Nowohuckie akcenty w budżecie Krakowa
Dodane przez Administrator dnia 16/02/2007 01:52:22
W budżecie Krakowa na rok 2007, wśród różnych miejskich inwestycji znalazły się także inwestycje zlokalizowane na terenie nowohuckich dzielnic. Projekt budżetu przygotował prezydent Jacek Majchrowski, który uwzględnił prawie wszystkie poprawki zgłoszone przez radnych Platformy Obywatelskiej.
Treść rozszerzona
31 stycznia br. Rada Miasta przyjęła budżet głosami radnych Platformy Obywatelskiej oraz dwójki radnych związanych z prezydentem. Przeciw głosowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, których poprawki kolejno przepadały w trakcie głosowań podczas środowej sesji budżetowej. Rada przegłosowała pozytywnie jedynie poprawkę radnego Włodzimierza Pietrusa (była to poprawka zarówno klubu PO jak i PiS, ograniczająca kompetencję prezydenta do samodzielnych zmian wydatków w budżecie miasta w ciągu roku). Drugą poprawką do budżetu, która uzyskała akceptację Rady była poprawka radnego Stanisława Marandy wykreślająca z zakresu rzeczowego zadania: „Rewitalizacja terenów zielonych w Nowej Hucie” punktu „Teren pomiędzy NCK, a os. Centrum E”.
Inwestycje strategiczne
Z terenu dzielnic nowohuckich w budżecie Krakowa na rok 2007 znalazły się następujące inwestycje strategiczne: hala widowiskowo-sportowa (Czyżyny) – 24,7 mln oraz budowa Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji (przy ul. Ptaszyckiego) – 20,7 mln.
Pozostałe tego typu inwestycje pojawiły się tylko w zakresie projektowo-przygotowawczym. Są to:
- droga ekspresowa S7 (A4 Bieżanów-Igołomska/Ptaszyckiego) – 3 mln;
- budowa linii tramwajowej Rakowice-Mistrzejowice – 0,5 mln;
- budowa linii tramwajowej Stella-Sawickiego (Rondo Dywizjonu 308-Rondo Piastowskie) - 0,2 mln;
- budowa Trasy Ciepłowniczej (Lipska-Nowohucka) – 0,7 mln;
- przebudowa ul. Igołomskiej – 0,5 mln;
- przebudowa ul. Kocmyrzowskiej – 0,2 mln.
Na uwagę zasługuje fakt, że z 472,6 mln złotych jakie planuje się wydać w roku 2007 na inwestycje strategiczne Krakowa, tylko 50,5 mln (czyli około 10% !) przypada na dzielnice nowohuckie.
Inwestycje programowe
Natomiast inwestycje programowe, które znalazły się w budżecie Krakowa na rok 2007 i mają być realizowane na terenie dzielnic nowohuckich oraz których planowane wydatki mają przekroczą 1 mln złotych to:
- Park Lotników – część edukacyjna – 6,3 mln;
- budowa połączenia drogowego ul. Księdza Janczara – ul. Bohomolca – 4,75 mln;
- modernizacja Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego – 4,15 mln;
- przebudowa al. Bora Komorowskiego – 2 mln;
- budowa skrzyżowania al. Jana Pawła II z wjazdem do Parku Technologicznego – 1,6 mln;
- odbudowa ścieżek rowerowych na terenie Nowej Huty – 1,57 mln;
- rewitalizacja terenów zielonych w Nowej Hucie – 1,3 mln;
+ + +
Z drobniejszych inwestycji programowych znalazły się w budżecie również: modernizacja budynków Straży Miejskiej (os. Na Stoku), budowa boisk wielofunkcyjnych (os. Jagiellońskie i os. Albertyńskie), budowa basenów krytych (przy ul. Bulwarowej), budowa sali gimnastycznej (ZSOS Nr 2, os. Teatralne), program pozyskania mieszkań (os. Na Skarpie), rewitalizacja kapliczek, figur i krzyży ( przy ul. Klasztornej, Igołomskiej i Ptaszyckiego), zagospodarowanie otoczenia wokół Krzyża Nowohuckiego, likwidacja barier architektonicznych (ZSO nr 14, os. Dywizjonu 303). Wśród inwestycji programowych są również inwestycje drogowe takie, jak przebudowa skrzyżowania ulic: Bulwarowa-Cienista-Kocmyrzowska wraz z budową sygnalizacji świetlnej, przebudowa ulic: Osiedle, Siwka, Podleskiej i Kamionki. Niewielkiej modernizacji mają być poddane: SP 89 (os. Piastów), Gimnazjum Nr 48 (os. Kolorowe), Teatr Ludowym, Kluby w Dzielnicy XVIII (os. Kościelniki, Branice, Chałupki, Wolica), budynek UMK (os. Zgody) oraz Fort 49 Krzesławice.
