CO DALEJ Z DWOREM W WADOWIE?
Dodane przez Administrator dnia 31/05/2019 20:49:56
W poniedziałek 20 maja, w Szkole Podstawowej nr 78 w Wadowie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie z mieszkańcami w sprawie dalszych losów dworu i parku w Wadowie.
Licznie zgromadzeni mieszkańcy, radni osiedla oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa po raz kolejny prosili i apelowali o przywrócenie do dworu przedszkola. Przypomnijmy, że takie stanowisko prezentowane było na sesji Rady Miasta Krakowa oraz w piśmie do Prezydenta Jacka Majchrowskiego popartym ok. 1000 podpisów.
Za przywróceniem funkcji przedszkola przemawiają:
- niewystarczająca ilość miejsca w obecnym przedszkolu (powierzchnia sal w których przebywają dzieci to 174 m2 na 114 dzieci, to ok. 1,5m2 na dziecko nie licząc umeblowania i wyposażenia),
- brak sali/auli na występy i spotkania dla dzieci,
- mała jadalnia, dzieci jedzą w turach, maluchy na swojej sali,
- dzieci na plac zabaw również wychodzą na raty, bo wszystkie się nie zmieszczą, plac zabaw mikroskopijny w pełnym słońcu, z trzech stron otoczony ulicą bez zacienienia,
- brak parkingu, w godzinach porannych i po popołudniowych powoduje paraliż ulicy pod przedszkolem,
- brak chodnika w kierunku parku co uniemożliwia dzieciom bezpieczne spacery do parku,
- wola ostatniej właścicielki dworu, Zofii Kulinowskiej, która pragnęła aby dwór służył mieszkańcom i w tym celu oddała go władzy ludowej.
- rozrastające się osiedle, rosnąca liczba nowych mieszkańców.
Uczestniczący w spotkaniu proponowali również, jeśli to możliwe, by połączyć w dworze funkcje przedszkola i ośrodka kultury, lub (po przeniesieniu przedszkola do dworu) w obecnym przedszkolu otworzyć filię ośrodka kultury.
- Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do trwającego dialogu technicznego zgłosiły się dwa potencjalnie zainteresowane podmioty (branża gastronomiczna i fundacja). Na ten moment nie złożyły jeszcze oficjalnie dokumentacji. Chcielibyśmy podkreślić, iż na ostatnim spotkaniu ZZM z mieszkańcami dyrektor ZZM obiecał, że kolejnego dialogu nie będzie. Słowa nie dotrzymał i dialog ogłosił. Otrzymaliśmy również informację, ze obecny koszt przywrócenia dworu do stanu deweloperskiego, to ok 15 mln zł. - powiedziała nam uczestnicząca w spotkaniu Agnieszka Josefsson ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa.
- Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy wiedzieli i mieli świadomość, że jeśli Miasto wprowadzi inwestora prywatnego, to w krótszym lub dłuższym czasie pożegnamy się z zarówno z dostępem do zabytkowego dworu jak i do przestrzeni parkowej. Żaden prywatny inwestor inwestując grube miliony w swój biznes nie pozwoli aby na jego terenie kręciły się osoby postronne – dodała p. Agnieszka.
Ponad dwugodzinna dyskusja nie przyniosła konkretnych rozstrzygnięć. Zebrani zostali poinformowani, że ze spotkania zostanie sporządzona notatka, przedstawiona następnie prezydentowi, który być może podejmie jakieś decyzje.
(f)