Zapisy do projektu „NH70 – społeczeństwo, tradycja i historia”
Dodane przez Administrator dnia 26/06/2020 19:45:17
Wszystkich zainteresowanych historią obszarów obecnej Nowej Huty, rozwojem jej społeczności i kultywowaniem tradycji wśród mieszkańców zapraszamy do udziału w projekcie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta „NH70 – społeczeństwo, tradycja i historia”, który uzyskał dofinansowanie w XII edycji konkursu „Patriotyzm jutra” organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Szczególnie gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w projekt te osoby, które w ubiegłym roku brały udział w zadaniu „O Nowej to Hucie piosenka… - 70 lat sztuki i historii” dofinansowanym w konkursie Edukacja kulturowa 2019 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Radę Miasta Krakowa, jak też wpisanym na listę obchodów urodzin nowohuckich dzielnic. To podczas ubiegłorocznego projektu spisane zostały historie ważne dla mieszkańców nowohuckich dzielnic, które obecnie staną się materiałem wyjściowym dla nowych działań! Celem projektu „NH70 – społeczeństwo, tradycja i historia” jest wydanie albumu o nowohuckich dzielnicach, w którym oprócz historii zabranych w ubiegłorocznym projekcie, znajdą się również opowiadania nowe – np. mówiące o obchodach 70-lecia naszej dzielnicy, jak też zdjęcia wykonane specjalnie na tę okazję przez nowohuckich fotografów.
W zadaniu będzie można wziąć udział na kilka sposobów – uczestnicząc w warsztatach i konsultacjach w zakresie tworzenia i redakcji opowieści oraz nowohuckiej fotografii, zgłaszając swój udział w planowanym jesienią wernisażu zdjęć i spotkaniach autorskich lub po prostu zgłaszając chęć otrzymania bezpłatnego albumu. Informacje o wszystkich aktywnościach ukazywać się będą sukcesywnie, dlatego zachęcamy do śledzenia strony Ośrodka Kultury www.krakownh.pl oraz strony na Facebooku dedykowanej projektowi facebook.com/NH70projekt
Od poniedziałku 15 czerwca, rozpoczęły się warsztaty i konsultacje tworzenia oraz redakcji opowieści o Nowej Hucie, które prowadzi koordynatorka ubiegłorocznego projektu, Natalia Zgadzaj – historyczka i animatorka społeczna specjalizująca się w szeroko pojętej nowohuckiej tematyce. Celem warsztatów jest opracowanie opowieści dotyczących różnych zakątków Nowej Huty, przy czym uczestnicy skupiać się będą głównie na historiach bliskich takich jak własne wspomnienia, opowieści rodzinne oraz sąsiedzkie. Wśród zgłoszonych i opracowanych do 15 lipca opowieści zostanie wybrane 25 historii, które trafią następnie do albumu wydawanego w ramach projektu.
Równolegle odbywać się będą warsztaty i konsultacje fotograficzne prowadzone przez związanego z Nową Hutą artystę malarza i fotografa Marcina Koleśnika, które potrwają do końca lipca 2020 roku. Każdy chętny mieszkaniec lub sympatyk Nowej Huty będzie mógł przesłać zdjęcie ubiegłorocznej jubilatki – chodzi zarówno o jej znane oblicza, jak i te mniej znane a warte odkrycia! Z przesłanych fotografii stworzona zostanie fotogaleria projektową on-line, część zostanie wydrukowana i trafi na wystawę finałową projektu (wernisaż wystawy odbędzie się w listopadzie w Klubie Zgody na os. Słonecznym) a spośród nich zostaną wybrane ilustracje do opowiadań w albumie. Osoby nadsyłające zdjęcia będą mogły liczyć również - o ile zechcą - na komentarz prowadzącego dotyczący m. in. kompozycji zdjęcia.
Starając się zapewnić w sytuacji trwającej pandemii jak najbezpieczniejsze formy zajęć projektowych, konsultacje i warsztaty prowadzone będą za pomocą w pełni bezpiecznych metod takich jak mailing, spotkania on-line oraz rozmowy telefoniczne. Do Państwa dyspozycji dostępny jest adres nowahuta70@gmail.com na który, po wypełnieniu formularza zgłoszenia do projektu, można nadsyłać propozycje opowieści (nowych, niezgłoszonych w ubiegłym roku), jak też zdjęcia. W sprawach organizacyjnych można kontaktować się z koordynatorką projektu Weroniką Śliwiak-Motak pod adresem: weronika.sliwiak-motak@krakownh.pl lub nr tel. 609338944.
Zapisy do projektu odbywają się za pomocą formularza zgłoszenia on-line dostępnego na stronie Ośrodka Kultury www.krakownh.pl. Przed zapisem należy zapoznać się z regulaminem projektu oraz zawartym w nim opisem zadania i jego harmonogramem.
Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
(f)