Renata Radłowska i Beata Chomątowska o mieście – 18. znaczy Nowa Huta
Dodane przez Administrator dnia 23/05/2019 20:41:55
Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Huty! 29 maja spotkaniem „Co mówi miasto?” otworzymy projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta”, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców XVIII dzielnicy Krakowa – Nowej Huty. Widzimy się o 18.00 w Księgarni NOWA na os. Zgody 7 na rozmowie Beaty Chomątowskiej z Renatą Radłowską!
Co się o niej mówi? Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze.
Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna – lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście”, tu, jeśli chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz: jadę do Krakowa.
O potencjale Nowej Huty, o związanych z nią mitach i uprzedzeniach oraz o tym, gdzie leży reporterska prawda o mieście, porozmawiają Renata Radłowska (dziennikarka „Gazety Wyborczej”, autorka książki reporterskiej „Nowohucka telenowela”) i Beata Chomątowska (dziennikarka, prezeska stowarzyszenia Stacja Muranów, autorka kilku książek, w tym najnowszej „Betonii”). Co im mówi miasto? Dowiemy się tego 29 maja o godz. 18.00 w Księgarni NOWA na os. Zgody 7.
A co Tobie mówi miasto? Na spotkaniu zostanie ogłoszony nabór na teksty o Nowej Hucie. W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod jej budowę zwrócimy się do Was z prośbą o spojrzenie na 18. dzielnicę Krakowa reporterskim okiem. Dziesięć najlepszych tekstów ukaże się w październiku w publikacji pod redakcją Daniela Lisa, której premiera odbędzie się podczas Festiwalu Conrada. Więcej szczegółów zdradzimy już 29 maja!
Do zobaczenia „na Hucie”!
***
Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pod patronatem programu Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70-lecia Nowej Huty.
(f)