Szklane Domu Centrum „Solidarności” pisaliśmy już w tegorocznym numerze wielkanocnym. Od kwietnia wiele się zmieniło, a sama idea organizacji w tym miejscu placówki, która pełniłaby zarazem funkcję muzealną, jak i edukacyjną, nabiera coraz bardziej realnych kształtów.
W czwartek12 lipca br. do cysterskiego klasztoru na Szklanych Domach, na zaproszenie proboszcza parafii, o. Niwarda Karszni oraz przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Mittal Steel Poland S.A. – Kraków, Władysława Kieliana przybyło ok. 50 osób, które utworzyły Radę Patronacką planowanego przedsięwzięcia. Znaleźli się w niej zarówno członkowie działającego od czasów stanu wojennego na Szklanych Domach Duszpasterstwa Hutników, członkowie opozycji i uczestnicy strajku na hucie po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego oraz członkowie Komisji Robotniczej Hutników.
O. Niward Karsznia i Władysław Kielian przedstawili obecnym wstępne porozumienie, jakie zostało wypracowane przy udziale hutniczej „Solidarności”, parafii M. B. Częstochowskiej i krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Zgodnie z porozumieniem parafia użyczy budynku byłej kaplicy parafialnej na tworzone Centrum, a stroną, która bierze na siebie odpowiedzialność za utrzymanie budynku i urządzenie w nim placówki historyczno-edukacyjnej będzie Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Mittal Steel Poland w Krakowie. Obaj mówcy podkreślali znaczenie, jakie w stanie wojennym odegrała parafia na Szklanych Domach – zarówno w zakresie życia religijnego jak i społeczno-patriotycznego. Mówił o tym także lider Duszpasterstwa Hutników, Zbigniew Ferczyk, przypominając wiele akcji o charakterze pomocowym, podejmowanym przez Duszpasterstwo Hutników w stanie wojennym. Przypomniał o organizowanych na Szklanych Domach Mszach św. za Ojczyznę oraz o tradycji pielgrzymek do grobu św. Rafała Kalinowskiego. Parafia na Szklanych Domach w stanie wojennym była ważnym – obok Arki Pana, Mistrzejowic i Mogiły, gdzie działalność prowadziło Duszpasterstwo Nauczycieli „Ostoja” - centrum wspierania walczących o godność i wolność robotników.
W trakcie spotkania wielu mówców podkreślało, że Centrum Pamięci „Solidarności” i Duszpasterstwa Hutników musi mieć charakter przedsięwzięcia bardzo profesjonalnego i nowoczesnego. To musi być placówka atrakcyjna także dla młodzieży, która tutaj mogłaby spotykać się na lekcjach historii. To musi być placówka żywa – podkreślał Edward Nowak.
Zebrani wyłonili ze swojego grona sześcioosobowy zespół, który zajmie się wypracowaniem formuły nowej placówki. Po jej wypracowaniu, projektem Centrum zajmą się architekci i plastycy. Merytoryczną współpracę z nową placówką zadeklarował, obecny na spotkaniu, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Ryszard Terlecki.
+ + +
Inicjatywa powołania Centrum Pamięci Solidarności i Duszpasterstwa Hutników jest wyjątkowo cenna. Nowa Huta w latach stanu wojennego stanowiła – obok Wrocławia – ośrodek najsilniejszego oporu wobec totalitarnego ustroju komunistycznego. Co prawda, od początku lat 90-tych ub. wieku, istnieje Izba Pamięci „Solidarności” na terenie Mittal Steel Poland, ale dostęp do niej jest dość trudny dla zwykłych mieszkańców czy uczniów. Nowa, i profesjonalnie przygotowana, placówka zlokalizowany będzie w sercu Nowej Huty. A co najważniejsze, będzie do niej swobodny dostęp. O postępach w powstawaniu nowej placówki będziemy informować na bieżąco.
(f)