NOWOHUCKA VIA CRUCIS
Dodane przez Administrator dnia 19/04/2019 15:02:13
W Niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową po raz 13 z parafii Matki Bożej Pocieszenia prowadzonej przez księży pallotynów wyruszyła Nowohucka Droga Krzyżowa. Jej uczestnicy ulicami Bulwarową i Klasztorną przeszli do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile. Po każdej z 14 stacji Męki Pańskiej krzyż niosły kolejne grupy osób m.in. przedstawiciele samorządu, lokalnych szkół i ośrodków sportowych. Nabożeństwu, odbytemu w godzinach wieczornych przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który przy kolejnych stacjach głosił rozważania. W 13. Nowohuckiej Drodze Krzyżowej wzięło udział ponad trzy tysiące wiernych.
W swoich rozważaniach metropolita krakowski przypomniał m.in., że jeśli człowiek zwątpi w obiektywną prawdę, często nie ma w sobie wewnętrznej siły, by stać się znakiem sprzeciwu w zakłamanej rzeczywistości. Podkreślał też, że jeśli człowiek robi w swoim sercu miejsce dla grzechu, to rodzi to kolejny grzech, i kolejny - i w efekcie dochodzi do eskalacji zła, rosną też złość i nienawiść.
Przy jednej ze stacji krakowski metropolita nawiązał do standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej w szkołach i karty LGBT. - Obnażony na szczycie Golgoty Chrystus nieustannie wzywa świat do czystości spojrzeń, myśli i czynów. Wzywa do tego w imię poszanowania godności każdej osoby ludzkiej. W imię prawa do zachowania własnej intymności. W imię ochrony bezbronnych i zupełnie nieprzygotowanych na przemoc w tej dziedzinie dzieci. Tymczasem współczesny świat chce - także przez programy WHO i Kartę LGBT, które mają być wprowadzane do polskich szkół, a nawet przedszkoli - odzierać dzieci z ich niewinności, z ich naturalnego poczucia wstydu, z ich czystego i radosnego dzieciństwa – mówił abp Jędraszewski.
Drogę Krzyżową zakończono w mogilskim opactwie ucałowaniem relikwii Krzyża Świętego.
(f)


Fot. Andrzej Kalinowski