Mniej wêgla – wiêcej czystej energii w Tameh Kraków – ArcelorMittal i energia odnawialna
Dodane przez Administrator dnia 21/02/2020 21:29:23
Na dachu zak³adu ArcelorMittal w Gandawie, w Belgii zainstalowano ponad 27000 paneli s³onecznych. A w Krakowie, w dawnej elektrociep³owni krakowskiej huty zamontowano specjalne kot³y, które ogranicz± ilo¶æ spalanego wêgla.
Solary dla belgijskich hut
Dach solarny o warto¶ci 7,5 mln euro zosta³ zainstalowany przez firmê Eneco, najwiêkszego producenta energii solarnej w Belgii. W ten sposób powsta³ najwiêkszy dach solarny w Belgii. Wytworzona dziêki niemu energia zostanie wykorzystana przez zak³ad produkcyjny ArcelorMittal w Gandawie.
Nowe panele s³oneczne – obok wykorzystania naturalnej energii s± równie¿ dobrym przyk³adem na to, jak du¿e znaczenie odgrywa stal w naszym ¿yciu codziennym. Panele fotowoltaiczne przymocowano do ramy wsporczej wykonanej ze stali z pow³ok± Magnelis®. Stal ta, produkowana miêdzy innymi w zak³adzie ArcelorMittal w Liège, jest dobrym przyk³adem produktu zrównowa¿onego.
Nowe panele s³oneczne w ArcelorMittal w Gandawie bêd± wytwarzaæ 10 000 MWh rocznie, co odpowiada zu¿yciu energii przez 2900 gospodarstw domowych. Panele, wraz z dziesiêcioma obecnymi i dwiema dodatkowo planowanymi turbinami wiatrowymi, wkrótce dostarcz± oko³o 50 MW energii odnawialnej. Ta wygenerowana, zrównowa¿ona energia bêdzie ca³kowicie wykorzystywana do zasilania produkcji w belgijskim zak³adzie ArcelorMittal.
Zak³ad ten jest dzi¶ ¶wiatowym liderem w dziedzinie wydajno¶ci energetycznej i redukcji emisji CO2. Dziêki tej inwestycji firma wzmacnia wdra¿anie strategii zrównowa¿onego rozwoju. ArcelorMittal Belgia postêpuje zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Pary¿a. Emisje z tego zak³adu produkcyjnego s± ju¿ o 25 proc. ni¿sze ni¿ w 1990 roku, co jest wynikiem lepszym ni¿ wymaga tego porozumienie klimatyczne z Pary¿a. Do 2027 roku zak³ad ArcelorMittal w Gandawie zamierza wytwarzaæ o 43 proc. mniej emisji, a do 2050 roku ma staæ siê neutralny pod wzglêdem emisji dwutlenku wêgla. ArcelorMittal kontynuuje prace nad podobnymi projektami w swoich zak³adach w Belgii: w Liege, Genk i Geel.
Tameh w Krakowie rezygnuje z wêgla
Ca³a grupa ArcelorMittal w tym roku zak³ada zmniejszenie emisji dwutlenku wêgla o 30 proc. koñca 2030 r.
Tak¿e w polskich oddzia³ach ArcelorMittal sprawy ekologii odgrywaj± wa¿n± rolê. Warunkuj± one tak¿e nowe inwestycje i modernizacje. Dziêki inwestycji wartej ponad 300 mln z³ krakowski Tameh, dawna elektrociep³ownia krakowskiej huty, rezygnuje z wêgla, a energiê elektryczn±, ciep³o i dmuch do wielkiego pieca od po³owy ubieg³ego roku produkuje ju¿ wykorzystuj±c do tego gazy hutnicze. Rezygnuj±c ze spalania ok. 160 tys. ton wêgla kamiennego rocznie, elektrociep³ownia ograniczy³a emisjê py³u o 90 proc., tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., tlenku wêgla o 40 proc., a dwutlenku wêgla o 20 proc.