Wileńska Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa w Nowej Hucie
Dodane przez Administrator dnia 15/08/2023 09:00:49
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na kolejną, już trzecią w tym roku odsłonę Muzycznych Spotkań na Wzgórzach Krzesławickich – koncert Orkiestry Kameralnej św. Krzysztofa z Wilna. Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia o godz. 17:00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich i jest owocem wieloletniej współpracy pomiędzy Krakowem a stolicą Litwy.
Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna powstała w 1994 roku z inicjatywy prof. Donatasa Katkusa. Dyrektor artystyczny i dyrygent chciał zrealizować ideę powołania barokowej orkiestry. Doświadczenie w wykonywaniu tej muzyki na Litwie było wówczas niewielkie – opierała się ona na zasadach rosyjskiej szkoły romantycznej. W 1995 roku zespół otrzymał wezwanie św. Krzysztofa, patrona Wilna i podróżników. Obecnie dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest Modestas Barkauskas, a honorowym dyrygentem jest Donatas Katkus. Zespół znany jest ze swojej wszechstronności, profesjonalizmu i wyobraźni artystycznej. Orkiestra jest mile widzianym gościem w prestiżowych salach koncertowych Litwy i zagranicy, takich jak paryski Théâtre des Champs-Élysées, Reykjavik Harpa, Berwaldhallen w Sztokholmie, siedziba UNESCO w Paryżu, Pałac Królewski w Warszawie, Bazylika św. Glinka w Petersburgu, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie.
Program koncertu: Arvo Pärt – „Trisagion”, Vidmantas Bartulis – „Psalmy”, Pēteris Vasks – „Viatore”, Valentyn Silvestrov – „Stille musik”.
Od 1991 roku w ramach wymiany kulturalnej w Krakowie goszczą znakomici wykonawcy z Wilna. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa Orkiestra św. Krzysztofa wystąpi w tym roku nie tylko w centrum Krakowa (koncert odbędzie się 14 sierpnia w ramach Nocy Cracovia Sacra), ale i w Nowej Hucie.
Kierownikiem artystycznym cyklu Muzycznych Spotkań na Wzgórzach Krzesławickich jest Marek Walczak.
(f)