HUTA – MÓJ DRUGI DOM
Dodane przez Administrator dnia 08/11/2019 15:45:44
W piątek, 7 listopada w Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa (z siedzibą w dawnym kinie Światowid) otwarto wystawę, wpisującą się w obchody 70-lecia Nowej Huty. Można tam zobaczyć oryginalne przedmioty, które służyły przez lata hutnikom i które zachowały się w zasobach ArcelorMittal Poland.

Wystawa Mój drugi dom? Huta im. Lenina to opowieść o nowohuckim kombinacie metalurgicznym. Huta stali była jednym z największych zakładów przemysłowych w okresie PRL oraz sztandarową inwestycją planu 6-letniego.
Nowa Huta była dzielnicą zbudowaną wokół zakładu pracy, w której role pracownika i mieszkańca często były nierozłączne.
Wystawa jest próbą spojrzenia na kombinat jako socjalistyczny zakład pracy, wraz z jego filozofią oraz jej przełożeniem na praktykę działania. Porusza między innymi kwestie socjalnych funkcji zakładu pracy w okresie PRL, takich jak prowadzenie stołówek, gospodarstwa rolnego, ośrodków wczasowych i domów kultury, organizacji wolnego czasu pracy pracowników oraz patronatu dla szkól i przedszkoli.
– Nie chcieliśmy budować narracji wystawy wokół rozbudowy zakładu, otwierania kolejnych wydziałów, czy zwiększania produkcji stali. Postanowiliśmy natomiast odwołać się do kombinatu obecnego w pamięci jego byłych pracowników: miejsca pracy, siły napędowej dla miasta i jego mieszkańców, czy radykalnych zmian w okresie transformacji ustrojowej – mówi Karolina Żłobecka, obok Piotra Kapusty autorka wystawy.
Na ekspozycji nie mogło zabraknąć eksponatów, które towarzyszyły pracownikom huty w ich zawodowej codzienności – elementów wyposażenia szatni, warsztatów, stanowisk pracy. Są to zegary odnotowujące czas pracy, stoły narzędziowe, szafki łazienkowe, deski kreślarskie.
– To oryginalne wyposażenie udostępniamy dziś na wystawę czasową, w ramach współpracy z Muzeum Krakowa. Myślę, że w muzeum, którego siedziba będzie rozbudowywana, w przyszłości także znajdzie się miejsce dla opowieści o roli tego dużego zakładu pracy w życiu Polski, Krakowa i samej Nowej Huty – mówi Andrzej Morzonek, koordynator Administracji i Zarządzania Majątkiem w oddziale krakowskim ArceloMittal Poland.


Paweł Furtak z Administracji i Zarządzania Majątkiem w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przekazuje zegar rejestracji czasu pracy autorce wystawy Karolinie Żłobeckiej.