W zakresie projektowo-przygotowawczym w budżecie Krakowa pojawiły się takze: przebudowa ulic: Tabacznej, Dolnomłyńskiej, Poleskiej, Strumyk, Narciarskiej, Wysokiej, rewitalizacja skwerów miejskich, zagospodarowanie terenów wzdłuż rzeki Dłubni, budowa boisk wielofunkcyjnych (SP 130, os. Oświecenia), czy adaptacja hangaru lotniczego wraz z obiektami towarzyszącymi (ul. Stella-Sawickiego). Z kwoty 211,76 mln, jakie planuje się wydać na inwestycje strategiczne Krakowa, około 15% przypada na nowohuckie dzielnice.
Należy podkreślić, że mimo kontrowersji Rada Miasta, w trakcie głosowań nad budżetem, nie wykreśliła w nim zadania o nazwie Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, który planuje się zlokalizować w rejonie Nowej Huty. Odrzucone zostały również nowohuckie poprawki radnych Marka Stelmachowskiego i Włodzimierza Pietrusa wprowadzające nowe zadania przebudowy ulic: Andersa (od pl. Centralnego do Ronda Generała Maczka z zatokami postojowymi, ścieżkami rowerowymi i remontami chodników po obu stronach ulicy), Kocmyrzowskiej (od Ronda Kocmyrzowskiego do ul. Bulwarowej z zatokami postojowymi od strony os. Przy Arce, ścieżkami rowerowymi, remontami chodników oraz z budową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu), Ptaszyckiego (wraz z remontami chodników po obu stronach ulicy), al. Jana Pawła II (od pl. Centralnego do skrzyżowania z ul. Bulwarową, z zatokami postojowymi, ścieżkami rowerowymi i remontami chodników po obu stronach ulicy) i kontynuacją zadania ul. Klasztornej (wraz z remontami chodników po obu stronach ulicy). Nowymi zadaniami, proponowanymi w poprawkach przez obu radnych z PiS, była budowa nowych obiektów sportowych: hali w Bieńczycach (przy SP nr 86, os. Jagiellońskie ), pływalni i kortów tenisowych w Dzielnicy XVI oraz budowa wzorcowych mini-placów gier, zabaw sportowych oraz ścieżek zdrowia (w obrębie os. Albertyńskiego, Przy Arce, Jagiellońskiego, Kazimierzowskiego – na terenie placu bieńczyckiego, na terenie zielonym os. Przy Arce wzdłuż ul. Kocmyrzowskiej). Nie znalazło uznania większości radnych również stworzenie Domu Seniora w Bieńczycach, czyli świetlic wielopokoleniowych, na miejsce spotkań towarzyskich emerytów i rencistów w os. Kazimierzowskim, Albertyńskim i Niepodległości). Odrzucona została również poprawka dotycząca budowy szaletów miejskich przy Rondzie Kocmyrzowskim (os. Przy Arce) oraz przy Rondzie Generała Maczka (os. Kazimierzowskie), a także budowy kolektora ścieków przy ul. Ptaszyckiego (od strony Szkoły Specjalnej). Negatywnie zostały zaopiniowane poprawki Stanisława Marandy (PiS) z zadaniami budowy wjazdu i wyjazdu z os. Centrum E, a także wymiany zniszczonych nawierzchni chodnikowych (przy al. Solidarności od pl. Centralnego wzdłuż os. Centrum A, Hutniczego, Stalowego do Bulwarowej i dokończenia na przejściach dla pieszych przy pl. Centralnym).
Włodzimierz Pietrus